kulthírek

  • Narancs
  • 2006. január 19.

Trafik

kulthírek

FOTÓ: NÉMETH DÁNIEL Január 16. és február 18. között Németh Dániel, a Narancs fotóriportere Collapse címmel mutatja be Párizsban és Budapesten készült felvételeit a budapesti Francia Intézet Dumas kávézójában: "látlelet két metropolisz lakóinak mindennapjairól, elidegenedésről, magányról, az összeomlás színes skálájáról".

NEW YORKBAN A SÁTÁNTANGÓ Hat napon át vetítette a New York-i Museum of Modern Art Tarr Béla Sátántangó című filmjét, amelyről ez alkalomból elismerő írást közölt a The New York Times. A cikk itt olvasható: www.nytimes.com/2006/01/11/movies/11sata.

OSCAR-ELÕZETES: ALTMAN A különböző kategóriákban díjra jelöltek ötös listáját csak január 31-én hozzák nyilvánosságra, de azt már most közzétették, hogy több mint 50 évnyi munkássága elismeréseként Robert Altman életmű Oscar-díjat vehet át március 5-én Los Angeles-ben. A 80 éves rendező nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint a M.A.S.H. (1970), a Nashville (1975), a Rövidre vágva (1993), A játékos (1992), a Gosford Park (2001) - ezek mindegyikéért jelölték már a díjra, de nem nyerte el -, a Popeye (1980) vagy a Pret-a-Porter (1994).

HÁMORI GABRIELLA BERLINBEN Európa 21 ifjú filmszínésze között Hámori Gabriella is jelen lesz február elején a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválhoz kapcsolódó idei Shooting Stars háromnapos programjában. Oroszlán Szonja, Ónodi Eszter és Gryllus Dorka után ő a negyedik magyar, aki meghívást kapott a nagy figyelem övezte eseményre.

GYÁSZ Meghalt Alan Sytner, a liverpooli Cavern klub alapítója. Innen indult 1960-ban a Beatles karrierje, de az 1957-ben nyitott klubot addigra már más működtette: Sytner 1959-ben eladta, és luxusautó-kereskedésbe fogott.

n EMINEM VISSZANÕSÜLT Eminem és Kim, azaz Marshall Bruce Mathers III és Kimberly Mathers ismét összeházasodott: először 1999-ben mondták ki az igent, majd hosszas procedúra után 2001-ben elváltak. Kapcsolatuk megromlása folyamatosan témát adott a rappernek, aki zenében el is fantáziálta Kim halálát.

INTRO IMPRO Új kiállítóhely nyílt Óbudán: a Saint Galériát a rajzfilmes és filmes utómunkákkal foglalkozó Saint Stúdió produkciós iroda hozta létre egy egykori ipartelep vagányan felújított üzemcsarnokában. A Szentendrei út 89-93. VIII. épületében lévő többszintes kiállítótérben február 9-ig, 10-17 óra között tizenhat művész alkotásai láthatók Intro Impro címmel. A jövőben másfél havonta rendeznek új kiállításokat a hozzájuk kapcsolódó rendezvényekkel (koncertek, filmbemutatók, irodalmi estek); bővebben: saint.hu.

CSERNUS TIBOR-RETROSPEKTÍV Életműve eddigi legteljesebb bemutatójával jelentkezik Csernus Tibor a Kogart Ház három emeletén: az 1964 óta Párizsban élő festőművész közel 90 munkája látható a március 12-ig nyitva tartó kiállításon, az 50-es évek közepétől napjainkig reprezentálva minden jelentősebb alkotói periódusát, zömmel olajfestményekkel, kisebb részben akvarellekkel, pasztellekkel és könyvillusztrációkkal. A tárlat anyagát francia és magyar gyűjteményekből, illetve két párizsi galériától kölcsönözték.

SZABÁLYOK ÉS DJ-K Angliában tavaly szeptemberben lépett hatályba a PPL szerzői jogdíjbeszedő ügynökség által bevezetett 200 font + áfa összegű, egy évre szóló engedély, melynek fejében a dj-k számítógépre vagy mp3 lejátszóra másolt fájlokat is legálisan játszhatnak le nyilvános műsoraikban anélkül, hogy az összes szám jogtulajdonosainak egyenként kellene fizetniük. Aki e nélkül teszi, jogsértést követ el. A BBC hírportálja szerint most, négy hónappal a szabályozás életbelépése után sok dj-nek fogalma sincs arról, hogy engedélyt kellene szereznie. Ez csak a laptopon vagy mp3-on tárolt zenék felhasználására vonatkozik, aki sokallja az összeget, bakelitről vagy CD-ről minden további nélkül dolgozhat. A szabály megsértőit egyelőre nem szank-cionálják.

Magyarországon aláírásgyűjtés kezdődött a dj-szakmában és az őket foglalkoztató klubok körében azért, hogy szüntessék meg az Országos Szórakoztatózenei Központ pártállami eredetű jogosítványát a diszkósok, illetve a vendéglátóhelyeken fellépő zenekarok, előadók kötelező vizsgáztatására. A szabályozás felülvizsgálata érdekében Bozóki András kulturális miniszterhez írott levelük a http://azenemindenkie.extra.hu címen olvasható.

IBSEN 100 ÉVE Május 23-án lesz száz éve, hogy meghalt Henrik Ibsen, de Norvégia - királyi és miniszterelnöki szinten - már elindította a centenáriumi eseménysorozatot. Sőt már tavaly elkezdődött: Oslóban, a költő-drámaíró egykori otthona, törzskávéháza és a Nemzeti Színház közötti úton a színdarabjaiból vett idézeteket véstek a járdába. A nemzeti bank kibocsátott egy 20 koronás érmét, egyik oldalán Ibsen sétáló alakjával. Díjat adtak át az utóbbi évtizedekben Ibsen darabjaiban kiemelkedő teljesítményt nyújtó színésznőknek, mint a francia Isabelle Huppert, az angol Glenda Jackson, a német Angela Winkler, az indiai Saoli Mitra és a norvég Liv Ullmann. Az Ibsen Alapítvány szerint hetente a világ százharminc színpadán adják elő műveit - októberben még az egyiptomi piramisok mellett is színre kerül a Peer Gynt. Május 23-án nyílik meg újra az Ibsen Múzeum abban az oslói lakásban, ahol élete utolsó tizenegy évében élt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.