kulthírek

  • Narancs
  • 2006. augusztus 17.

Trafik

kulthírek

STONE WTC-JE A meghiúsított londoni repülőgép-merényletek különleges aktualitást adtak Oliver Stone új filmje, a World Trade Center amerikai bemutatásának. A nálunk szeptember 28-tól látható film igaz történeten, a romok közül kiszabadított két utolsó túlélő, az épületben lévő emberek mentésén dolgozó Will Jimeno és John McLoughlin sztoriján alapul - az ő szerepüket Michael Pena, illetve Nicolas Cage alakítja.

MÚZEUMI LELTÁR Az Ermitázsból történt lopások napvilágra kerülését, illetve a gyanúsítottak letartóztatását követően Putyin elnök utasította a kormányt, hogy állítsanak fel egy bizottságot, és végezzék el a múzeum leltározását - amit évtizedek óta elmulasztottak. Nem lesz könnyű: ezernél is több teremben több mint 2,5 millió tárgyat kell számba venni.

RÉGÉSZET, VÍZ Augusztus 25-ig tekinthető meg a budapesti Olasz Kultúrintézetben az a kiállítás, mely az Olaszországban és Magyarországon víz alatt folytatott régészet eredményeit ismerteti meg a közönséggel és a szakmával. Olaszországban a tengerek, tavak és folyóvizek mélyén, nálunk értelemszerűen csak ez utóbbi helyeken zajlik a kutatás, mindenekelőtt a Dunában, a Tiszában és a Drávában.

BARENBOIM A BÉKÉÉRT Daniel Barenboim fiatal arab és izraeli muzsikusokból álló zenekara, a West-Eastern-Divan hangversenyt adott Madridban Zene az erőszak ellen címmel: a közel-keleti konfliktus áldozataival való szolidaritást kifejező koncerten Beethoven Kilencedik szimfóniáját adták elő mintegy 6-7 ezer néző előtt. A Barenboim és a palesztin Edward Said által 1999-ben alapított zenekar 2004-ben a madridi vonatrobbantásra, tavaly a londoni metrórobbantásokra is koncerttel reagált.

GÖRÖG TILTAKOZÁS A háborús események elleni tiltakozásul Görögország két alkotását visszavonta az októberben esedékes haifai nemzetközi filmfesztiválról, amely - a hivatalos görög közlemény szerint - a jelenlegi körülmények között, amikor a nyers erőszaké a szó, értelmét vesztette.

ÉPÍTÉSZETI BIENNÁLE Szeptember 10. és november 19. között rendezik meg a 10. Nemzetközi Építészeti Biennálét Velencében. A Richard Burdett által rendezett kiállítás a világ legnépesebb városai előtt álló kihívásokra - migráció és mobilitás, társadalmi beilleszkedés és fenntartható fejlődés - adható építészeti válaszokkal foglalkozik. A központi kiállításhoz és az egyes nemzeti pavilonok bemutatóihoz ezúttal még egy-egy velencei és palermói kiállítás is csatlakozik.

A Magyar Pavilon Re:orient - rejtett hálózatok architektúrája című, s a budapesti kínai közösség életét feltérképező kiállításának munkálataiba bevezető prezentációs sorozat harmadik lépcsőjeként ezúttal a készülő installációt mutatták be a munkavégzés helyszínén, az AKKU-ban, azaz a Magyar Elektrotechnikai Múzeumban.

MAGYAR VERSENYFILMEK VELENCÉBEN Korábban beszámoltunk róla, hogy Nemes Gyula Egyetleneim című filmje helyet kapott az augusztus 30-án kezdődő, 63. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál egyik versenyszekciójában, a Kritikusok Hetén, a Filmunió legfrissebb közleménye szerint pedig Cakó Ferenc Levelek című alkotását is meghívták a Corto Cortissimo elnevezésű rövidfilmszekció tizennyolcas mezőnyébe. A hatperces homokanimáció egy férfi és egy nő kapcsolatáról szól. Cakó számos nemzetközi díjat nyert már (Ab ovo, 1988, Cannes; Hamu, 1994, Berlin), de Velencében első ízben verseng - itt legutóbb 2002-ben szerepelt magyar animáció: Péterffy Zsófia Kalózok szeretője című munkája a legjobb európai rövidfilmnek járó UIP-díjat nyerte el.

GRASS SS-MÚLTJA A világháború utáni német irodalom és az ország náci múltja tisztázásának egyik kiemelkedő alakja, Günter Grass a Frankfurter Allgemeine Zeitung augusztus 11-i számában adott interjújában bevallotta: 17 éves korában besorozták a Waffen (fegyveres) SS-be. Grass 15 évesen a haditengerészethez jelentkezett önkéntesnek, akkor nem hívták be, két évvel később viszont - amikor kortársaival együtt már a hadsereget segítő munkaszolgálatban (Arbeitsdienst) dolgozott - jött a behívó: "Csak amikor Drezdába értem, tudtam meg, hogy a Waffen SS-ben vagyok." Az interjúból viszonylag kevés részlet derül ki, viszont a lap augusztus 19-i száma szemelvényeket közöl Grass szeptemberben megjelenő, Beim Häuten der Zwiebel című önéletrajzából (www.faz.net), amelynek megírására a hat évtizednyi hallgatás késztette a most 78 éves Nobel-díjas írót. Grass hivatalos életrajzában eddig az állt, hogy légvédelmi kisegítőként szolgált. Beismerésének hírére Lech Walesa egykori lengyel államfő úgy reagált, hogy jobb lenne, ha az író lemondana szülővárosa, Danzig, a mai Gdansk díszpolgári címéről, amit nyilván meg sem kap, ha tudják, hogy a harcoló SS-nél szolgált. Még akkor sem, ha igaz, amit mond, hogy egyetlen lövést sem adott le.

MEGHALT ARTHUR LEE Aki más hírforrásból nem értesült róla, a Sziget Fesztivál első napján, Robert Plant koncertjén, a főszereplőtől hallhatta: meghalt Arthur Lee. Plant, aki Lee emlékére adta elő egyik számát, s július elején fellépett a leukémiában szenvedő zenész megsegítésére szervezett koncerten is, nem részletezte, de Arthur Lee a rocktörténet egyik nagy hatású zenekarát vezette a 60-as évek második felében: a Love repertoárja a pszichedélikus rock alaplemezei közé tartozik (Love, 1966; Da Capo, 1967; Forever Changes, 1967). Arthur Lee első szólólemezét 1972-ben készítette. Bár végigdolgozta a 80-as, 90-es éveket, mégis inkább akkor került reflektorfénybe, amikor 1996-ban illegális lőfegyverbirtoklásért börtönbüntetésre ítélték. 2001-ben szabadult, ebben az évben jelent meg Barney Hoskyns róla szóló könyve: Arthur Lee: Alone Again Or. Illusztrációnk a 61 évesen elhunyt énekes-gitáros egy kései fotója, illetve a Love egyik korabeli koncertplakátja.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.