kulthírek

  • .
  • 2006. október 5.

Trafik

kulturális hírek
WEBBER BULGAKOVJA Andrew Lloyd Webber musicalt, vagy ha munka közben úgy alakul, operát készül írni a Mester és Margaritából - jelentette a brit Daily Mail. Élete egyik legambiciózusabb vállalkozása lesz ez, aminek kimenetelét nagyban meghatározza, kik lesznek majd szerző- és munkatársai - ezt egyelőre még nem tudni.

DÍJ Az iráni Bahman Ghobadi Félhold és a francia Martial Fougeron Mon fils a moi című alkotása osztozott az 54. San Sebastian-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját jelentő Arany Kagylón. Fougeron filmje egy anya és fia kapcsolatáról szól (női főszereplője, Natalie Baye a legjobb alakítás díját kapta), Ghobadié pedig iráni kurd muzsikusokról, akik az iraki kurd közösséghez utaznak, át a határon, hogy koncertet adjanak Szaddám Huszein bukásának örömére. A filmet Irak jelölte a jövő évi Oscar-versenybe, Iránban viszont betiltották, mert egy nő is énekel benne.

A román Corneliu Porumboiu A fost sau n-a fost? (angol címén 12:08 East of Bucharest) nyerte a negyedik alkalommal megrendezett koppenhágai filmfesztivált: a címben szereplő időpont 1989. december 22-ének arra a percére utal, amikor Nicolae Ceausescu helikopteren elmenekült Bukarestből - ezt az eseményt eleveníti fel a filmbéli televíziós talkshow.

BRÓDY-DÍJ Történtek dolgok című kötetéért Szakács Istvánnak ítélték az idei Bródy Sándor-díjat, amelyet az író unokája alapított egy-egy év legjelentősebbnek tartott szépprózai első kötete elismerésére.

ROBERT FROST "ÚJ" VERSE Amerika egyik legkedveltebb költője, Robert Frost eddig ismeretlen versét fedezte fel egy egyetemista a Virginiai Egyetem könyvtárának újonnan vásárolt, még katalogizálatlan kötetei között. A War Thoughts at Home az első világháború idején, 1918-ban született, s valószínűleg Frost egyik költőtársának halála ihlette. A kézírást egyértelműen Frostéval azonosították, a költeményt a Virginia Quarterly Review közli elsőként.

ERDÉLYI MAGYAR IRODALOM: DRÁMAI NAPOK Tragikus hírek érkeztek az elmúlt napokban Erdélyből: előbb a bejelentés, miszerint Szilágyi Domokos költő (1938-1976), a 60-as, 70-es évek erdélyi irodalmának legendás alakja a román titkosszolgálat, a Securitate ügynökeként jelentéseket adott ismerőseiről; majd a gyászhír: 79 éves korában, melanomában elhunyt Sütő András, az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb romániai magyar írója, esszéistája, színpadi szerzője.

Stefano Bottoni történész, Nagy Mária, Szilágyi Domokos egykori élettársa és Szilágyi Kálmán, a költő testvére közös nyilatkozatban tette közzé, hogy - jóllehet a polgári titkosszolgálat (SRI) még nem adta át "Balogh Ferenc" hálózati dossziéját a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Bizottság Levéltárának (CNSAS) - Lakó Elemér és Varró János, Péterffy Irén, illetve Páskándi Géza megfigyelési dossziéja alapján egyértelműen rekonstruálható, hogy Szilágyi Domokos azonos "Balogh Ferenc"-cel, aki 1958-ban az előzőekről, 1965-ben az utóbbiról adott jelentéseket. Az 1956 utáni időszakban szolgáltatott információi terhelő jellegűek voltak (Varrót 16, Lakót 15 évi kényszermunkára, Péterffyt 10 év börtönre ítélték 1959-ben), az 1965-ben Páskándiról, illetve annak műveiről adott jelentéseinek nem volt ilyen súlyos következménye, az 1963-ban szabadult Páskándi elleni vizsgálatot megszüntették. A http://belpol.transindex.ro címen olvasható közlemény szerint továbbra is kérdéses, hogy a költő együttműködött-e a Szekuval 1959 és 1964 között, illetve 1965 után, valamint hogy róla is vezettek-e megfigyelési dossziét. Az 1976-ban öngyilkosságot elkövető Szilágyi Domokos eddig előkerült jelentéseit a Helikon.ro honlapon teszik közzé.

Az 1948 óta publikáló Sütő András első, vihart kavaró elbeszélése, a Félrejáró Salamon 1955-ben jelent meg, ezt 1956-ban, a belőle készült film bemutatása után betiltották. Ennek ellenére 1980-ig kötetei (köztük a családja és szülőfaluja, Pusztakamarás történetét elmesélő Anyám könynyű álmot ígér vagy az Engedjétek hozzám jönni a szavakat) megjelenhettek, darabjait bemutathatták Romániában, ahol 1965 és 1977 között parlamenti képviselő is volt. A 70-es években írott drámáit (Egy lócsiszár virágvasárnapja, Csillag a máglyán, Káin és Ábel, A szuzai menyegző) Kolozsvárott és Magyarország több színházában is játszották, az Advent a Hargitán 1986-tól 1997-ig szerepelt a budapesti Nemzeti műsorán. A 80-as évek diktatúrájában állandó fenyegetésben élt, 1990 márciusában, a marosvásárhelyi magyarellenes pogromban elszenvedett bántalmazás nyomán fél szemére megvakult - naplójegyzeteit ezután Szemet szóért címmel jelentette meg.

BULATOV A TRETYAKOVBAN Erik Bulatov, a 60-as, 70-es és 80-as évek szovjet nonkonformista képzőművészetének egyik legjelentősebb alkotója 63 éves korára megérhette: retrospektív kiállítása nyílt a moszkvai Tretyakov Képtárban. A november 19-ig látható mintegy százötven festmény, rajz és könyves munka egy részét külföldi gyűjtemények kölcsönözték. Illusztrációnkon két jellegzetes - realizmussal, illetve koncepcionalista szöveghasználattal játszó - festménye: Szovjet kozmosz (1977) és Élek - látok (1999)

BÖRTÖNMÛVÉSZET, KOESTLER JÓVOLTÁBÓL Arthur Koestler, aki Spanyolországban, Franciaországban és Angliában egyaránt töltött bizonyos időt börtönben, Angliában képzőművészeti díjat alapított a rács mögött élők számára. A díj és a vele foglalkozó alapítvány túlélte az 1984-ben öngyilkosságot elkövető, magyar származású írót, s immár 45. alkalommal rendezték meg az általa szervezett börtönművészeti kiállítást, amelyen közel ezer alkotást mutattak be a londoni St. Mary Abbots Hallban, október 5-ig (bővebben: www.koestlertrust.org.uk).

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Azért mondjuk azt, amit mondunk, mert azért, arra kapunk pénzt, amit más akar mondani. Ez azonban nem így van. Ez a törvényjavaslat és a mögötte álló rezsim legnagyobb hazugsága, amely mögött a legsötétebb világmagyarázat áll. Nem, a szabad sajtót nem a külföld finanszírozza – legfeljebb segíti nem felfordulni, és nem, az adományozók nem mondják meg, hogy mit írjunk. Azt írjuk, amit gondolunk, és amit sok más rendes ember gondol szerte a világban. Itt nincs pártközpont, nincs valamiféle globális Rogán Antal, aki 7/24-ben figyel és leszól

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.