Tartalom

Narancs XVIII. évf. 40. szám (2006-10-05)

Egotrip
Publicisztika

Publicisztika

Orbán rohamra indul

Nem betojni. Nem mintha a lapzártánkig szerkesztőségünkbe érkező hírek a két koalíciós frakció helyzetelemzéséről, gondolkodásáról és általános állapotáról másra engednének következtetni - amennyiben a kormányfő támogatottsága a kedd délutáni frakcióülés után biztosítottnak látszik -, de ennél jobb ötletünk nincs. Viszont ez elég jó ötlet, ha már egyszer idáig jutottunk.

Publicisztika

Vissza a kamuba (Az őszödi beszéd némely értelmezéséről)

Amikor Karl Marx és Friedrich Engels 1848-ban közhírré tette a kommunizmus kísértetével kapcsolatos hipotézisét, és a forrongó Európa összes feszültségét osztályháborúnak nyilvánította, a taktika dolgában szemmel láthatóan tévedett, esetleg füllentett - elég csak a hazai ügyekre gondolnunk.

Belpol

Belpol

MSZP-székház, Tarlós-sátor: Az élet máshol van

Lagymatagon indul az éjszaka a Köztársaság téren, noha ezúttal két politikai-választási tömörülés is itt állomásozik. A tér szélén felvert Tarlós-sátorban alig pár tucatnyi váltig elkötelezett független üldögél a padokon, s nézi az óriáskivetítőn a HírTv műsorát a kedélyesen maszopozó Csintalan Sándorral.

Belpol

Választás után: Meglepetések nélkül

Lapzártánk idején az ellenzék vezére éppen az új országgyűlési választások kieszközlésén ügyködik nagy erővel - az ő logikája szerint ugyanis ez lenne a múlt vasárnapi önkormányzati választás természetes folyománya. E manőver rögtön el is terelte a figyelmet a helyhatósági eredményekről. Mi azért körbepillantunk.

Belpol

"A nyitrai ügy egy tünet" (Göncz Kinga külügyminiszter)

A "katasztrófakoalíciónak" titulált pozsonyi kormány megalakulása után a magyar-szlovák viszony néhány hét leforgása alatt a mélypontra zuhant. A nyilatkozatháború során Budapest a magyar kisebbség jogait féltve az európai értékek mellett szállt síkra, míg Pozsony azzal vádolta a magyar kormányt, hogy uniós kapcsolatai és az MKP segítségével Szlovákia elszigetelésére játszik. A veszekedés egyetlen nyertese a feszültségeket gerjesztő, ultranacionalista Jan Slota, akinek a népszerűsége meredeken ível felfelé. A magyar külügyminisztert a konfliktuskezelés lehetőségeiről kérdeztük.

Belpol

Sikertelen a fehérvári kórház "privatizációja": Nem üzlet

Érvényes pályázat hiányában a megyei önkormányzat nyakán maradt a székesfehérvári Szent György Kórház üzemeltetése. Jobb híján a közgyűlés kész tárgyalni a városvezetéssel, de nehezen hihető, hogy a két önkormányzat elő tudná teremteni a fejlesztésekhez szükséges milliárdokat. A botrányokkal, feljelentésekkel, perekkel tarkított történetben jelentős fordulatot hozhat a megyei Fidesz-győzelem.

Belpol

Többes jelölés: Mi a hézag?

Jogértelmezési káoszt okozott a helyhatósági választásokról szóló törvény pontatlanul megfogalmazott passzusa. Néhány szemfüles szervezet ezt kiszúrta, s a töredékvoksokra utazva egy választókerületen belül több jelöltet is állított. Az OVB és a helyi választási bizottságok tehetetlenek.

Belpol

Polgárok Háza: Megállni tilos

Urnazárás előtt a Polgárok Házának szűk utcája még izgalmakat ígér. A józsefvárosi díszletbe óriás közvetítőkocsik, népes stábok fészkelik be magukat, valószínűtlen mennyiségű kábelköteg tart a Fidesz-főhadiszállás ablakain át az irodák felé: az új megfigyelési ügy a szemünk láttára bontakozik ki. Az ajtóban a ház alkalmazottai által Böszme névre átkeresztelt kandúr mustrálja a biztonságiak előtt elhaladó újságírókat.

Külpol

Külpol

Tony Blair távozóban: Ráuntak

Három választási győzelem után nemcsak Nagy-Britannia, de saját pártja is a brit kormányfő távozására vár. A nagyrészt sikeres kormányzás után a lelépés kevésbé ígérkezik dicsőnek, mint ahogy a kormányfő szerette volna.

Külpol

Grúzia vs Oroszország: A kémek börtöne

Lapzártánk idején Grúzia elengedte - helyi szóhasználattal: kiutasította - azt a négy orosz tisztet, akit még a múlt héten vettek őrizetbe kémkedés vádjával a tbiliszi hatóságok. Hogy ezek után mi történik a grúz ásványvízzel, a grúz mandarinnal és néhány kisebb etnikummal a térségben, egyelőre kérdéses.

Zene

Zene

Kék vér - Mastodon: Blood Mountain (lemez)

Van egy pár visszatérő elbeszélési séma a rocktörténetben: ilyen például a hosszabb underground pályafutás után egyszer csak "nagy" kiadóhoz szerződő zenekar hanyatlástörténete, amely ezzel hirtelen megindul a képzeletbeli művészi lejtőn.

Zene

Egy csoda - Bartók, Kurtág, Kocsis, Ránki (koncert)

A tüntetések őszét éljük: a Bartók halálának 61. évfordulójára rendezett koncert is ezzel indult, noha mindössze egyszemélyes volt: amikor a minisztériumos Schneider Márta megjelent a pódiumon, hogy elmondja idevágó beszédét, az amadindás Rácz Zoltán felugrott és "Én ezt nem hallgatom!" felkiáltással elhagyta a nézőteret (persze a zenére visszatért).

Zene

Töredékek - Shlomo Mintz Bartók-estje (koncert)

Meglehetős csalódást okozott Shlomo Mintz és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának fellépése. Pedig első pillantásra már a műsor-összeállítás is kuriózumot ígért. Ha jobban megnézzük, kiderül, hogy a bartóki életút szélső pólusaira kifeszített program elég problematikus.

Képzőművészet

Képzőművészet

Funkció és örömelv (Design Hét, Budapest, szeptember 25.-október 2.)

Egy csupasz, izmos férfitestet ábrázoló David-festményrészlettel díszített hűtőszekrényajtót bámulok, és elképzelem, ahogy a látvány a tervezői intenciónak megfelelően jó és egészséges ételek behűtésére, továbbá önmagam fitten tartására ösztökél, miközben élvezem, hogy otthonomban szórakoztatom a barátaimat.

Képzőművészet

Kíváncsiság, kockáztatás

Tizenöt év alatt a kortárs magyar képzőművészet egyik legfontosabb kollekciójává nőtt Pados Gábor és Pajor Zsolt privát mániája, az Irokéz Gyűjtemény.

Könyv

Könyv

Életünk végéig (Franciaország)

Franciaország olyan nagy és sokféle, annyi látni- és átélnivalóval csábít és szippant magába, hogy mindezt egyetlen kötetbe foglalni szinte lehetetlen vállalkozás.

Könyv

Könnyűbulvár (Paál Cili: Partitájm)

Fenti mű nyilvánvalóan afféle egyszer használatos, nyár végi olvasmány gyanánt akart berobbanni a pénztárcákba. Mint bulvárízű szatíra a honi "feslő tízezer" mindennapjairól.

Könyv

Útikönyvkiadás Magyarországon: Kicsi, de erős

A hazai útikönyvpiac ma sokszereplős, ráadásul meglehetősen differenciált. Az évi könyvmennyiséghez mérve ugyanakkor csak egy apró szeglete a piacnak, ahol egy szezonban a legerősebbek sem értékesítenek több tízezer példányt.

Könyv

Artiszta (Bódis Kriszta: Artista)

Egy tizenhárom éves kislány felmászik a vastraverzen, és áramütés éri. Szörnyethal, de nem egy pillanat alatt: öt napig gyötri a szörnyű halál a vízágyban, ahol vakon, nyakig befáslizva, felpuffadt testtel, tőből amputált karokkal fekszik, az anyja után hörögve, kómában.

Könyv

Balhitek helyett (Paul Lendvai: Forradalomról tabuk nélkül - 1956)

Az idei, már eddig is megannyi elkedvetlenítő mozzanattal tarkított emlékévet alighanem a könyvek fogják majd megmenteni. Mert alakuljon bármily kisszerűen és émelyítően az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója (emlékművekkel és ellenemlékművekkel, no meg szánalmas és torz újrajátszási kísérletekkel), a frissen megjelent történeti munkák mégiscsak viszszaadnak valamit az oly könnyedén elherdált nemzeti méltóságból.

Könyv

Járt utakon

Feketéné Kordé Katalin: A Balaton és környéke

A Panoráma útikönyvsorozat 1957 óta meghatározó szereplője e speciális piaci szegmensnek.

Trafik
Film
Lokál

München - Oktoberfest

Lokál

Ötsörös túlerő

1810. október 12-én rendezték I. Lajos bajor király esküvőjét a Sachsen-Hildburghausen házból származó Theresie hercegnővel, ebből az öt napig dúló, népünnepéllyé fajuló eseményből nőtt ki az Oktoberfest Münchenben.

Tudomány

Tudomány

Pákozdi csata, 2006: Hajrá, honvéd!

A hétvégén ismét megtekinthettük az 1848-as szabadságharc híres ütközetét. A Velencei-tó északi partján található csatateret huszárok lepték el, zengett, dörgött az ágyú, csattogott a kard, és természetesen a lelkesedés sem maradt el.