kulthírek

  • .
  • 2006. október 19.

Trafik

kulthírek
GYÁSZ 86 éves korában elhunyt Gillo Pontecorvo: a háború utáni olasz filmművészet egyik mesterének legemlékezetesebb alkotása, Az algíri csata az 50-es években a francia gyarmatosítók elleni felkelésről festett dokumentumszerűen nyers képet, s 1966-ban Velencében Arany Oroszlánt nyert.

SEUSO-KINCSEK Az Oktatási és Kulturális Minisztérium levélben tájékoztatta a Seuso-kincsek zártkörű bemutatását tervező londoni Bonhams aukciósházat - és ezáltal az esetleges érdeklődőket -, hogy a Magyarország területén talált és innen több mint húsz éve jogtalanul elszállított késő római kori ezüsttárgyak a magyar jogszabályok értelmében államunk tulajdonát képezik, s "minden lehetséges jogi lépést megteszünk" visszaszerzésükre.

STÚDIÓBAN A STOOGES Az idei Sziget Fesztiválon fergeteges koncertet adó Stooges - Iggy Pop, a dobos Scott Asheton és gitáros testvére, Ron, valamint a Dave Alexander basszusost helyettesítő Mike Watt - 1973 után újra közös lemezfelvételen dolgozik. A jövőre várható album producere Steve Albini.

KÉT KALITKÁS NÕ Október 22-ig még megtekinthető a Magyar Nemzeti Galériában Rippl-Rónai József Kalitkás nő című festményének két változata: az MNG kollekciójában lévő példány most kivételesen együtt szerepel a tavaly Chicagóban elárverezett, s a budapesti Ernst Galéria által megvásárolt példánnyal.

ELVIS A SUN ALATT Elvis Presley legelső felvételeit a nashville-i Sun Records jelentette meg, s most, hogy közeleg az énekes halálának (1977) 30. évfordulója, a kiadó megállapodást kötött az Elvis Presley Enterprises céggel a nevéhez és képmásához fűződő jogok használatáról.

McCARTNEY, A VÉDJEGY Paul McCartney védjegyként kívánja kamatoztatni saját nevét. Amenynyiben három hónapon belül senki nem emel kifogást a bejegyzés ellen, számos élelmiszer- és ruhaipari terméken jelenhet meg majd az oltalom alatt álló név.

PAMUK A NOBEL-DÍJAS Esélyesnek tartották, és a tipp bejött: Orhan Pamuknak ítélték az idei irodalmi Nobel-díjat. Az elismerés híre New Yorkban érte a török írót, aki - a méltatás szerint - szülővárosa melankolikus lelkének kutatása közepette a kultúrák összeütközésének és összefonódásának új szimbólumait tárta fel. Ebből a magyar olvasó is kaphatott ízelítőt (A fehér kastély, Az új élet és című regényeit az Ulpius jelentette meg; a szerző pedig nemrég interjút adott a televízió Bestseller című műsorának). Pamuk díjazásával a Svéd Királyi Akadémia a szabad véleménynyilvánítás jogáért való kiállását is értékelte, hiszen a muzulmán világban elsőként szólalt meg Salman Rushdie mellett, akit 1989-ben fatwa (halálos ítélet) fenyegetett, tavaly pedig bíróság elé citálták a török nemzeti identitás "bemocskolása" miatt: beszélni merészelt milliónyi örmény és harmincezer kurd meggyilkolásáról (Perbe fogva című írása az Élet és Irodalom 2005. karácsonyi számában olvasható). Az 1952-ben, Isztambulban született Orhan Pamuk újságírást és építészetet tanult, első regénye, a Cevdet Bey Ve Ogullary (Cevdet Bey és fiai) 1982-ben jelent meg, műveit több mint húsz nyelvre fordították le.

BEZÁRT A CBGB Az innen indult sztárok közül Patti Smith és Debbie Harry is fellépett szombaton, a legendás New York-i CBGB - hivatalos nevén CBGB & OMFUG, azaz Country Bluegrass Blues and Other Music For Uplifting Gormandizers (Egyéb Zenék Ínyencek Feldobására) - búcsúestjén. A hetvenes éveiben járó Hilly Kristal (képünkön) által 1973 decemberében megnyitott, alig 300 férőhelyes klub, mely neve ellenére hamarosan a punk- és new wave zenekarok (Ramones, Television, Talking Heads stb.) elsődleges fellépőhelyévé vált, az utóbbi időkben már nem termelt elég bevételt az épület tulajdonosa által megemelt bérleti díj fizetésére - mindez összefügg azzal, hogy a környékre jellemző lepusztultság helyét a luxus veszi át, az egykor részegek utcájaként ismert Bowery erőteljes ingatlanfejlődésnek indult.

VESZPRÉMI EMLÉKMÛBALHÉ Egy évvel ezelőtt (Narancs, 2005. október 27.) ugyanezen az oldalon számoltunk be arról, hogy a veszprémi Színházkertben idén október 23-án avatják fel Rajk László pályázaton nyertes 1956-os emlékművét. Az öt önálló zászlóelemből, egy bizonyos szögből lyukas lobogó képét alkotó szobor kivitelezését azonban október 13-án délben a város újonnan megválasztott vezetése mandátumának átvétele után két órával leállíttatta. A kivitelezést is végző tervező erről nem kapott hivatalos értesítést - csak a munkások tájékoztatták -, viszont péntekről szombatra felállította az emlékművet, melynek környezetében már csak a parkosítás van hátra. A Veszprémi Napló szerint azért állíttatták le a munkát, mert a kivitelezés során eltértek az engedélyben szereplő egyes paraméterektől. Rajk László építészirodájának tájékoztatása szerint a megrendelő önkormányzat a kivitelezés minden fázisáról tudott, ő maga pedig a 80-as évek visszatérteként értékeli a történteket: akkor az MSZMP szemét csípte, ha dolgozott (volna), most a városi MSZP-SZDSZ-koalíciót leváltó Védegylet-Fidesz-szövetség tesz keresztbe neki.

Avatás? Korrigálás? Bontás? Érdekes ünnep várható.

BUDAPEST SZÉTLÖVÉSE 1956 október-novemberében id. Gazsi Zoltán fényképezőgéppel a nyakában járta a várost. Évtizedeken át titokban őrzött felvételeit operatőrként dolgozó fia nemrég megmutatta Pauer Gyulának, aki egy festménysorozatot készített ezek alapján. Kiállítása Budapest szétlövése 1956 címmel október 18-tól november 26-ig látható a Magyar Nemzeti Galériában.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.