Tartalom

Narancs XVIII. évf. 42. szám (2006-10-19)

Publicisztika

Publicisztika

4 Vicc

Azon, hogy a visegrádi négyek múlt heti csúcstalálkozója észrevétlenül tűnt el úgy a magyar politika, mint az unió látóköréből, nem csodálkozunk. Sőt, egy kicsit még örülnünk is kell, jobb, ha a művelt világ most nem néz ide, hátha nemsokára összeszedjük magunkat.

Publicisztika

A feladott forradalom

Az 1-es metrót máig is "millenniumi földalatti vasútnak" hívjuk. Mert ez a neve, becézve: "milfav". Ennyi biztos, hogy megmaradt a millennium ünnepéből, persze más is.

Publicisztika

A titkos PAKSaméta (Az atomerőmű és a nyilvánosság)

Mostanában rendszeresen azt kérdezik tőlem ismerőseim: "Most mi van ezzel az uránlevessel Pakson?" Én meg széttárt karokkal csak azt tudom mondani: mi minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy megtudd. Leírom hát, amit tudok, és amit nem tudok.

Egotrip
Belpol

Belpol

"Végig a felelősségről beszélek" (Peter Pazitny közgazdász)

Õ a magyar egészségügyi kormányzat titokzatos szlovákiai embere, a két éve elkezdett szlovák egészségügyi reform megalkotója (párban Rudolf Zajac exminiszterrel). Míg 2002-ben az ország államháztartási hiányát a GDP 0,9 százalékával növelte az egészségügy, mára alig termel deficitet, a gyógyszerkiadások pedig 36 helyett 33 százalékot visznek el a gyógyító-megelőző kasszából. A magyar egészségpolitikusokon kívül a Narancs is kíváncsi a mirákulumra, amit megingathatatlan magabiztossággal elénk is tárt a harmincesztendős közgazdász.

Belpol

Vita a jogalkotás nyilvánosságáról: Adagolt adatok

Mikortól tekinthető egy jogszabálytervezet közérdekű adatnak, hol húzódnak a döntés-előkészítés és a törvényalkotás nyilvánosságának határai - ezeket a sarkalatos kérdéseket feszegeti az igazságügyi tárca és egy civil szervezet között zajló per, amelyben első fokon a civilek győzedelmeskedtek.

Belpol

Kis pártok önkormányzati eredményei: Struggle for life

Az önkormányzati választás után az SZDSZ az M0-s körgyűrűn belülre szorult, az MDF viszont országosan tovább erősítette pozícióit - egyre többször hallani-olvasni e sommás véleményeket. Csakhogy a tények a fenti állítás mindkét elemét cáfolják.

Belpol

"Én tényleg kiszállok" – Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke

Pár órával az önkormányzati választási vereség után bejelentette: a párt jövő márciusi küldöttgyűlésén nem indul az elnöki posztért. A stallumért a hírek szerint Fodor Gábor és Kóka János mérkőzik majd meg. De bárki legyen is Kuncze utódja, az illetőnek nemcsak arcot és fazont kell adnia a liberális pártnak, alkalomadtán megvívnia a koalíciós partnerrel és biztosítani a kormánytöbbséget, de újjá kell építenie a párt október 1-jén megrendült vidéki bázisát is - különben a liberálisok 2010-ben kizuhanhatnak a magyar politikából.

Belpol

Az egészségügyi reform nyitánya: Brutális belépő

Mivel nem tört fel olaj a magyar anyaföldből, a kormány múlt heti javaslata megkísérli megfogni a nekilódult gyógyszerkiadásokat. Ehhez megértést és egy kis pénzt kér a betegektől, megrendszabályozza az orvosokat, és kérlelhetetlenül megmogyorózza a gyártókat.

Külpol

Külpol

Észak-Korea és szomszédai: A robbantás után

Ezúttal lendületesen működött az ENSZ-diplomácia. Öt nappal azután, hogy október 9-én Észak-Korea beszámolt első föld alatti atomrobbantásáról, a Biztonsági Tanács már meg is szülte egyhangú elítélő határozatát.

Trafik
Film

Film

A negyvenedik vámpír (Marcel Iures színész)

Románia sztárszínészét színpadon Shakespeare-alakításai, filmen seregnyi hollywoodi rosszfiú-szerep tették ismertté. Játszott vámpírt Neil Jordannál, terroristát George Clooney oldalánés nácit Bruce Willis háborús filmjében, de ott találjuk a nevét a Mission Impossible és Coppola legfrissebb filmjének stáblistáján is. Marcel Iuressel a Román Filmhét alkalmával beszélgettünk.

Zene

Zene

A krumplileves mögött (Új könyvek Kádárról)

Hasonlították Macbethhez, Learhez és Übü királyhoz, s ítélték már európai látókörű bölcs államférfinek éppúgy, mint vértől iszamos kezű sutyeráknak. Kádár János tagadhatatlanul markáns és izgalmas történeti alak, s mint ilyen, ez idáig az utolsó a magyar históriai személyiségek sorában. 17 évvel a halála után gyors egymásutánban három vaskos biográfia is megjelent a néhai pártfőtitkárról.

Zene

Budapesti Õszi Fesztivál: Térey, Téreusz, Dionüszosz

Térey János hangütéseket keverő, akadémikus álorcában pimaszkodó, az irodalmi tradíciót bekebelező, technikás, közhelyekkel sem óvatoskodó költészetének 2002 óta halmozódó darabjait jelentette meg Ultra című kötetében (Magvető, 148 oldal, 1990 Ft). A friss könyv tizenkét versét zenésítette meg tíz fiatal zeneszerző, a kompozíciók közel 250 oldalas partitúráját az október 9-i koncert napján jelentették meg, ráadásul baráti áron. A kottagrafika nem szép, sajtóhibákat még felületes átlapozással is találtam benne, ám a dokumentátori szenvedélyt csakis kitörő örömmel üdvözölhetjük.

Zene

Csontváz a szekrényben - Eldridge: Az ünnep (színház)

És nem is egy, hanem egész csontvázhadsereg dől ki a szekrényből, amikor a dán Hansen família a családfő ötvenedik születésnapját ünnepli. Hazajön a három felnőtt gyerek, turbófokozaton működik a személyzet, kicsípve mindenki, még a terített asztal is - becsípve meg csak később lesznek.

Lokál

Lokál

Egy nap a Kossuth téren: Parlament kemping

Hét óra. Alig pár ember, azok is láthatatlannak tűnnek, elnyeli őket a tér, bár különös, ahogy elcsigázott alakok állnak sorban a mobilvécék előtt. Néhányan szájukban fogkefével keresnek valami vendéglátóhelyet, ahol letudhatják a reggeli tisztálkodást.

Lélek
Tudomány