kulthírek

  • .
  • 2007. július 12.

Trafik

kulthírek

DÍJ Zsótér Sándor harmadikos osztálya Wispiansky Novemberi éj című darabjának előadásával fődíjat nyert Varsóban, a nemzetközi színiiskolák negyedik nemzetközi fesztiválján. A versenybe 13 - zömmel végzős - vizsgaelőadást hívtak meg.

Bollók Csaba Iszka utazása című filmjében nyújtott alakításáért Varga Mária és Varga Rózsika nyerte el a legjobb színészi teljesítmény díját Brüsszelben, az európai filmek seregszemléjén.

Kirsti Stubo, Szász János Ópium - Egy elmebeteg nő naplója című művének főszereplője kapta a legjobb színésznő díját a 29. Moszkvai Nemzetközi Filmfesztiválon.

GYÁSZ 80 éves korában elhunyt Boots Randolph: a Homer Louis Randolph néven született amerikai szaxofonos 1963-ban futott be Yakety Sax című instrumentális slágerével, amit később a Benny Hill Show zenéjeként használtak. Pályája során olyan előadóknak fújt a stúdióban, mint Elvis Presley, Roy Orbison, Johnny Cash, Buddy Holly vagy Brenda Lee. Utolsó albuma a múlt hónapban jelent meg Whole New Ballgame címmel.

78 éves korában meghalt Beverly Sills: az amerikai szopránénekesnő (sz. Belle Silverman) 1947-ben, Bizet Carmenjében mutatkozott be. Pályája során különösen Rossini, Bellini, Donizetti és Massenet operáiban csillogott, s azok közé a sztárok közé tartozott, akiknek személyisége az egész műfaj népszerűsítéséhez hozzájárult. 1979-ben vonult vissza a színpadtól, s a New York City Opera vezetésében vállalt szerepet. Két önéletrajzot is írt: Bubbles: a Self-Portrait; Beverly.

RAFFAELLO REKORDÁRON 18,5 millió fontos rekordáron cserélt gazdát a Christie's londoni aukcióján Raffaello Sanzio Lorenzo de Mediciről festett portréja, melyet X. Leo pápa rendelt a reneszánsz mestertől, hogy elküldje unokaöccse, Lorenzo francia királyi mátkájának, bemutatkozásul. Akárcsak az eladó, a vevő is magángyűjtő - a festmény a nem múzeumi kollekcióban őrzött igen kevés Raffaello-mű egyike.

KASSÁK TISZTELETÉRE Születésének 120., halálának 40. évfordulója alkalmából nemzetközi kiállítással tiszteleg Kassák Lajos előtt a nevét viselő és a hozzá kötődő alkotásokat, dokumentumokat gyűjtő óbudai múzeum. A 33 magyar, cseh és szlovák művész munkáiból rendezett tárlatra még Csaplár Ferenc, a Kassák Múzeum május elején öngyilkosságot elkövetett igazgatója kérte fel a résztvevőket, s azt Helena Markusková, az Érsekújváron, Kassák szülővárosában működő Galeria umenia Nové Zámky kurátora nyitotta meg. A kiállítás augusztus 31-ig tart nyitva, szeptember 11-től Pozsonyban látható, utána Csehországba utazik tovább.

LIVE EARTH Mint az itt látható - Peter Blake, az angol pop art egyik mestere által tervezett - pólón olvasható, a hetes szám misztikus erejére is számítva 07. 7. 7-én, hét kontinensen rendezett, s az időeltolódás miatt 24 órán át tartó koncertekkel próbált figyelmeztetni a szórakoztatóipar a globális klímaváltozás problémájára. New Yorkban, Londonban, Sydneyben, Rio de Janeiróban, Johannesburgban, Tokióban, Sanghajban és Hamburgban, valamint a tévés, rádiós és internetes közvetítéseken keresztül kétmilliárd nézője lehetett az 1985-ös Live Aid és a tavalyelőtti Live 8 mintáját követő, habár közvetlen segítséget nem hozó eseménynek. A kb. száz fellépő között olyan sztárok voltak, mint Madonna, a Police, a Red Hot Chili Peppers, Kanye West, a Genesis, Roger Waters, Alicia Keys, a Beastie Boys, a Duran Duran, James Blunt, a Foo Fighters, Snoop Dogg, Enrique Iglesias, a UB40, Yusuf Islam (egykori művésznevén Cat Stevens), Shakira, a Crowded House, a Metallica, Lenny Kravitz, Jorge Ben, továbbá az Antarktiszon, 17 brit kutató előtt a kutatóállomás dolgozóiból álló Nunatak együttes - így jött ki a hetes szám a koncertek helyszínéül szolgáló kontinensek tekintetében. Beszédet mondott többek között a csimpánzok viselkedésének világhírű kutatója, Jane Goodall, és Al Gore egykori amerikai alelnök, környezetvédő aktivista, aki el szeretné érni, hogy 2009-re a világ vezetői szerződést írjanak alá arról, hogy 2050-re a gazdag országok 90 százalékkal, világszerte pedig több mint a felével csökkentik a globális felmelegedést okozó szennyezést. Az esemény kritikusai szerint a részt vevő sztárok maguk is jelentős szennyezők - a környezetvédelmi tanácsadással foglalkozó Carbon Footprint vezetője, John Buckley például kiszámította, hogy Madonna Confessions-turnéja tavaly 444 tonna karbon-dioxidot bocsátott ki, több mint 40-szeresét egy brit átlagpolgár éves kibocsátásának.

TARJÁN HÉDI ITTHON Szász Károly utcai szülőházának közvetlen közelségében, a Kapás utca 2. alatt található Vízivárosi Kiállítóteremben mutatja be festményeit Tarján Hédi. A művészeti gimnáziumi barátnőihez, Szenes Zsuzsához és Solti Gizellához hasonlóan textillel is foglalkozó festőnő 1970 óta él Jeruzsálemben. Illusztrációnkon Miki című (talán Erdély Miklóst megidéző) képe, 2001-ből. A kiállítás július 20-ig tart nyitva.

KARLOVY VARY Myrin című alkotásával az izlandi Baltasar Kormakur nyerte a Karlovy Vary filmfesztivál fődíját: a Kristály Glóbuszt kiérdemlő mű Arnaldur Indridason detektívregényének adaptációja, a genetikai kisérletek titokzatos világába vezet el. A zsűri különdíját az ausztrál Michael James Rowland (Lucky Miles), a legjobb rendezés díját a norvég Bard Breien (Kunsten a tenke negativt - A negatív gondolkodás művészete) kapta, a legjobb alakítást a spanyol Elvira Minguez (Pudor) és az orosz Szergej Puszkepalisz (Prosztyije vescsi - Egyszerű dolgok) nyújtotta. A közönség díját Jan Sverák nyerte (Vratné lahve), életművéért pedig az amerikai Danny De Vito és a cseh Bretislav Pojar kapott elismerést.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.