kulthírek

  • .
  • 2010. november 25.

Trafik

DÍJLESÕ FILMESEK Az Európai Filmakadémia 2300 tagjának szavazata alapján hamarosan eldől, kik ünnepelhetnek december 4-én, Tallinnban. 2010 legjobb európai filmje a következők közül kerül ki: Semih Kaplanoglu: Bal (Méz; török-német), Xavier Beauvois: Des hommes et des dieux (Emberekről és istenekről; francia), Roman Polanski: A szellemíró (francia-német-brit), Samuel Maoz: Libanon (izraeli-német-francia), Juan José Campanella: Szemekbe zárt titkok (spanyol-argentin), Fatih Akin: Soul Kitchen (német).
Az ebben szereplő Gryllus Dorka mellett csak a rövidjátékfilmes kategóriában vagyunk érdekeltek: Szimler Bálint Itt vagyok című 36 percese 14 produkcióval verseng.

A legjobb nem angol nyelvű Oscar-díjra Magyarország a Bibliotheque Pascalt nevezte. Hajdú Szabolcs vetélytársai között az Európai Filmdíjért is versengő rendezők (Xavier Beauvois, Semih Kaplanoglu) mellett ott az izlandi Fridrik Thor Fridriksson, a cseh Jan Hrebejk, a dán Susanne Bier, a bosnyák Danis Tanovic, a macedón Milcso Mancsevszki, a mexikói Alejandro González I–árritu, az olasz Paolo Virzi, a román Florin Süerban. Első alkalommal indul a díjért Etiópia (Davey Frankel, Rasselas Lakew: The Athlete) és Grönland (Otto Rosing, Torben Bech: Nuummioq).

WAGNERT IZRAELBE Jonathan Livni jeruzsálemi ügyvéd célul tűzte ki, hogy elérje: Richard Wagner műveit is játsszák Izraelben, mindenekelőtt a Tel Aviv-i Operaházban. Wagner ugyan nincs hivatalosan betiltva, de közismert antiszemitizmusa miatt és mert Hitler kedvenc zeneszerzője volt, tabunak számít Izraelben. A Livni által alapított társaságot tagjai közé fogadta a Nemzetközi Wagner Társaságok Szövetsége.

DZSUNGEL November 25-én Beke László művészettörténész nyitja meg Szőnyei György Dzsungel című kiállítását a Prestige Galériában (V., Falk Miksa u. 7.). Megtekinthető december 16-ig.

OPERÁBAN A KUTYASZÍV Mihail Bulgakov 1925-ben írta több mint négy évtizeden át kéziratban maradt kisregényét, mely csak 1987-ben jelenhetett meg. Azóta viszont méltó karriert futott be a proletárhatalom groteszk szatírája, a Kutyaszív: Vlagyimir Bortko már 1988-ban filmre vitte, abban az évben megjelent magyarul is, majd műsorra tűzte a budapesti Katona József Színház. Legújabb állomása London: a Nederlandse Opera és az English National Opera közös produkciójában, a hétvégén mutatták be operaváltozatát. Zenéjét az orosz Alekszander Raszkatov szerezte, librettóját az olasz Cesare Mazzonis írta. Mint képünkön látható, a kóbor kutya, Sarik (Hetényi Zsuzsa fordításában Gömböc) megjelenítését a Blind Summit Theatre bábosaira bízta a rendező, Simon McBurney. A kutyaszívvel életre keltett Poligráf Poligráfovics Sarikov (magyarul Gömbös) polgártárs szerepét Peter Hoare alakítja, Filipp Filippovics Preobrazsensszkij professzort pedig Stephen Page.

SEGÉLYT KÉR A LOUVRE Nem volt ez eddig szokásban, de most megtörtént: a párizsi Louvre a nagyközönséghez fordult, hogy segítsenek megvásárolni Lucas Cranach 1531-ben festett képét, A három gráciát. A mestermű magántulajdonban van, vételárához hárommillió eurót már sikerült összeszednie a képtárnak, a maradék egymilliót közadakozásból remélik. A határidő január vége, ha addig nem sikerül, más veszi meg, s lehet, hogy hosszú időre eltűnik a közönség elől.

PLÁZANEMZEDÉK - OTTHON 2.0 Ezzel a címmel készített fotósorozatot Simonyi Balázs az idejüket plázákban töltő fiatalokról. Kiállítása január 6-ig tekinthető meg a Marczibányi téri Művelődési Központban.

DRÁGA BEATLES 445 ezer euróért kelt el a Christie's párizsi árverésén Richard Avedon négy darabból álló, pszichedelikus színezésű, 1967-ben készült Beatles-portrésorozata. A 2004-ben elhunyt divatfotós 65 munkájának aukcióján a legmagasabb árat egy 1955-ös felvétel érte el: a 841 ezer euróért gazdát cserélt képen egy modell pózol cirkuszi elefántok között. Az árverés bevételét a Richard Avedon Alapítvány támogatására fordítják. Ezzel egy időben bejelentették: a Beatles számai, egyenként vagy albumonként immár legálisan letölthetővé váltak az iTunes használói számára.

TOLSZTOJ-SZTORI Jószerivel észrevétlenül megy el Oroszország Lev Tolsztoj halálának 100. évfordulója mellett - jelentette az AFP tudósítója Moszkvából, arra utalván, hogy sem az állami tévécsatornák, sem a központi múzeumok nem emlékeznek meg róla külön programokkal. A hallgatás különösen feltűnő a Puskin születésének 200. évfordulóján, 1999-ben rendezett ünnepléshez képest, ettől kezdve ráadásul hivatalos Puskin-napot is beiktattak a naptárba. A közöny természetesen nem érvényes Tolsztoj egykori birtokára, Jasznaja Poljanára, ahol november 22-én megemlékezést tartottak, s ahol majd jövő június elején nemzetközi tudományos konferenciát rendeznek Tolsztoj és a 175 éves irodalmi folyóirat, a Szovremennyik kapcsolatáról. A szentpétervári Dosztojevszkij Emlékmúzeumban az év végéig tart nyitva a Dosztojevszkij és Tolsztoj című kiállítás. Tolsztoj mindeközben a netre is felköltözött: Jasznaja Poljana és az Orosz Állami Könyvtár közös honlapot hozott létre, ahol a művein kívül számos egyéb dokumentum is elérhető (tolstoy.ru). A Duna Tv négy vasárnap estén sugározza a Háború és béke 1968-as filmváltozatát, Szergej Bondarcsuk rendezését.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.