WROCLAW Több magyar produkciót is műsorára tűzött a július 21-én kezdődő wroclawi Új Horizontok Filmfesztivál: a versenyben Kardos Sándor Rilke-feldolgozása, A sírásó indul, versenyen kívül vetítik Szász János Ópiumát és Mundruczó Kornél Szelíd teremtését, valamint A torinói ló című Tarr Béla-filmet. Tarr a fesztivál díszvendégeként egyúttal mesterkurzust is tart, míg Pálfi György a zsűriben kapott helyet. Tarr az Atom Egoyan zsűrielnökségével megrendezett jereváni filmfesztiválról érkezik, itt a Paradzsanovról elnevezett életműdíjjal jutalmazták, s három művét vetítették.
GYÁSZ 91 éves korában elhunyt Zdenek Sykora: a cseh festő a 60-as években az elsők között alkalmazott számítógépet absztrakt geometrikus kompozíciói megtervezéséhez.
LISZT, PROMS A bicentenárium alkalmából Liszt műveit tűzték a BBC 1895 óta megrendezett, népszerű nyári hangversenysorozata, a Proms július 15-i nyitó és szeptember 10-i záró hangversenyének műsorára.
RUBY A FEHÉR HÁZBAN "Mindannyian az előttünk járók vállán állunk" - mondta Barack Obama a Norman Rockwell Museum vezetőinek fogadásakor abból az alkalomból, hogy kérésére a múzeum kölcsönadta a Fehér Háznak gyűjteménye egyik legértékesebb darabját. A The Problem We All Live With 1964. január 14-én jelent meg a Look magazin címlapján. Azt az 1960-as jelenetet ábrázolja, amikor egy színes bőrű kislány rendőri kísérettel indul New Orleans-i iskolájába, amely hat évvel a közoktatási intézmények fekete és fehér diákokat elkülönítő működését alkotmányellenesnek mondó legfelsőbb bírósági határozat után kénytelen volt bevezetni az integrált oktatást. Az akkori kislány, Ruby Bridges Hall most a múzeum alapítványának egyik kurátoraként találkozhatott az amerikai elnökkel, aki méltatta édesanyja bátorságát, amiért annak idején élni mertek törvény adta jogukkal: elindultak az immár szegregációtól mentes iskolába. Norman Rockwell (1894-1978), Amerika legnépszerűbb illusztrátora, aki 1916-tól 47 éven át készítette a Saturday Evening Post, 1963-tól pedig tíz éven át a Look címlapjait, ezzel a képpel nyúlt első ízben a polgári jogok érzékeny témaköréhez. A festmény október 31-ig lesz a Fehér Házban. (Másik képünk: Triple Self Portrait, a Saturday Evening Post 1961. február 13-i címlapjáról.)
EGGYEL KEVESEBB BANKSY Megsemmisült Banksy egyik legismertebb és legrégibb bristoli graffitije: a rózsaszín álarcos gorilla tíz éven át vidította fel a város kevéssé látványos környékeinek egyikét, Eastville-t. A Fishponds Road-i közösségi ház falát díszítette, ám ezt nemrég muzulmán kulturális központtá alakították át, s ennek során más graffitikkel együtt ezt is fehérre mázolták, hogy rend legyen. Amikor a Bristol Evening Post rákérdezett, a muzulmán vezető, Saeed Ahmed bocsánatot kért, mondván, azt hitte, hogy csupán egy értéktelen mázolmányt tüntet el.
LOCARNO ELÕTT Felméri Cecília Végtelen percek alkotását meghívták az augusztus 3-án kezdődő 64. Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába. A Szántai János Az élet című novellája alapján magyar-román koprodukcióban, az Inforg Stúdió, a kolozsvári Argo Audiovizuális Egyesület és a Laokoon Film együttműködésével készült, 18 perces film forgatókönyvét is Felméri Cecília írta, aki jelenleg a bukaresti filmművészeti egyetem rendező szakos hallgatója. Kakukk című diplomafilmje a diákzsűri díját nyerte el a 2008-as Magyar Filmszemlén.
MARILYN ÓRIÁSI Alig egy hónappal azután, hogy egy Beverly Hills-i árverésen 4,6 millió dollárért cserélt gazdát a fehér ruha, amelyet Marilyn Monroe viselt Billy Wilder 1955-ös vígjátékában, a Hétévi vágyakozásban, a színésznő közel nyolcméteres alakja tűnt fel Chicago egyik terén, a Michigan Avenue mentén. Seward Johnson alkotása azt a pillanatot örökíti meg, amikor a metróból kiáramló levegő fölemeli Marilyn ruháját. A filmen csak fantáziálni lehetett, mit visel alatta, most a lábai között átsétálva meg is lehet tekinteni a decens fehér csipkés bugyit. A szobor jövő tavaszig lesz a huzatos város látványossága.