tévésmaci - Sül!

  • .
  • 2009. május 14.

Trafik

Ezen a gyönyörű májusi reggelen Popota Athina nyugalmazott pedagógus, a hetvenéves Athina néni átvágott a Szent Imre téren - bár magában még ennyi év után is Tanácsház térnek nevezte. A posta felől közeledett, konkrétan a Sallai Imre utcából, aminek valamilyen csoda folytán nem változtatták meg a nevét az új rezsim emberei.
Már a templomnál járt, amikor izgatottan kiabáló, hevesen gesztikuláló kis csoportra lett figyelmes, sietve haladtak el mellette a rendőrség irányába, ott volt az mindjárt a posta mellett. Athina néni előbb nem szentelt különösebb figyelmet nekik, annyi a futóbolond manapság. Igyekezett az órájára koncentrálni, a tér túlsó sarkán fekvő II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában volt orosztanár, óraadó. Megpróbálta lepergetni magában a kilencedik leckét, tulajdonképpen kisebb zökkenőkkel sikerült is. Nem mindig szokott neki még ma sem, mert bár szinte az első görög emigránscsoporttal érkezett az országba, és szinte másnap orosztanárnő volt Csepelen, a hosszú idő alatt két nyelv maradt tökéletesen idegen neki: a magyar és az orosz. Már jóformán kiért a "betonra" (a tér 1-es kapu felőli sarkát hívják így), amikor felötlött benne, hogy a kiáltozó emberek mintha azt óbégatták volna, hogy: Lenin, Lenin... Jobb is, hogy kezdődik a műsor.

Pénteken (15-én) délben egyből menjünk romantikázni a régiekkel, Edward Fox csapja a szelet Vanessa Redgrave-nek az Itália csókjában, amiről senki nem hinné el, hogy kábé a Ponyvaregénnyel egyidős darab - sokkal többnek néz ki (13.35-kor az RTL Klubon). Apropos Tarantulánk, a Duna tévén este kilenckor Jackie Brown. Az én barátom, Sanyi persze ekkor a film+-n kezdi nézni a Sikolyt. És olyan embereket is ismerek, akik már fél órája bámulják az MGM-en a Tennessee-i éjszakák című 1989-es thrillert, aminek legalább annyira hülye címe van, mint egy Bródy János-dalnak. De mivel a dalnak is füle van, besúgom a rendezőnek, ha 14.25-kor nem nézték meg az HBO-n az Overnightot, ami vagy egy verhetetlen lóról szól, vagy brókerekről.

Szombaton kapcsoljuk Moszkvát, nos, ezúttal nem (egyből) a Vörös teret, de kétségkívül elkezdődik 20.55-kor az m1-en az Eurovíziós Dalverseny idei döntője - Orbán Viktor szerint nyugodtan tekinthetjük a választás nulladik fordulójának. Az HBO-n már nyolc óra óta megy a Shine a Light - A Rolling Stones Scorsese szemével című zenés, de inkább unalmas dokumentumfilm. Tegye fel a kezét, aki szerint nem igazságtalanság, hogy a Rolling Stones soha nem nyert Eurovíziós Dalfesztivált, és Földes László (Hobo) sem.

Vasárnap egy Okwe nevű szereplő lehúz némi belsőséget a klotyóban és a Gyönyörű mocsokságok című Frears-műben az RTL Klubon 23.10-kor. Khm, okvetlenül nézzék meg, hogy csinálja. Egy óra múlva átfarolhatnak a tv2-re, mert kezdődik A Sebhelyesarcú, a világ egyik legtúlértékeltebb filmje, Tony Montana szerepében Al Pacinóval. A Filmmúzeum stílszerűen a Végre vasárnapot adja 21.20-kor, szerencsére Truffaut, az elfeledett nyomorult nem csinált filmet a naptár minden kockájából. A ViaSat3-on 23.05-kor Az utolsó mohikán biztosan téves címzés, szerintem lesz mohikánból még pár raklappal. S nem is csak a tévében.

Hétfőn nincs tévé, visszajött Lenin.

Kedden a film+2 nyomatja 19.40 Woody Allen egyik kései marhaságát, A jáde skorpió átkát, ciki, nem ciki, én nagyon bírom, igaz, kicsit csalódtam, amikor kiderült, hogy nem is Frenreisz Károly a főszereplője.

Szerdán, mint ahogy azt már a múltkor is jeleztem, visszatér Szicília réme, a kopasz Montalbano felügyelő az egyes csatornára 20.10-kor. De hogy krimiben a magyarok mindig jobbak voltak az olaszoknál, azt Hintsch György 1967-es fekete-fehér felszólalása, a Kártyavár ékesen bizonyítja majd 23.40-kor ugyanezen az adón. Kálmán György, Törőcsik Mari, Gobbi Hilda, Tony Páger: grandiózus szereposztás!

Csütörtökön 22.45-kor megnézhetnénk ugyan az MGM-en az 1959-es A Sátán kutyája című Sherlock-marhaságot, de sajna már a könyökünkön jön ki: olyan régen volt jó, hogy már rossz. Így vagyunk a tévézéssel is teljesen. Ne tévézzenek, megárt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.