mi a kotta? - Szállj csak, zeneszó, ének...

  • .
  • 2009. április 30.

Trafik

...Ébresszed a magyar népet! - szól a mozgalmi májusköszöntő szövege, s e heti ajánlónk, melyet már a múlt alkalommal jó előre az operaházi Májusünnep és Cecilia Bartoli két MűPa-beli koncertjének hírlelésére ígértünk el, készséggel csatlakozik a nemzet zenei érdekű tavaszi költögetéséhez. Mert még a május beköszönte előtt, de már az emlegetett Májusünnep keretében premier lesz a mi utcánkban: a Händelt (is) ünneplő évben valahára megvalósul Kovalik Balázs régi álma, a Xerxes operaházi bemutatója (április 30., hét óra).
Hogy aztán ez a derűsnek ígérkező előadás utat nyit-e a tömött sorokba rendeződő barokk operák számára az Ybl-palota színpada és az operaházi törzsközönség szíve felé, az még a jövő méhében rejlik. Viszont mindjárt itt van május elseje, s e nap bizonnyal nagyban hozzájárul majd Händel hazai kultuszához és a barokk zene népszerűsítéséhez, hiszen Cecilia Bartoli második budapesti hangversenye a Händel és Itália fantáziacímet viseli (Nemzeti Hangversenyterem, május 1., fél nyolc). "Lascia la spina, cogli la rosa", vagyis "Hagyd a tüskét, szakítsd le a rózsát" - biztat majd a Gyönyör híres-szép áriáját megformáló Bartoli (Händel fiatalkori, 1707-es, Rómában bemutatott oratóriumából, Az Idő és az Igazság diadalából énekelve), s e rokonszenves intelem megszívlelése alighanem a Májusünnep esedékes rendezvényeinek élvezeti értékét is csak növelheti. A Traviata tisztes korú produkciójában például két alkalommal is fellép majd a 73 évesen is aktív bariton, a nagyságát máig őrző Renato Bruson, míg Violetta és Alfredo szerepét két rézsút emelkedő operacsillag, Elena Mosuc és Charles Castronovo fogja énekelni (május 2. és 4., hét óra). A Turandot 1997 óta viruló előadása ugyancsak két ízben kerül majd sztárokkal feldúsítva elénk: a zenekari árokban a visszajáró Pier Giorgio Morandi, a címszerepben Sylvie Valayre, Kalafként pedig Marcello Giordani áll be a megbízhatóan üzemelő repertoárdarabba (május 3. és 5., hét óra).

Minden sorozat megszakad egyszer, s ilyesformán hétfőn már el is érkezünk Bartoli harmadik s egy darabig utolsó pesti fellépéséhez, mely egy alig 28 évet élt XIX. századi primadonna, sőt prima donna assoluta emlékét fogja idézni (Nemzeti Hangversenyterem, május 4., fél nyolc). A 201 éve született Maria Malibran (képünkön) volt ez az énekesnő, aki a romantika korában Európa számára csakúgy a díva mintájául szolgált, mint az olasz operákkal barátkozó New Yorknak. A nagy Malibran repertoárjából szemezgetett Bartoli 2007-es lemeze, s ennek anyagát ismerheti meg most a pesti közönség is: a zsarnoki operaénekes-komponista atya szerzeményeitől Rossini és Mendelssohn darabjain át egészen a lovasbaleset következtében elhalálozott opera-énekesnő saját Rataplánjáig.

Befejezésül, rossz lelkiismeretünket legalább némileg csökkentve hamar néhány zenekari koncert e hétről. A Kelemen Barnabással fellépő Magyar Telekom Szimfonikus Zenekar Mendelssohnt (Zeneakadémia, május 3., fél nyolc), míg a soros, Vashegyi György által vezényelt Alma Mater-koncert Haydnt ünnepli (Zeneakadémia, május 6., fél nyolc), a MÁV Szimfonikusai pedig egyazon koncerten vendégelik Perényi Miklóst, s játsszák a Kékszakállút (Nemzeti Hangversenyterem, május 5., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.