rés a présen - Eléggé ott vannak

  • .
  • 2009. március 5.

Trafik

Sárossi Bogáta, a "Szemrevaló" című német filmhét szervezője rés a présen: Mire számíthatunk az idén? Sárossi Bogáta: A fesztivál a legfrissebb, 2008-as német filmeket adja, s fontos, hogy nemcsak nagyjátékfilmeket, hanem dokumentum- és gyerekfilmeket is. Úgy alakult, hogy a játékfilmek között több olyan is van, amiben családi, párkapcsolati problémák sűrűsödnek vagy oldódnak meg, például a nyitó filmben, az Oscar-díjas Caroline Link Tavaly télen című drámájában is.
A fesztivál két dokumentumfilmje a német filmtörténetre tekint vissza: az egyikben Wim Wenders mesél pályakezdő éveiről, a másikban a legnevesebb mai filmesek mutatják be kedvenc német filmjüket.

rap: Mi számít népszerűnek a mai német filmben, kik a toprendezők?

SB: A történelmi múltat és közelmúltat feldolgozó filmek között mostanában sok az olyan, ami a hetvenes éveket és az akkori politikai eseményeket mutatja be, az elmúlt egy-két évben egy csomó ilyen film készült, például a RAF-ról, mint a fesztivál záró filmje, A Baader-Meinhof-csoport. A legizgalmasabb rendezők közül Fatih Akin a németországi török kisebbség szempontjából láttatja a mai német viszonyokat, Andreas Dresennél soha nem a sztori a fontos, hanem az emberek egymás közti viszonyai, vagy ott van Christian Petzold, akinek minden filmje egy-egy melankolikus, de nagyon pontos társadalomrajz.

rap: Melyikük a személyes kedvenced?

SB: Az aktuális az új Petzold-film, a Jerichow. Ez a Postás mindig kétszer csenget történetének új verziója, Németország északkeleti, elhagyatott részén játszódik. Petzold mindig nagyon erős hangulatot teremt már pusztán a helyszínábrázolással is. Nagyon bírom a női főszereplőt, Nina Hoss évek óta játszik Petzold minden filmjében, és mégis mindegyikben más.

rap: Milyen rangja van a világ filmgyártásában a német mozinak?

SB: Az utóbbi években többször nyerte német film az Európai Filmdíjat, 2004-ben Fatih Akin nyert a Berlinalén, 2003-ban Caroline Link (Hontalanul Afrikában), 2007-ben Florian Henckel von Donnersmarck (A mások élete) Oscar-íjat kapott. Szóval, eléggé ott vannak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.