rap: Mi számít népszerűnek a mai német filmben, kik a toprendezők?
SB: A történelmi múltat és közelmúltat feldolgozó filmek között mostanában sok az olyan, ami a hetvenes éveket és az akkori politikai eseményeket mutatja be, az elmúlt egy-két évben egy csomó ilyen film készült, például a RAF-ról, mint a fesztivál záró filmje, A Baader-Meinhof-csoport. A legizgalmasabb rendezők közül Fatih Akin a németországi török kisebbség szempontjából láttatja a mai német viszonyokat, Andreas Dresennél soha nem a sztori a fontos, hanem az emberek egymás közti viszonyai, vagy ott van Christian Petzold, akinek minden filmje egy-egy melankolikus, de nagyon pontos társadalomrajz.
rap: Melyikük a személyes kedvenced?
SB: Az aktuális az új Petzold-film, a Jerichow. Ez a Postás mindig kétszer csenget történetének új verziója, Németország északkeleti, elhagyatott részén játszódik. Petzold mindig nagyon erős hangulatot teremt már pusztán a helyszínábrázolással is. Nagyon bírom a női főszereplőt, Nina Hoss évek óta játszik Petzold minden filmjében, és mégis mindegyikben más.
rap: Milyen rangja van a világ filmgyártásában a német mozinak?
SB: Az utóbbi években többször nyerte német film az Európai Filmdíjat, 2004-ben Fatih Akin nyert a Berlinalén, 2003-ban Caroline Link (Hontalanul Afrikában), 2007-ben Florian Henckel von Donnersmarck (A mások élete) Oscar-íjat kapott. Szóval, eléggé ott vannak.