rés a présen - Valamit akar a fejszéjével - drMáriás zenész, képzőművész, író

  • .
  • 2009. április 2.

Trafik

rés a présen: Kiállításod nyílt a K. Petrys Házban.
Tavaly médiaszemélyiségeket festettél, most politikusokat. Miért a váltás, nem volt elég jó?

drMáriás: Mára a politikusok lettek a bulvár bulvárja, hiszen annyira viccesek, miközben a jólétért és az igazságért jedi harcosokként küzdenek, hogy annál nincs meghatóbb.

rap: Ki a kedvenced?

drM: Nehéz választani, de napjaink legcsodálatosabb alakja számomra Dávid Ibolya, aki ugyanaz, mint Kiszel Tünde, ám még nála is szexibb és okosabb.

rap: A kiállítással egy időben jelent meg az új Tudósok-lemez. Véletlen az egybeesés? Milyen újdonságok vannak a lemezen?

drM: A Dávid Ibolya titkos élete a legnagyobb élő magyar politikus asszonynak hízeleg, emellett felcsendülnek csodálatos operett-áriák, kellemes countryhangulatok, valamint hallhatjuk egy transzvesztita jazzy vallomását. Dübörögnek rajta ütős drum 'n' bass, trance, dzsessz, funk és punk szólamok, valamint kitűnő vendégek is hallhatók: egy súlyos bluesjammelés keretében ef Zámbóék, Najmányi László tereminjátéka a Jófej politikus barátom című slágerben. A valóság mint cirkusz cirkusza ez az anyag, amely igazából ezerszínű életelixír.

rap: Mi van a Tudósokkal? Merre koncerteztek a tavaszszal?

drM: Az újdonság az, hogy az évek óta bevált felállás, amely szerénytelenségem mellett a Brains kiváló ritmusszekciójának két tagjából, Endrei Dávid basszusgitárosból és Jeli Gergely dobosból állt, most új taggal bővült, az igazi géptudós Párizs személyében, aki elektronikával teszi pörgővé a hangzást. Nemrég tértünk vissza egy exjugó turnéról, Ljubljana, Zágráb és más városok klubjaiban adtunk koncerteket. Lemezbemutató koncertünk az A38 hajón április 6-án lesz, egy estén Little Axe-szel és Bernard Fowlerrel, majd jön a Mediawave, a szlovén Koperground fesztivál, a palicsi filmfesztivál, a Dombosfeszt, és nyáron egy francia bemutató turné néhány fesztivál- és klubkoncerttel. Az utóbbi években főleg külföldön játszottunk, azonban most szeretnénk itthon is sokkal többet. Ez az anyag, amely egészségesen ötvözi a hallgathatóságot a szabad őrülettel, minden fesztivál cukorkája lehet.

rap: Mi a következő projekt, mivel telik majd a jó idő? Mi határozza meg manapság az exvajdaságiak életét?

drM: Van egy félkész regényem, azt szeretném befejezni, vagy valami teljesen újba vágni a fejszémet. Az exvajdaságiakat illetően pedig a Svédországban élő Domonkos Istvánnak jelent meg nemrég egy remek kötete Yu-Hu-Rap címen a Norannál, melynek egyik gondolata forog elolvasása óta a fejemben: én nem tudom, hogy ki vagyok! Ennek a gondolatnak is szenteltünk egy dalt az új cédén.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.