tévésmaci - A sül betürül

  • .
  • 2009. február 26.

Trafik

Július volt, vasárnap délelőtt. Meta főutcáján fekete ruhás öregasszonyok igyekeztek a misére.
Ezt a főutcát persze úgy képzeljék el, hogy a faluban (voltaképpen városrészben, hisz Meta valamilyen közigazgatási módon Sorrentóhoz tartozik) mindenkinek Fiat Pandája vagy Suzuki Altója vagy valami efféle "törpszuperja" van, sokan ma is azt mondják ezekre, hogy Topolino. S ezeknek mindkét oldala össze van karistolva, komoly meghúzások nyomai éktelenkednek kivétel nélkül mindegyiken. Troché sokáig nem állta ezt röhögés nélkül, halkan, kicsit vinnyogva nevetett, mintha sírna. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ugyanígy sírt, halkan, kicsit nyüszítve. Sztupa vágta, hogy a szűk és kanyargós utcácskák miatt ilyenek a verdák, ezért nem is találta a szituációt nevetségesnek. Troché azonban úgy volt vele, hogy akármennyire is kényszer szülte a helyzet, akkor is roppant komikus. Még atlétatrikót viselt csak, de már dörömbölt egy rövidet a szomszéd szoba falán, hogy ideje tán Sztupának is felkelnie, s ágy fölötti polcról leemelte a grappás üveget. Az asztalon poharat keresett. Keresett, még mindig keresett, ki ivott itt limoncellót? Aztán abbahagyta, mert valami szörnyű motorzúgás dübörgött föl az utcáról. Kitárta az ablaktáblákat, és kihajolt. Egy robogó - ketten ültek rajta, két kamasznál alig valamivel idősebb srác - szlalomozott végig az öregasszonyok között. A hátul ülő fiú kinyújtott kézzel fordult hátra, mintha lett is volna valami nála. Troché megijedt, mi is jobb, ha elmegyünk tévézni.

Pénteken (27-én) este kilenckor a Dunán a németek bekerítik Sztálingrádot, hogy is mondjam, filmforgatás céljából. De ekkor már a Filmmúzeum egy órája nyomja a Fügefalevelet, Máriássy Félix 1966-os ff filmjét. 18.40-kor volt az MGM-en a Haláli meló (vígjáték az) Peter Falkkal, Paul Sorvinóval. 17.50-kor a Zone Europán Zorro, úgy '75 tájáról, ezt csak a fekete inges Alain Delon miatt mondjuk, meg azért, mert Ottavia Piccolót akkoriban szívesen megnéztük volna ing nélkül. Este nyolctól ugyanitt Roland Joffé cannes-i pálmát érő látványos tévedése, A misszió Robert de Niro, Jeremy Irons elővezetésében.

Szombat sarkantyúba kapom a vombatom. És eljő az m1-re 22.05-kor a Cigányok ideje (1988); Bora Todorovic megvan benne? Az RTL Klubon 19.30-kor a Banderas játszta Zorro álarca (1998), miből is arra következtethetünk, hogy születésnapja van a Los Angeles-i hispán elmebetegnek. Az m2-n 22.40-kor Wolfsburg (2003), avagy egy város keresi a gázolóját - a direktor manapság divatos fickó: Christian Petzold. Én is ismertem egy Petzold nevű német rendezőt, az Konrad volt, s NDK-s indián filmeket csinált, sajnos nem rokonok. A Filmmúzeum előbb (13.05-kor) lenyomja az Afrika királynője c. 1951-es kalandfilmet Humphrey Bogart és Katherine Hepburn fellépésével, aztán este (20.30-kor) a '34-es Meseautót. A Zone Europa este tízkor a Klein úrral jön, Alain Delonnak is születésnapja lehet, száznegyedik.

Vasárnap az RTL Klub-on 16.10-kor A szél és az oroszlán, John Millius 1975-ös kalandmozija John Hustonnal és Sean Conneryvel. Az m2-n 21.00-kor a Herold és Maud, Hal Ashby korainak mondható, 1971-es próbálkozása. Belmondónak is születésnapja van, mert a Zone Europa 22.15-kor Moravia et. Egy asszony meg a lánya c. művének első részét adja a szépséges Sophiával (második rész jöv. hét vas.). A Filmmúzeumon 21.00-kor a Határsáv am. akcióf. 1980-ból Ed Harris, Charles Bronson és Bruno Kirby (a fiatal Clemenza, vazze) tolmácsolásában.

Hétfőn Macskajaj a Zone Europán, 23.55-kor, mert Kusturicának is... - az megvan, hogy megkapja Szerbia éves összjövedelmének másfélszeresét, hogy operafilmet csináljon a Híd a Drinánból? Mondjuk a bosnyákok különösebben nem fogják zavarni Visegrádon.

Kedden a Dunán este kilenckor honi pronyófesztivál: Egy teljes nap (1988); Andorai Péter és Gáspár Sándor nyomatják a nyóckervakert, tök ciki. Még ennél is gázabb az m2-n a jó című Szemétdomb (2001): rendezte Pintér Georg, fsz.: Hargitai Mickey, Bánfalvi Ágnes és Bolyki László... nem látom Jayne Mansfieldet, biztos szabadnapos - ezt nem én mondom, hanem John Travolta a Ponyvaregényben, amikor mennek 5 dolláros turmixot inni. A Zone Europa 21.50-kor Dr. Jeckyll bejárónőjének szép igaz történetével jön. A gonosz csábítása Julia Roberts és John Malkovich társaságában szerintem tök zsír kis film, rendezte Stephen Frears.

Szerdán a heti legjobb címünk a Dunán este kilenckor: A sárga kutya barlangja (mongol; 2005).

Csütörtökön Bruce Willis, Morgan Freeman, Lucy Liu és Ben Kingsley a filmplűn 22.25-kor az Alvilági játékokban (2006). Az MGM 22.15-kor elmondja Az ezeregyéjszaka legszebb meséit.

Maguk is jobban teszik, ha mesélnek egymásnak, mintha hagyják, hogy a tévé meséljen maguknak és szeretteiknek. Mert a tévé hazudik!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.