kulthírek

  • .
  • 2009. február 26.

Trafik

LÁBÁN RUDOLF-DÍJ Immár ötödik alkalommal osztották ki a hazai kortárs táncszínházi produkciók elismerésére alapított Lábán Rudolf-díjat. A díjra jelölt nyolc előadás közül a Trafó által felajánlott 1,5 millió forintos díjat Bozsik Yvette Menyegző című koreográfiája, a MU Színház félmilliós díját pedig Ladányi Andrea és Borlai Gergő BL című produkciója nyerte el.
A pénzt mindketten következő előadásuk létrehozására fordíthatják.

KNUT HAMSUN: MEGÉRI A PÉNZÉT A norvég nemzeti bank 200 koronás érme kibocsátásával emlékezett meg Knut Hamsun születésének 150. évfordulójáról. A Nobel-díjas íróról hét éve utcát akartak elnevezni Oslóban, de a tömegfelháborodás ezt megakadályozta; Hamsun annak idején ugyanis üdvözölte hazája náci megszállását, a háború után a bíróság el is ítélte. A bank csak a nagyszerű író előtt akart tisztelegni, szólt a mostani hivatalos nyilatkozat. Az utóbbi években Hamsunnak több könyvét is kiadták magyarul: Éhség, Benőtt ösvényeken, Áldott anyaföld, Élettöredékek.

WAJDA WALESÁRÓL Andrzej Wajda, aki Tatarak (angol címén Sweet Rush) című alkotásával az innovatív megvalósítást elismerő díjat nyert a Berlinalén, bejelentette: filmet szeretne készíteni Lech Walesáról, hogy ezzel is hozzájáruljon az utóbbi időben besározott (ügynökváddal illetett) egykori államfő és Szolidaritás-alapító képének tisztára mosásához.

FOLYTATJÁK A NARNIÁT A Fox filmstúdió vette át a Narnia krónikái című fantasysorozatot, miután két részt (Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény; Caspian herceg) követően költségvetési megfontolásokra hivatkozva a Disney leállította a harmadik darab munkálatait. A napokban közzétették: a harmadik rész, A Hajnalvándor útja bemutatása 2010-re várható.

JR Ahogy a brit graffitiszubkultúrából kiemelkedett Banksy, a föld alatti New Yorkból pedig a múlt héten bemutatott Poster Boy, a francia köztéri művészet is kitermelte a maga nemzetközi hírű egyéniségét: a kollégákhoz hasonlóan polgári nevét titokban tartó JR a közfalakra ragasztott hatalmas fotóival vált ismertté. Annyi tudható, hogy 25 éves, tunéziai és kelet-európai származású, Párizsban él - és szerte a világon dolgozik. Honlapja szerint (http://jr-art.net - legtöbb illusztrációnk innen való, de sok képe található a Flickr oldalain is) 2000-ben, a párizsi metrón talált géppel kezdett fotózni, első utcai kiállítását 2001-ben rendezte a francia fővárosban. 2002-ben elnyerte a Photo magazin Ifjú Tehetség-díját, és Velence, Brüsszel, Barcelona utcáin mutatta be képeit, 2003-ban 4x3 méteres fotókat, 2004-ben pedig már 6x8 métereseket kezdett kirakni. Ekkor készítette az elővárosi zavargások hangulatát közvetítő képét a térfigyelő kamerát fegyverként tartó fekete fiatalemberről és a mögötte álló srácokról, aminek egy kisebb példánya két hete 26 ezer fontért kelt el a Sotheby's londoni árverésén, s hatalmasra nagyított változata fogadta tavaly a londoni Tate Modern Museum látogatóit (itt egy arles-i falon látszik). Izraeli útjának eredménye egy arab imám, egy keresztény pap és egy zsidó rabbi bolondosan grimaszoló portréjából összeálló triptichon lett - és a projekt során összebarátkozott imám és rabbi közös, párizsi előadása (a képen a biztonsági falra kasírozzák fel őket, engedély nélkül). Afrika egyik legnagyobb nyomornegyedében, a kenyai Nairobiban lévő Kiberában és Rio de Janeiro bádogvárosában, a favellában a helybéliekről készített képeit tette ki, s mivel a nagyítások vízhatlan műanyagra készülnek, Kenyában a szó szoros értelmében hasznát vették a tetőfedésnek. A barázdált arcú öregember a spanyolországi Cartagenában szorult a lépcső alá, a hatodik képen látható libériai kisfiú pedig önmagára néz fel a monroviai kórház falán. Készített sorozatokat graffitisekről, breaktáncosokról, utcagyerekekről, a mindennapok hőseiként tisztelt nőkről. Idén ázsiai útra készül. Angliában kiadott, 28 Millimetres című albumában három projektje, a franciaországi Portrait of a Generation, a közel-keleti Face 2 Face és az afrikai, brazíliai Women kapott helyet.

OSCAR-OSZTÁS Összesen nyolc díjat söpört be a brit Danny Boyle műve, a Narancs múlt heti számában méltatott Gettó milliomos a 81. Oscar-gálaesten, Los Angelesben: legjobb produkció, rendezés, filmzene és filmdal (A. R. Rahman), operatőr (Anthony Dod Mantle), adaptált forgatókönyv, vágás, hangkeverés. Három technikai jellegű díj jutott a Benjamin Button különleges élete stábjának, és kettő-kettő a Milk, illetve A sötét lovag alkotóinak; előbbiben Sean Penn a legjobb férfi főszereplő, utóbbiban Heath Ledger - posztumusz - a legjobb férfi epizodista díját érdemelte ki. A legjobb női alakítások elismeréséért Kate Winslet, a The Reader főszereplője, és Penélope Cruz, a Vicky Cristina Barcelona fő epizodistája mondhatott köszönetet. A legjobb külföldi film ezúttal japán: angol címe Departures, rendezte Yojiro Takita. A legjobb animációk: egész estés: Wall-E (Andrew Stanton), rövid: La Maison en Petits Cubes (Kunio Kato), a legjobb dokuk: egész estés: Man on Wire (James Marsh, Simon Chinn), rövid: Smile Pinki (Megan Mylan).

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.