tévésmaci - A sül egyszerűen sül

  • .
  • 2009. január 29.

Trafik

Amikor a bohóc egy utolsó hasra eséssel, egy utolsó vödör habbal az utolsó meghajlást is kitapsoltatta a közönségből, Sztupához odalépett a jegyszedő lány. - Jöjjön velem, kérem! A direktor úr már várja.
Először gyanús volt, mintha ő lett volna a tollboás girl Rinaldi, a messze földön ünnepelt mágus mellett előbb a manézsban, ám ahogy elindultak, Sztupa egészen biztos is lett benne. Troché csak hergelte: "Vigyázz vele, ő volt a szünetben a vattacukorárus!" Mint a filmeken és a gyerekkori emlékekben, lakókocsik közt kanyarogva haladtak. Mindegyiken Circo do Bacana felirat, de a többségükön némileg kisebb betűkkel, némileg még kopottabban az is ott volt, hogy Compagnia Stabile di Ungheria. A cirkuszigazgató lakókocsija valamivel sárgább volt, de semmivel sem nagyobb, mint a többi. Jellegzetes szagba ütközött Sztupa, amikor belépett, a szűk odú telis-teli volt madárkalitkákkal, s nem csak a szag, a zaj, a hangzavar is rémes volt, a porond szárnyas csillagai nem tettek lakatot a csőrükre. - Caro amico! - rikkantott egy konyhapult jellegű képződmény mögül az igazgató; levette már korallszínű frakkját, szolid sportzakót viselt, világoskék garbóval. - Hát téged mi szél hozott, és hol van az én fidélis cimborám, Troché? - Szerződtetni akarom egy alkalomra a műlovarnődet és Nérót, a fekete mént! Troché nyilván kinn udvarol valamelyiküknek. Míg ezt mondta, Sztupa észrevette, hogy az asztalon megy a tévé. Menjünk mi is tévézni!

Pénteken (30-án) az Egy jenki Arthur király udvarában nagyban modernizált kiszereléséhez lehet szerencséje minden tévédzsankinak, hiszen a 2005-ös angol Huligánok című film este tízkor az m2-n arról szól, hogy egy Harvardról elcsapott amcsi srác Londonba érkezik, és beszáll a West Ham United kemény drukkerei közé, mert nyilván épp tagfelvételt tartanak. Ha valaki rászánná magát, idén is lesz (válaszboríték ellenében). Én már déli kettőkor megnéztem a Filmmúzeumon a Dandin György avagy a megcsúfolt férj c. magyar marhaságot az ötvenes évekből, felmentésem van mára.

Szombaton kapucnisra tévézzük a buránkat, barátim! Én legjobban a Nincs örökség balhé nélkül c. horvát krimi-vígjátékot várom, mert mindenem az ortályoskodás, de az csak 23.20-kor kezdődik az m1-en. Viszont addig nem ér véget Fellini Casanovája az m2-n, mert hisz 22.35-kor kezdődött, s azt soha nem hagyom ki. A Duna tévén este nyolckor a Fehér tenyér, tíz óra öt perckor pedig a Konyec - Az utolsó csekk a pohárban c. filmsikerek mennek, alighanem a szörnyű filmszemle végett, de mondtam-e már, hogy a hideg lel a szóviccektől?

Vasárnap csak reggel és éjjel kell tévézniük, nekem akkor se. Reggel valami obskúrus, de úgyis kötelező Kästner-adaptáció 8.25-kor a Dunán: Charlie és Louise, avagy a két Lotti. Este Coenék 0.10-kor a tv2-n, Hollywoodi lidércnyomás (ezt nevezzük pontos címadásnak).

Hétfőn kora este (hét tízkor) a Filmplűn heti legjobb címünk és legjobb párosításunk. A Biztosítási csalás egy holland-argentin thriller, rendezte nyilván Cruyff és Maradona. Vagy Perón. Este nyolckor a Filmmúzeumon kezdődik Egy szerelem három éjszakája, s felteszem, csütörtök reggelig tart.

Kedden már dobom is a szerelmet (dob kedd), hisz öt filmünk is lesz, mindjárt az m1-en (23.30-kor) Jancsó Miklós befejezetlen NKA-tetralógiájának egyik különösen fényes gyémántja, az Ede megevé ebédem. A Dunán este nyolc előtt öt perccel Tolnai Szabolcs barátocskánk Fövenyórája, s alighanem dettó a filmszemle miatt Enyedi Ildikó Simon Mágusa az m2-n 23.55-kor. Vajon mikor teccik a művésznő újra filmet csinálniiii? A Film+-n szerencsére nincs filmszemle, este kilenctől viszont van Alkonyattól pirkadatig, ez ugyan nagyon tré film, de vámpírtárgyban elindul végre este tízkor (hogyhogy nem éjfélkor?) az HBO-n a True Blood, kassa magyar alcímmel: Inni és élni hagyni.

Szerdán Blöff 21.20-kor az RTL Klubon (ha angol lenne, ezt is a filmszemle miatt adnák).

Csütörtökön hároméjnyi szerelem után nem tévézni, dohányozni kéne, viszont este (22.40-kor) a Duna a harmadik évaddal folytatja hetünk másik HBO-sorozatát, a Drótot. Előtte, este nyolckor nyomnak egy jó című francia filmet 1984-ből: Jobb part, bal part.

Jobb, ha nem tévéznek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.