tévésmaci - A sül megmondja a jelszót

  • .
  • 2008. február 28.

Trafik

Sanlúcar de Barrameda. Jelszónak mondjuk közepes, de az feltétlenül elgondolkodtató, hogy miért pont innen indult Kolumbusz 1498-ban harmadik felfedező útjára, és vajon teljesen józan volt-e - bárki akkor. Vagy bárka, hogy is hívták, Hinta és Tinta? Ja, tisztázzuk!

Sanlúcar de Barrameda. Jelszónak mondjuk közepes, de az feltétlenül elgondolkodtató, hogy miért pont innen indult Kolumbusz 1498-ban harmadik felfedező útjára, és vajon teljesen józan volt-e - bárki akkor. Vagy bárka, hogy is hívták, Hinta és Tinta? Ja, tisztázzuk! Tintáztak. Persze olyankor hánynak a dolgozók, talán ezért is csodálkozott olyan veszettül a híres hajós, ugyan ki látott már tengeri beteg matrózokat - de hát hátravolt még több mint 500 év máig. És Magellán is megfordult a mondott helyen, ugyancsak kihajózási és borfogyasztási szándékkal. Mely szándékát a rá máskor is jellemző perfekció szerint végezte is. Mindezek fényében kevéssé érthető, hogy őt miért nem Maligánnak hívják, milyen jól is hangzana Maligán, hét tenger huligánja. Vagy pedig a bor fokolását miért nem szólítják Magellánnak? Csupa torokszárító kérdés, asszem az lesz a legelegánsabb, ha úgy kötünk át a tévére, hogy van egy Magellán című tévéműsor, amit ezúton is szívből ajánlunk önöknek és kedves hozzátartozóiknak. Az e heti találós kérdésünk azonban az, hogy tényleg a Minden lében című két kanálban volt-e ez a jelszó, amit a sül a szájára vett?

Pénteken (29-én) ezek után tényleg semmi csodálkoznivaló nem lesz azon, hogy az RTL Klub 0.40-kor műsorára tűzi a Dögölj meg, Smaci! című klasszikust Robin Williamsszel, Edward Nortonnal és Danny DeVitóval - de nem ez vagyok én. De azért mást biztosan nem nézek meg máma.

Szombaton, ha a távkapcsolót az RTL Klubon felejtettük, megint ráérünk éjnek évadján tévézni: 1.10-kor lesz Majdnem híres. Majdnem sikerül fennmaradnom. A tv2-n bezzeg már 19.35-kor kezdődik A Bourne-rejtély, a szerelmemmel, Franka Potentével. Sajnos nem lesz vége vége a film+-on (ejtsd: plűn) 21.25-kor kezdődő Két túsz közöttig, pedig annyira csípem Arnie-t, de annyira.

Vasárnap jön, akibe maguk szerelmesek, Sharon Stone az Elemi ösztönben, 22.05-kor a tv2-n. Ugyanitt 0.25-kor Félelem és reszketés Las Vegasban. Engem legfeljebb egy reszelés érdekelne, most. 22.45-kor a Dunán Csodálatos város, iráni, mint a kedvenc ételeim zöme. A heti betevő Cassavetes az m2-n 23.35-kor az Arcok. Én bírtam valamikor, bár akkor sznob voltam és karcsú.

Hétfőn adunk a történelem testinek a Dunán. Este nyolc óra ötkor Hitler helyettese; 23.45-kor pedig Mindörökké Lenin. Nem lesz sok egy kicsit a jóból? Én persze délelőtt tévézek, 10.30-kor a Filmmúzeumon Fantozzi tovább tűr. Az vagyok én.

Kedden egy Ördögűző éjjelre a ViaSat3-on 1.00-kor? Igaz, ami igaz, 1973-ban készült. A Sopranos után úgyis elalszom.

Szerdán röhögve robogunk a Berván. Jó, ti a verdán, bánom is én. Éjjel húszéves a Kispál az m1-en, 0.10-kor. Mit gondolnak, szerintem többnek néz ki? Egykor még, hogy legyen egészen forró éjszakánk, a tv2-n egy Sidney Lumet-krimi 1992-ből: Idegen közöttünk. Én simán letagadom, ha rám fogják.

Csütörtökön avval búcsúzunk, hogy bucira tévézzük az ostoba buránk. Persze megin' öreg este. A Dunán Isten bárányai, ez milyen: brazil-bosnyák? Meg persze olasz és amerikai (22.30). Kilenckor az m2-n Senki többet. Ez egy francia- svájci film, rossz, de lehet, hogy maguknak tetszik majd. Végül Öld meg Cupidót! Rendben, azonnal. Hol van? A film+-on 23.20-kor. Ám én csak kacagok, mert már reggel 10.10-kor megnéztem a Filmmúzeumon a Fantozzi mindenki ellen. Az vagyok én. Maguk meg tévéznek, de ne vigyék túlzásba.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."