étel, hordó - KARMA

  • .
  • 2008. február 28.

Trafik

Úgy érkezünk az Oktogonra, hogy "megtanultuk mi már ezt a harcot". A biobolt eladójának felvilágosítása szerint ugyanis az étel nem étel, hanem energia, kizárólag rajtunk múlik, mit értünk alatta. "Nos, ez látszólag egy teljes kiőrlésű Graham-cipó - mutatott az asszony az antikolt pékárura -, de a maguk szervezete sem maradhat tétlen.

Úgy érkezünk az Oktogonra, hogy "megtanultuk mi már ezt a harcot". A biobolt eladójának felvilágosítása szerint ugyanis az étel nem étel, hanem energia, kizárólag rajtunk múlik, mit értünk alatta. "Nos, ez látszólag egy teljes kiőrlésű Graham-cipó - mutatott az asszony az antikolt pékárura -, de a maguk szervezete sem maradhat tétlen. Természetesen nem az emésztésről beszélek, annál jóval többről van szó. Nevezetesen, hogy minden organizmus maga választja ki a neki megfelelő energiát. És ennek megfelelően alakul át. Nemcsak a napfény selyméből, a patak csobogásából, a szikla koppanásából, de - és ezt jegyezzék meg mindhalálig! - az odakerülő táplálékból is. Hiába dúdolgatják naphosszat a Hadd főzzek magamnak kezdetű dalt, ha nem értik a lényegét! Hiába tépnek egymás hajábaÉ"

"Nem mondja" - mondtuk vidáman, és miközben arra gondoltunk, hogy vajon energetikai szempontból mit jelenthet személyesen egy diszkosz méretű bécsi szelet, vagy éppenséggel 15 deka citromos nápolyi, már fordultunk ki az üzletből. A dolog mégis némi hatással bírt, mivel amikor a Liszt Ferenc térre érve megláttuk a Karma feliratú cégért, képtelenek voltunk nem bemenni a gyanús kinézetű bejáraton.

A hely pontosan úgy néz ki, ahogy a botcsinálta "agent spirituel" elképzeli a mesés Keletet: krisnák, buddhák, elefántok, füstölők, gyertyák. De mivel az "India-shopok" választékánál jóval igényesebbek e dísztárgyak, meg a bútorok és a terítékek is, nem mondhatunk semmi rosszat. A felszolgáló hölgy mosolyáról sem - őszintének látszik. Különösen, amikor a heti ajánlatban szereplő "Karmaburgert" (2600 Ft) ajánlja, amiről nekünk ismét a biobolt energetikusa jut az eszünkbe. Mellőznénk az ezzel kapcsolatos részleteket, és inkább az étlap részleteiben merülünk el.

A hagyományosnak mondható választékot az orientalizmus jegyében, tandoori és wokkülönlegességekkel dobták fel, ennek megfelelően mi is - akár a Nap -, keletről indítunk. Az startkockára helyezett indiai töltött naan kenyértáskákról (1100 Ft) csak jót mondhatunk: semmivel nem maradnak el az erre specializálódott létesítmények becses darabjaitól, ez annyit tesz: hozzák a magyar átlagot. Ellenben a wokban sült rukkolás, tofus sült rizs kesudióval és szárított paradicsommal (1950 Ft) már igazi mestermunka, ami - összetétele ellenére - teljesen egyedi ízvilágot testesít meg. Azóta keressük benne a Távol-Keletet, mégse találjuk.

Meg aztán úgyis itt van Amerika! Felszolgálónk mosolyától megrészegülve a Karmaburger mellett döntünk. Bárcsak ne tettük volna! Amit kapunk, a legmerészebb várakozásunkat is alulmúlja. A szottyadt puffancsban (vö. Moszkva téri hamburgeres) kétségtelenül marhahús lapul, ám a nagy igyekezetben sikerült egy részét elszenesíteni. A mellékelt sült krumpliról és a zöldségekről megállapíthatjuk, hogy a fogyaszthatóság határán belül vannak. Megfogadjuk: legközelebb a környékbeli gyorsétkezdék valamelyikében próbálkozunk az ilyesmivel. Tizedannyiért.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.