kulthírek

  • .
  • 2008. február 28.

Trafik

kulthírek

PALLÁDIUM-DÍJ A szépirodalmi alkotások közül Háy János A gyerek (Palatinus) és Szijj Ferenc Kenyércédulák (Jelenkor) című kötete, a társadalomtudomány területén Takáts József Ismerős idegen terep (Kijárat) című munkája és Modern magyar politikai eszmetörténete (Osiris), a képzőművészet kategóriájában El Kazovszkij Papírfríz II. című kiállítása (Bartók 32 Galéria) nyerte el a Palládium Alapítvány 1,5 millió forinttal dotált idei díját. Bojtár Endre különdíjat kapott a Litván-magyar szótárért (Litván Nyelvtudományi Intézet, Vilnius; Narancs-interjú: 2007. november 29.)

MAGYAROK FINNORSZÁGBAN Magyar Kulturális Hetek kezdődtek Finnországban. A program címszavakban: kiállítások (Kicsiny Balázs: Winterreise; a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóinak bemutatkozása; roma naiv festők; Szelényi Károly fotói a magyar koronázási jelvényekről), a Kitchen Budapest részvétele a PixelACHE nemzetközi médiaművészeti fesztiválon, Kozma Péter fényinstallációi Helsinki belvárosában, nyolc filmből álló vetítéssorozat, színielőadások (Finita la Commedia táncszínház, Pintér Béla társulata, Ciróka Bábszínház, budapesti Katona József Színház), hangversenyek (Kodály jegyében), könyvbemutatók (Szerb Antal Pendragon-legendája és egy Magyar történelmi szöveggyűjtemény finnül).

CÉSAR-DÍJ Abdelattif Kechiche tunéziai-francia rendező vehette át a fődíjat az éves francia filmtermés legjobbjait elismerő César-gálaesten: az észak-afrikai bevándorlócsaládokról szóló La Graine et le Mulet besöpörte a rendezői és a forgatókönyvírói díjat is, főszereplője, a 21 éves Hafsia Herzi pedig a legjobb új felfedezett színésznőnek járó elismerést kapta. A legjobb női főszereplő díját az Edith Piafot alakító Marion Cotillard nyerte, a legjobb férfi alakítást Mathieu Amalric nyújtotta (Julian Schnabel: The Diving Bell and the Butterfly).

EUR"PA HOLLYWOODBAN Joel és Ethan Coen, illetve Európa diadalát hozta a 80. Oscar-gálaest. A Coen fivérek Nem vénnek való vidék című alkotása négy kategóriában nyert: ez lett a legjobb film, övék a legjobb adaptált forgatókönyv és a legjobb rendezés, valamint Javier Bardem révén a legjobb férfi mellékszereplő díja (lásd Bardem-interjúnkat és kritikáinkat e számunk 41-43. és 46-47. oldalain). A spanyol színész benne van Európa győzelmében is, hiszen mellette a legjobb női főszereplő díját a francia Marion Cotillard (Edith Piaf megszemélyesítője), a legjobb férfi főszereplő, illetve a legjobb női mellékszereplő díját pedig a brit Daniel Day-Lewis (Vérző olaj) és Tilda Swinton (Michael Clayton) vehette át. A nem angol nyelvű filmek között az osztrák Stefan Ruzowitzky második világháborús története, a Die Fälscher nyert. A legjobb egész estés animáció a Brad Bird rendezte L'ecsó (képünkön egyik főhőse, Remy, a szakács patkány), a legjobb egész estés doku pedig Alex Gibney és Eva Orner munkája, a Taxi to the Dark Side.

BANKSY LONDONBAN Eddigi legnagyobb, kereskedelmi célú kiállításán mutatja be több mint hatvan művét Banksy, a polgári nevét és arcát mindmáig titokban tartó angol grafitti- és stencilművész, múzeumhacker, akit utolért a műkereskedelmi "végzet": alkotásainak ára néhány év alatt hihetetlenül megemelkedett. Múlt héten, a Sotheby's jótékony célú New York-i árverésén egyik műve 1,8 millió dollárért kelt el. Acoris Andipa műkereskedő, Banksy régi és rendszeres vásárlója londoni galériájában március 29-ig tekinthetők és vásárolhatók meg a képei, zömmel korlátozott példányszámú nyomat formájában - köztük néhány most kerül először nyilvánosság elé. Az eredetileg utcára készített képei egyébként nem eladók, merthogy azokat a "köz" számára alkotta. Illusztrációnk: Görkorcsolyázó Lenin (2003), Toxikus szűz (2003), Gangsta Patkány (2004).

JÚLIUS VELENCÉBEN A projektvezetőként pályázó Július Gyula Corpora inSi(gh)th - Köztéri generatív építészet című terve nyerte el a 11. Velencei Építészeti Biennále Magyar Pavilonjára kiírt pályázatot, így az általa irányított doubleNegatives Architecture csoport (Icsikava Szóta, Max Reiner, Maróy Ákos, Kobata Kaoru, Higa Szatoru, Narukava Hadzsime) képviselheti hazánkat a szeptember 14-től november 23-ig nyitva tartó rendezvényen, melynek központi témája: Out There. Architecture Beyond Building (Odakint. Építészet az építésen túl). A zsűri kilenc pályamű közül találta a legjobbnak a magyar, japán és svájci tagok alkotta kollektíva tervét, mely "a technológia poétikus felhasználása" révén, a pavilon épületére alapuló, abból kinövő modellként "a közvetlen környezetből vett információk alapján, azokra folyamatosan reagálva, evolúciós rendszerként növekszik". A pályázati anyagok a Műcsarnok honlapján megtekinthetők (mucsarnok.hu).

BENCSIK A LUDWIGBAN A következő öt évre Bencsik Barnabást nevezte ki a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum főigazgatójának Hiller István oktatási és kulturális miniszter. Az 1964-ben született művészettörténész pályázaton nyerte el a Néray Katalin tavaly szeptemberi elhunytával megüresedett pozíciót. (Koncepciójáról lapunk 8-9. oldalán nyilatkozik.) Bencsik Barnabás 1990-99 között a Stúdió Galériát, ezután 2001-ig a Trafó Galériát, majd 2002-ig a MEO-t, 2006-tól pedig az ACAX - Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Irodát vezette, száznál több kiállítást szervezett, dolgozott a Soros Alapítvány Kortárs Művészeti Központjában, a Műcsarnokban, illetve szabadúszó kurátorként.

Figyelmébe ajánljuk