tévésmaci - A sül rül, rül, rül

  • .
  • 2009. szeptember 24.

Trafik

Troché afféle száműzetésnek vette az egészet, amikor éppen megesik, elég kellemetlen, veszélyeket rejtő, ám ha túléli az ember, olyan tudás marad utána, ami megfizethetetlen, mert nem megvásárolható. Nem árusítják üzletben, nem lehet tanfolyamra jelentkezni, ahol elsajátítható lenne, s nincs az a szerelmi kapcsolat, ahonnan elő lehetne bányászni, akárcsak hasonlót is.
Jobbat igen, mást még szép, de pont ez nincs sehol. Ellopni sem lehet. Csak túl kell élni, ha mégoly komfortmentes is, csak túl kell, az meg sikerülni szokott. Van engedélyezett elhullás - röhögött a képébe Sztupa. Halkan, vinnyogva, ahogy sírni is szokott, ha ritkán sort kerített rá. Troché ezt már régen megfigyelte, amikor az igazán nehéz dolgok estek, hogy egyformán sírnak, de hála istennek, egészen máshogy nevetnek. Megnyugtató tudat, hiszen még az olyan emberek is, mint mi - gondolta Troché -, azért sokkal többször nevetnek, mint sírnak. Ránézett a halkan, vinynyogva röhögő Sztupára, s már nem tulajdonított akkora jelentőséget az előtte álló megpróbáltatásoknak. Lám, itt van Sztupa, aki rutinból csinálja. Meg sem érdemes kérdezni, hogy hányadszor. Meg különben is, itt a legfőbb ideje, hogy elhúzzunk tévézni.

Pénteken (25-én) nyilván már a lapunk beltestében feltárt Vérvonal promójaként az m2 21.55-kor lenyom egy német-izlandi krimit, a Jargót. Ami nem folytatása, s nem is előzménye a Fargónak, ellenben, aki olyasféle ivós, gejzírközi öldöklést vár tőle, mint amilyet az ún. "skandináv krimiktől" megszokott, nos, az is pléhre csúszik, lévén szó egy szimpla német lakótelepi drámáról, aminek viszont a rendezője kétségkívül izlandi: Maria Solrun Sigurdardottír.

Szombaton megint lesz Poirot az m1-en, de ismételnek, úh. sok szót nem érdemel a dolog, bár eléggé szeretjük. Ezzel együtt ez a tévés nap a héten, annyi marhaság lesz, hogy belerokkanunk. Az RTL Klubon például a jubileumi 23. alkalommal kezdik újra (a Baljós árnyakkal) a Csillagok háborúját, 19.30-kor. Vagy mit szólnak a Desperado idei ötszázadik tévés szerepléséhez, ugyanezen a csatornán 22.10-kor? John Carpenter Vámpírok című nagyzolása 1988-ból ezúttal a ViaSat3-on "kerül képernyőre", 23.05-kor. A leghülyébb cím ezen a héten nagyszerű fotóriporterünk, Karvaly Kálmán bátyjának, Karvaly Wongnak adatott meg; az már milyen, hogy Édes2kettes, próbálják kimondani! Az m2-n lesz este tízkor. Az m1-en tizenegykor Palásthy György kicsit szomorkás filmje, a Retúr, egykor jobb napokat látott, veterán hazai sztárok közreműködésével leginkább arról szól, hogy megmurdálni nem épp egy babazsúr. Engem persze az egészből csak az érdekel, hogyan Robbantsunk bankot! Megtudom a Filmmúzeumon, kilenckor, egy 1964-es francia filmből.

Vasárnap meg a Duna tévé tol mozipromót, tehát, aki lusta elmenni a moziba az új Almodóvar-filmre, az megnézheti 23.10-kor a régit (Volver). Vállalt kötelezettségem, hogy szóljak: Almodóvar ultragáz. Szerencsére a Dunán lesz előtte (20.50-kor) egy tavalyi lengyel film, a Kis Moszkva, az hátha tud valamit. Az AXN-en este tízkor megkezdődő Mona Lisa mosolyában Julia Roberts rányit az épp zuhanyzó tűzoltóra a Ments meg!-ből (Ken az, Tommy legjobb haverja). Éjjel a tv2-n a kalandos múltú Michael Cimino egész jó Hajsza a nap nyomában című 1996-os filmje lesz (0.35-kor), dettó a halálról. Én persze már ebéd után túlestem mindenen, megnéztem az Én és gengsztert ugyanis. Hányadszor? Ne kérdezzék.

Jó hír: értesítek mindenkit, hogy most lett 22 éves a Funai nevű családtagunk, nagy ünnep volt, két napig nem kapcsoltuk be: hétfőn megszokásból (nem múlt nyomtalanul az átkos), kedden meg mert teljesen elpimaszodtunk.

Szerdán azonban megint be kell kapcsolni azt a vacakot, mert A csábítás trükkje lesz este fél kilenckor az MGM-en, s Richard Lester 1965-ös free cinemás remekéért őszintén szólva tök odavagyok. Lesz Képtelen képregény is, a film+2-n, ott is van a helye, este tizenegykor.

Csütörtökön hátha belefér még az MGM-en ugyancsak fél kilenckor a Kallódó emberek.

De inkább ne tévézzenek!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.