tévésmaci - A sün majd megpusztul

  • .
  • 2007. június 14.

Trafik

Elhagyott, magukra maradt gyerekek egy világtól elzárt nevelőotthonban az ötvenes évek végén: kész parabola, de jobb esetben is mikrokozmosz, a kinti társadalom modellje.

Elhagyott, magukra maradt gyerekek egy világtól elzárt nevelőotthonban az ötvenes évek végén: kész parabola, de jobb esetben is mikrokozmosz, a kinti társadalom modellje. Egy elhagyott, magára maradt országé, amelyet térdre kényszerítettek, bezártak, megbüntettek, visszalöktek a történelem süllyesztőjébe. A kilencéves Soproni Áron és társai az 1956-os forradalmat követő megtorlás áldozatai: a nagyok fát vágtak, és ők a forgács. A szüleik meghaltak, börtönbe kerültek, disszidáltak, elvesztették a munkájukat, az otthonukat.

Sopsits Árpád saját életéből maga írta a forgatókönyvet, s korhű filmet készített, nem pusztán az ábrázolt világ hiteles benne, hanem szándékoltan a korszak mozgóképeit kívánta megidézni. De nem a retró módján, artisztikusan, stílusutánzatként, hanem látás- és szemléletmódjában. Ha a héten nem menne a tévében A csóró is, nekünk ez lenne a kedvencünk. Különben is, a filmvásznon megjelenő bezártságról írni az álmoskönyvek szerint nagyon sok szépet és jót jelent - miért van az, hogy nekem a tévéről mindig az álmosság jut az eszembe? De mielőtt elaludnánk.

Pénteken (15-én) kezdjünk egy német filmmel, ki van próbálva ez. Nem, majd azt képzelik, hogy megint megnézem a nagy múltú Carlos Saura Taxi, Madrid című filmjét a Zone Európán este tíz előtt tíz perccel? A moziba is csak azért mentem be rá, mert azt hittem, hogy játszik benne a Samy Nacery meg a Frédéric Diefenthal, de nem. Aztán beütöttem a keresőbe, hogy taxi, és kiadott 45 filmet. Úgyhogy víz, vagyis Duna Tv. Tíz után öt percig csak kibírom valahogy, mert akkor jön A kísértetem. A sima kísértetek csak éjfélkor jönnek, de az enyim siet. Az ám, hozzám!

Szombaton a leguánom megver mindenkit, aki azt mondja, hogy nem jó a fröccs ásványvízzel, csak szikvízzel - sznob majmok. A Billy Elliot valami ezredfordulós angol könnyfacsarászat, este nyolc után tíz perccel az m1-en. Tíz óra húszkor, illetve huszonötkor választhatunk a 15 perc hírnév (tv2) és a Szerencsés Dániel (m1) között - nagy producerek, ha találkoznak, hogy oda ne rohanjak! Az megvan, hogy a magyar filmeknek lóvét osztó kuratórium vagy mi a delejes rohadás főtitkárnője Andy Vajna magángépével röppent Cannes-ba, s menten meg is szállt a maestro jachtján, mert derogált neki estélyiben zötykölődni a Nizza-Cannes feketevonaton - és mondja még valaki nekem, hogy ez nem a házmesternék országa (amúgy a művésznő szállását meg repülőjegyét mi fizettük alighanem az adónkból, de pimf tétel, egy jobb vacsora többe van, spongyát rá). 15 perc hírnév, érted. Éjjel, 0.40-kor Az Álmosvölgy legendája dettó a tv2-n.

Vasárnap én beérem a Zone Európán délután négykor a Madarakkal, a nagyi galamblevesét addigra úgyis kiadtam már.

Hétfőn a Filmmúzeumon Isten hozta, őrnagy úr! 20.55-kor. Egy jócskán túlértékelt holmi a múltunkból. Viszont A csórót feltétlenül nézzék meg a Dunán 23.10-kor, mert valami efféléért találták fel anno a mozit, esküszöm.

Nálunk kedden van adásszünet, nem vagyunk mi komcsik, az ER-t meg úgyis levették a műsorról. Ugye, nem lesz Abynek semmi baja?

Szerdán meg a dicsért Torzók, 22.05-kor az m2-n.

Csütörtökre maradt a heti leghülyébb cím, pedig megígértük, hogy leszokunk erről, de ki tud ellenállni az HBO-n este kilenckor elővezetett Makacs tatának? Én ugyan nem. De maguk azért csak ne nagyon tévézzenek, inkább huss, röpüljenek el Cannes-ba egy filmproducerrel, akit a kultuszminiszter is szeret, vagy vállaljanak viceházmesteri állást.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.