tévésmaci - Ökrök, tulkok egymás hegyén-hátán

  • .
  • 2011. július 21.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché nyomát ütöttük bottal, s épp az egyszarvúeset megoldásának a küszöbén állottunk leesett állal, Öreg Hal, a Hermina útiak, na jó, a városligetiek kapitánya mesz-sze benn tartózkodott az ellenséges területen. Orkánkabátjának gallérját feltűrve dohányzott egy kapualjból olykor ki-kikémlelve a Szugló utca és az Angol utca sarkán.
Este kilenc volt, de még épp csak sötétedett, Hal a Danuvia tízes műszakváltását várta, volt még egy órája. Még gyerekként, a törökőriek elleni háborúban megtanulta, hogy mindig neki kell előbb érkeznie, még ha ez gyakran órákat, rosszabb esetben akár félnapokat is jelentett. Nem teltek hasztalan ezek az idők, Hal figyelt, figyelt minden lehulló levélre, minden dolga után behúzott nyakkal siető alakra, figyelt a hangokra és minden hirtelen felszálló madárra - s mire eljött az idő, mindenkinél többet tudott, mire eljött az idő, mindent tudott. Nem lehetett átverni, nem lehetett csapdába csalni. Erős lett és félelmetes, csak attól, hogy mindig ő érkezett korábban, ám ezt nem tudta róla senki, csak azt tapasztalták az ilyen-olyan felei, nemritkán a bőrükön, hogy mindent tud. Most viszont már unatkozott kicsit, keserű volt a Symphonia, fülledt a levegő, egy sör jólesett volna, ott ordított szemben, a sarkon a kocsma, a Motoros, de nem gondolt rá. Ilyenkor nem iszunk. Elment egy alak a kapu előtt; a jobb karjára fektetett táskarádióból, mint eszelős hurkapálca meredt ki az antenna. Szólt is valami sláger benne, talán Magay Klementina Elmúlt már az első szerelem. Ja, az elmúlt, de a műsor csak most kezdődik.

Pénteken este tíznél is tovább (22.40-ig) kell várnunk a Friss levegőre, de megéri az m2-re kapcsolni, mert az utóbbi idők oly felette szerény magyar filmcsinálásának egy viszonylag üdébb fuvallatáról beszélünk. Éjjel megint egy ezerszer játszott klasszikus, a Gázláng, fél egy előtt a Filmmúzeumon.

Szombaton menjenek a friss levegőre!

Vasárnap már nagyobb lesz a zenebona! Hét után kezdhetünk a Filmmúzeumon. A Robin és Mariant, mint kedvenc Lesterünk talán egyetlen fércművét már számos ízben ajánlottuk, de most képzeljenek el egy estét, amit ezzel nyitnak, aztán jön, mit jön, hasad a Vörös hajnal, John Milius 1984-es (hah, minő beszédes szám, már-már emblematiküsz!) filmjében a vörösök lerohanják Amerikát, és roppant faragatlan fickóknak bizonyulnak. És még mindig nem kapcsolhatnak el a Filmmúzeumról, mert jön Carl Bernstein és Bob Woodward, akik az 1976-os Az elnök emberei c. filmben - ami nem tévesztendő össze a hasonlóan magyarított The West Wing c. sorozattal - úgy elintézik Trükkös Dicket, ahogy arra csak a szabad sajtó képes. Na, ugye, észre sem vettük, s már el is múlt éjfél, sőt, egy óra is. Aki nem vállalja e maratont, tíz után mehet az m2-re, bár a Bolondos vakáció kétségkívül nem Makk Károly főműve, de palackba zárt üzenetnek megteszi, íme, ennek kellett volna örülnünk 1967-ben. Anyám, add el a házat: Sztankay és Ernyey egy piros, sűrűn lerobbanó old timerrel zúznak csajozni a román tengerpartra, borzasztó ciki volt, már a bemutatáskor is. Vannak mindenféle legendák, melyek szerint eredetileg Bán Frigyes rendezte volna, és akkor még Felhőtlen vakáció volt a címe, de ezek nem érdekesek, inkább a csodaautó, ami úgy érkezik meg Bukarestbe, hogy Erdélyt előtte átugorja. A tv2-n 23.45-kor lesz az El Mariachi, a zenész című film, 1992-ből, amikor Robert Rodriguez még csak ígéret volt, és nem bizonyíték.

Végre hétfő: délután (14.40-kor) Tűzszekerek az RTL Klubon, este (23.35-kor) pedig Egymillió dolláros zsákmány, 1952-ből az m1-en. Nevezett mű annak a cáfolhatatlan igazolása, hogy már akkor is volt B mozi. Nota bene: a nagy Tarantino is a Kutyaszorítóban direkt előzményének tartja.

Kedden éjjel Chaplin az m2-n.

Szerdán megyek vidékre.

Csütörtökön éjfél után a Filmmúzeumon a világ leghíresebb filmkritikájának az előzménye, a Szereti ön Brahmsot? Aki lemásolja nekem az egész kritikát, borokat nyer, Smaci Cuvée meg ilyenek. De inkább ne tévézzenek.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.