tévésmaci - Sültaratta, sültaratta

  • .
  • 2008. április 3.

Trafik

Balogh Antit persze lazán ott felejtettük a Györe-padon, de semmi vész, mert ő jobban járt így.

Balogh Antit persze lazán ott felejtettük a Györe-padon, de semmi vész, mert ő jobban járt így. Csupán öt-tíz percet kellett üldögélnie magában, aztán megjöttek a srácok. Előbb az idősebbek, Györe Pista, Bezzegi Jóska. Aztán a kortársai, Kollár Laci, Miklós Jani - ők is a futballcsapat ünnepségéről, de este még visszamennek, mert a Jani bátyjáék zenekara játszik, a Géza a dobos, a Szabó Zoli a gitáros, és nem fogják nekem elhinni, Nirvánának hívják őket, Kurt Cobain ekkor kislapáttal oson még át az ovi udvarán, kábé. Aztán megjönnek a fiatalabbak is, Kovács Laci és Zsunyi Béla. Hm, nem voltak többen akkor, hisz Sztupa és Troché lementek a vasútállomásra, szegény Smacinak meg tévéznie kellett. Bár amikor az esti műsor elkezdődött, mind hazasiettek. Mindjárt megértjük, miért.

Pénteken (4-én) ugyanis 21.55-kor az m2 leadja a világ egyik legjobb filmjét (az ilyesmi mindig változik az ember fejiben, de az ötböl még egyszer sem sodródott ki): Florida, a paradicsom a magyar címe, Jim Jarmusch 1984-es munkája. Fekete-fehér készülék kell hozzá, sajnos. Jack Nicholsonnak persze nyilván annyira elfogultak a rajongói, hogy 22.20-kor simán átkapcsolnak a Dunára, ahol valami Menekülés az éjszakába című rettenetet tolnak a nagy emberrel. Erre csak annyit mondok felemelt virsliujjammal: Ha hagyom!

Szombaton belefulladunk a kulturfasztfúdba, mint Gulliver a hamburgerek országában. Rollerball, na, milyen? Jó, mesélek. Úgy pont 1975 lehetett, a Népsport (!) uccsó oldalát böngészi a kis Smaci, Feri bácsi, a postás külön eltette neki. Jó, elmondom, a veterán lapkihordó feszt azzal szédített, hogy ő az ötvenes években Pesten volt rikkancs, és azt kiabálta, hogy Ludas a Matyi! Ludas a Matyi! Ilyen fiú volt az öreg, törékeny szívű hazudozó. Na, a külföldi cuccoknak fenntartott oldalon sima 5000 leütés a Rollerballról, hogy az amerikai métely elborítja a filmvásznat, hogy a tőkés jövőkép meg az anyámkinnya, hogy a sport nem halál, hanem a jövő ifjúsága minálunk, ott bezzeg; közbe' meg végig olyan volt a cikk, hogy azért alighanem ez egy kurva jó film lehet. Elillant szűk fél élet, rég tudjuk, James Caan ide-oda, a film atom szar volt, az rendezte, aki a Szupersztárt; most meg itt egy remake belőle az RTL Klubon, 21.25-kor, oh, igen, a halálos sportról, szerintem feldughatjuk magunknak, rögtön a Népsport meg a harmincvalahány év mellé. Bár játszik benne Dobó Kata és Jean Reno és LL Cool J, s jaj, a Die Hard rendezője, elmehetnek felőlem mindÉ Volt délután, konkrétan négy után (5 perccel), a Farkasokkal táncoló első fele a ViaSat3-on - nélkülem. Este kilenckor meg az m2-n Chihiro Szellemországban. Jobb vigyázni az ilyenekkel, amiknek rajongói vannak, de én azért inkább a pohár fenekét nézném meg helyette, úgy is mint csirió, és akkor lesz ott neked szellemország, öcsém! Éjfélkor ugyanitt Emlékszel Dolly Bellre? Én? Ugyan! Talán a haverom, Alzheimer, esetleg. Én? Megmondom, énvelem mi van! Az van, hogy fél kilenckor megnéztem a Filmmúzeumon a Fantozzi mindenki ellent. Na, az vagyok én.

Vasárnap ugyanakkor, ugyanott a firkás farkasok másik fele.

Hétfőn megin' valami jugoszláv marhaság. Mitől jön ez? Biztos újraegyesültek, mindegy. Az a címe, hogy Reggel, még szép, hogy 23.50-kor adják az m1-en. 1967-es, a fiatal Ljubisa SamardzicÉ, na, csal vagy tyal, barátocskáim?

Kedden magyar nap: azért akkor ott lennék, amikor a tv2 illetékese ilyet szól, elvtikéim, nyomjuk le törvényileg a Fekete kefét éjjel fél háromkor, és még hozzáteszi: rétegközönség, vazze. Van ilyen is, hogy magyar tévéfilm, 2006-os, Fenn a hegyen. Az m2 adja, yeah! A Kakuk Marci (Duna, 19.00) is az volt, csak 1973-ban, van annál is rosszabb, higgyenek nekem.

Például szerdán; az 1972-es A 4 Charlot - Nagy bamba banda, déli negyed egykor lesz a tv2-n. Most az a derékhad, amelyik ezen röhögött kölökkorában. Csoda, hogy élünk. Délelőtt tízkor az MGM-en egy jó kis Van, aki forró szereti századszor, nos? Benne vagyok, de akkor, ha este fél kilenckor ugyanitt a Sógorom a zugügyvéd is belefér!

Csütörtökön meg csak azért, mert ezen a csatornán felejtettük a pilinckát, 22.15-kor: na, hány s-sel kell írni a Mississippit? És hány p-vel, Pável? És hány i-vel? De akkor is, ha lángol? Szóval Lángoló Misipisi. Ne tévézzenek egyáltalán!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.