Állomásról állomásra V.: Kettő az egyben (Gyöngyös)

  • Keresztesi József
  • 2005. március 17.

Tranzit

Két vasútállomás egy kisvárosban, egymástól alig pár száz méternyire. Az egyik zsákutcás vonal végén fekszik, ahonnan nem vezet út tovább, a másik pedig kiindulási pont az élet napfényes tájai, Mátrafüred és Lajosháza felé. Az ómega s az alfa.

A tény, hogy Heves megye két legnagyobb települése csak fél seggel foglalta el a helyét az ország vasúti térképén, mindig is izgalmas népi okfejtések és legendák táptalajául szolgált. Egert ugyanis Füzesabony, Gyöngyös városát pedig Vámosgyörk köti össze a nagyvilággal, legalábbis a vasúti közlekedés szempontjából. A Gyöngyöst elkerülõ fõvonal eredettörténete egy nevezetes kártyapartira megy vissza, melynek során (a néphit szerint) Visontai Kovách László, a gyöngyöspatai kerület országgyû-lési képviselõje elnyerte Tisza Kálmántól a fõvonalat. Visontai Kovách, akinek a birtokai Vámosgyörkön feküdtek, szoros barátságot ápolt a késõbbi minszterelnök Tiszával, aki ez idõ tájt, a kiegyezést követõen az Északkeleti Vasút vezetõségi tagja volt: egy alakulatban szolgáltak 1848-49-ben, és késõbb is közös politikai platformot foglaltak el. S noha írásos dokumentumok nyilvánvalóan nem maradtak fenn mindarról, ami a közös ultipartik során elhangzott (ezekben a kártyacsatákban egyébként Tisza és Visontai Kovách mellett Jókai Mór is állandó partner volt), tény, hogy 1868-69-ben már ki van ugyan tûzve a gyöngyösi nyomvonal, adott az indóház helye, és megkezdõdnek a kisajátítások, ám 1870-ben mégis Vámosgyörkön adják át a fõvonal új állomását. A gyöngyösi szárnyvonal megépítésére az ügy nyomán kirobbant sajtóbotrányt követõen került sor. Érdekes adalék: az abszolutizmus éveiben föl sem merült, hogy a fõvonalak ne a legfontosabb települések érintésével húzódjanak, a kiegyezést követõen viszont egyre-másra jöttek létre a jellegzetesen "görbe" vasútvonalak, jókora kitérõkkel a befolyásosabb politikusok, arisztokraták birtokai felé.

És Kádár János még csak jó negyven év múlva született meg.

Bárhogy is volt, a szárnyvonal végiben búslakodó gyöngyösi MÁV-állomás sem építészetileg, sem atmoszféráját tekintve nem emelkedik ki a hazai mezõnybõl. Mindez azonban akár dicséretként is felfogható.

Se átmenõ forgalom,

se kocsma, se gyanús külsejû éjszakázó utasközönség. Az utolsó személyvonat este tíz körül fut ki, a korai záróra pedig diszkrét és csöndes jelleget kölcsönöz a helynek. Az állomás személyzete segítõkész és barátságos, a jegyelõvétel dolgában holtidõben érkezõ utas számára kinyitja a pénztár-fülkét, s a telefont sem teszi félre. A környéket mégis valamiféle mélyreható spleen lengi be, a megkésettség por- és akácillata. A magyar vidéki városok állomáskomplexumai jellemzõen eklektikus és szecessziós, a késõbbiek folyamán pedig derekasan lerohasztott létesítmények, melyek az egykorvolt nagyságot a rom formájában ér-zékeltetik. A Gyöngyösre érkezõ utas ellenben úgy érezheti, hogy valóban kisvárosba jutott, ráadásul annak is a szélére, ahonnan még egy darabot battyoghat a belváros irányába.

A tapasztaltabb utazók azon-ban tisztában vannak azzal, hogy a battyogás nem hiábavaló tevékenység, hanem egyedülálló és mással nem helyettesíthetõ megismerési aktus. Bal kéz felõl kisvártatva föltûnik Kossuth Lajos rémületes szoboralakja, amint egy lépcsõsorra emelt, timpanonnal koronázott oszlopsor elõterében felállított oszlop tetejérõl (!) indul épp a túloldali kisvasút irányába. Igaza van Lajosnak: míg a kisebbségi komplexussal megpatkolt provincializmus hideglelõs terek kialakítását eredményezi, az épeszû és mûködni engedett lokalitás emberi léptékû és belakható tereket hoz létre. Az Állami Erdei Vasutak állomása, az egykori úttörõvasút a város egyik fontos csakraközpontja. Merészen elõreugró, háromszögû hármas homlokzata a habokat vidáman szelõ Titanic megsok-szorozott orrát idézi, szerencsére ezúttal az egzaltált Leonardo di Caprio nélkül. Az innen induló keskeny vágányú járatok sokak számára gyermekkoruk napfényes oldalát szimbolizálják, ennélfogva a gyöngyösi kisvasút számos magánmitológia közös vonatkoztatási pontját képezi. A vidám nyári napokon a virágzó dombok között zakatoló, színesre festett, nyitott fapados a vonatutazás mûfajának legszebb lehetõségeit bontja ki, s noha nem hosszú az út Mátra-füredig, stabil hangulati alapozást nyújt a kiránduló családok számára. Az egy helyben utazóknak pedig ott a várótermi büfé, gondosan lekanyarított kvázikerthelyiséggel, háttérben az egykori Orczy-kastély parkjával, egyszóval a stabil hangulati alapozás más irányú lehe-tõségeivel. Míg a park gyepén a szabadon engedett alibikutyák pajzánkodnak, az elfáradt gazdik sikeresen befoltozhatják a délután lassan süllyedõ Titanicján esett lékeket. S mire leszáll a nyári este, hogy ráhúzza éjfekete kotonját az ámuló világra, nyugtalan árnyakkal telik meg az Orczy park, a túlvégi kocsmák, a Pampuk-sarok és a kisvasút közt elhelyezkedõ Bermuda-háromszög, de ennek már nincs közvetlen köze a helyi vasútállomások természetrajzához.

Keresztesi József

(A vasúttörténeti információk forrása: Horváth László A gyöngyösi vasút története címû tanulmánya [Gyöngyösi Kalendárium, 1993], illetve a szerzõ személyes közlései, melyekért ezúton mondok köszönetet)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.