Környezetvédelem és hivatal: Az Etele úti fák

  • Sándor Bea
  • 2004. július 29.

Tranzit

Manapság egyre több szó esik a környezetvédelemrõl: kisfilmek reklámozzák a szelektív hulladékgyûjtést, az általános és középiskolákban megjelentek a környezettudatosságra okító tankönyvcsomagok, az újságok internetes kiadásai zöldoldalakat listáznak a menüjükbe.

Manapság egyre több szó esik a környezetvédelemrõl: kisfilmek reklámozzák

a szelektív hulladékgyûjtést, az általános és középiskolákban megjelentek a környezettudatosságra okító tankönyvcsomagok, az újságok internetes kiadásai zöldoldalakat listáznak a menüjükbe.

Ezért azt gondoltam, hogy ha felhívom lakóhelyem, a XI. kerület polgármesteri hivatalát, az aggódó, famentéssel foglalkozó szakemberek azonnal megmondják, hogy vajon miért pusztulnak ki rohamosan a fák az Etele út és a Bártfai utca környékén - de nem is csak erre, mert az egész kerületben nagyon sok fa ága-levele szárad és sárgul, sõt a XII. kerületben és a belvárosban is szokatlanul sok haldokló fát lehet látni.

De nem mondták meg azonnal. A XI. kerületi polgármesteri hivatal illetékesei ugyanis soha nem veszik fel a telefont, csak az üzenetrögzítõjük jelentkezik. A portás szorgosan kapcsolgatja õket, ha kérem, de hiába.

Szerettem volna, ha legalább azt megtudom, kinek kellene megnéznie ezeket a fákat, ki fog gondoskodni a kidõléssel fenyegetõ tucatnyi, egészen halott fáról a házunk elõtt, kinek kellene összeszednie és elszállítania a legutóbbi viharban lezuhant kiszáradt ágakat, de legfõképpen, hogy mi a fák betegségének oka, és mit tesznek a hivatalok és szakembereik azért, hogy a kerület zöld lomb borította városrészbõl ne váljon holdbéli tájjá. Ezért tovább telefonáltam: felhívtam a Budapesti Növény-egészségügyi és Talajvédelmi Szolgálatot. Ott viszont a portás azt mondta, hogy a "kis hölgy", aki választ tudna adni a kérdésemre, egy-két hétig nyaral. (Az, hogy egy hivatal illetékes munkatársát "kis hölgynek" aposztrofálják, nem környezetvédelmi probléma ugyan, de külön hátborzongató.)

Ezek után már nem is csodálkoztam, hogy a Fõvárosi Közterület-felügyelet dél-budai alközpontjának munkatársa nem tudott mit mondani, még azt sem, hogy kit hívhatnék fel. Nem maradt más, mint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. Ott a közönségszolgálatosok majdcsak megmondják, ki mondja meg, miért haldokolnak a fák. De csak annyit tudtak mondani, hogy ezt már más is kérdezte.

Meg hogy szárazság van

Meglepõdtek, amikor azt mondtam, hogy az idei nyár nem volt száraz, ráadásul ezek a fák tíz-húsz-harminc évesek, és nem háromnapi kánikulától halnak meg, különösen, mert jó részük már hetekkel ezelõtt meghalt. Erre a közönségszolgálati alkalmazott (akinek a hangja olyan volt, mintha csak azért járna be dolgozni, mert otthon meleg van, a munkahelyén meg megy a klíma) csak annyit mondott, hogy megadja a Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat számát. Sokáig kereste, és nem is jó számot adott meg: igaz, késõbb én is csak ezt találtam, mert valami internetes környezetvédelmi adatbázisban is a rossz szám szerepel. Másnap volt idõm tovább nyomozni: de ekkorra meg péntek lett, a Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat munkatársai hazamentek, hétfõn lehet õket megtalálni. Várom, hogy mit mondanak, annál is inkább, mert idén áprilisban kiadtak egy fel-hívást (a szöveg nem tartalmazza, hogy kinek címezték, de egy helyen "a gazdálkodókra" utal), amelyben az almatermésûek baktériumos hajtásszáradása és a tûzelhalás elleni védekezésre szólítanak fel, s le is írják annak módjait. De az nem derül ki, hogy ezt a fertõzést megkaphatják-e a közterületeken álló fák is: ami annál is inkább kérdéses, mert ezek túlnyomórészt biztosan nem almatermésûek.

Közben felhívtam a Levegõ Munkacsoportot is, hátha a civilek tudnak valamit. De nem tudnak. Bõbeszédû munkatársuk a háza elõtti fák tavalyi betegségeirõl beszélt, és azt mondta, hogy hívogassam a XI. kerületi polgármesteri hivatal illetékeseit: õk nagyon rendesek, és biztosan visszahívnak. Mindkettejüknek hagytam üzenetet, de nem hívtak. Esténként tehát mászkálunk a kutyánkkal, és kényszeresen számolgatjuk a beteg és kihalt fákat: az Etele úton már alig van menthetõ, de a többi utcában is évtizedes fák haldokolnak. A Levegõ Munkacsoport munkatársa azt mondta még, hogy ha kihalnak, az illetékes közterület-fenntartóknak új fákat kell majd ültetniük, persze ahogy "anyagi lehetõségeik engedik", mert a faültetés nagyon drága.

Sándor Bea

Ui.: Amint az utolsó mondatot leírtam, fûrészelés hangja özönlött be a lakásba a nyitott ablakokon át. Kinéztem: két férfi vágja ki épp a házunk elõtt álló tizenkét halott fából az elsõt.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.