Mongolian Barbecue

  • - bodoky -
  • 1999. november 18.

Tranzit

A fővárosban örvendetesen szaporodó egyet fizet, és annyit eszik, amennyit bír típusú éttermek egyik legnépszerűbbike a Mongolian Barbecue, amely elképesztő nyers- és pácolthús-kínálatával sokkolja a betévedő táplálkozástudományi szakembereket. Egy vegetárius az önkiszolgáló húskirakat puszta látványától olyan állapotba kerül, mint Bayer Zsolt alapjáraton, a húsevőktől viszont emberfeletti önuralmat követel a mértékletes fogyasztás látszatának fenntartása is. Pedig ennek az étteremnek a nevén és a keleties portálon kívül semmi köze Mongóliához, de lássuk be, hogy szárított kecskehúsra, birkafaggyús káposztalevesre, sós-tejes teára és erjesztett lótejre manapság nem is lehetne üzleti tervet alapozni. Az itt kóstolható húsok - sertés, marha, birka, sőt ló, muflon és szarvas - egy része teljesen ismeretlen Mongóliában, és az elkészítés módja is inkább amerikai: a vendég által öntevékeny módon összeválogatott darabokat a szeme láttára sütik meg a tűzhelynél szorgoskodó fehér köpenyes szakemberek. A húsok mellé többféle köretet, salátát, nyers zöldségeket és különféle mártásokat választhatunk, a levest, az italokat, a kávét és a desszertet csinos, a hangvezérlést névtáblával megkönnyítő pincérlányok hozzák az asztalhoz - amelyet nem árt jó előre lefoglalni ezen a felkapott helyen. A nagy zabálás költsége rizikómentesen előre kalkulálható: munkanapokon délben 1490 forint, este 2590 forint, hétvégén egységesen 2590 forint a beugró, gyerekeknek tízéves korig csak a fele. Ez az ár szinte mindent tartalmaz a töményeken kívül, a tűzhelynél várakozva ősi mongol szokás szerint még sangriát is ihatunk, miközben a falakra pingált neoprimitív vadászjelenetekben gyönyörködünk. A Mongolian Barbecue az emberiség ősi ösztöneire alapozta létét, és a dolog fényesen bevált - az étterem előtt parkoló luxusautókat és a yuppie típusú vendégkört szemlélve úgy tűnik, hogy az érvényesüléshez a harmadik évezred küszöbén egy világváros szívében is ugyanolyan testi-lelki tulajdonságok szükségesek, mint az ősközösségben annak idején, a civilizáció legfeljebb az öltözködésen hagyott nyomot: öltönyös, mobiltelefonos, többségükben túlsúlyos férfiak félig nyers húst marcangolva döntik el, holnap mire vadásszon a horda.

- bodoky -

 

XII., Márvány utca 19/A

Telefon: 212-3743

Nyitva: 12-24

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.