"Már kisgyermekkorában kiderült a lányomról, hogy úgynevezett atópiás dermatitisze (AD) van, ami az ekcémával járó betegségek egy fajtája. Vannak alapdolgok, amelyeket az évek során megtanultunk: hogyan kell fürödni, hogy sohasem szabad hagyni, hogy kiszáradjon a bőr, csak pamutruhát szabad hordani, nem lehet öblítőt használni és így tovább. Elég gyakran előjön, de azért igyekszünk úgy élni az életünket, hogy ne ez legyen a központban" - meséli egy édesanya - lánya életét már 16 éve keseríti meg a bőrbetegség.
Irritál, nem irritál
"Az ekcéma tulajdonképpen nem egy betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, egy tünet, amelynek hátterében több különféle kór állhat" - magyarázza dr. Dobozy Enikő dermatológus. Ilyenkor a bőrben, az érintett területen bonyolult szöveti mechanizmus indul be, ám hogy miért, az sok esetben nem ismert. Felgyorsul a hámsejtek szaporodása, gyulladás keletkezik, a bőr kiszárad, megvastagszik, felrepedezik, viszket. "Többféle módon lehet osztályozni az ekcémák súlyosságát - mondja a szakértő. - Az egyik, hogy a tünetek hol és mekkora kiterjedésben jelentek meg, például csak a tenyéren vagy a talpon, jellegzetes módon az ujjak egymás felé néző felszínén, vagy inkább a hajlatokban, például a térd- vagy könyökhajlatban, az arcon, esetleg kiterjedten a törzs nagy felületén. De a tünetek jellege is lehet változó. Enyhe esetben hámlás, viszketés jelentkezik, súlyosabb esetben a bőr berepedezhet, esetleg nedvezni kezd. A tenyéren és a talpon gyakran hólyagok jelennek meg, amiből gyakran bakteriális fertőzés indulhat ki" - teszi hozzá.
Viszonylag "tiszta képlet" az ún. kontakt- vagy irritációs ekcéma: ilyenkor a bőrrel érintkezve bizonyos anyagok (fémektől kezdve a kozmetikumokig) allergiás reakciót váltanak ki. Ilyen lehet például néhány foglalkozási betegség, mint a fodrászok festékallergiája, vagy a kőművesek fémallergiája. De bizonyos mosó- vagy tisztítószerek sűrű használata, vagy a gyakori kézmosás is irritálhatja oly mértékben a bőrt, hogy ekcémás tünetek jelentkezzenek. Ezt az irritációs ekcémát a szakzsargon csak "gyes-betegségnek" nevezi, mivel leggyakrabban kismamák fordulnak orvoshoz ilyen problémával. Ezek mellett ekcémás tüneteket okozhatnak még a különböző irritációk, (étel)allergiák. Az efféle esetekben viszonylag hamar tünetmentesíthető a probléma - a bőrt kímélni kell az irritáló ágensektől.
Talán kinövi
Ugyanez már nem áll az ekcémák egyik legsúlyosabb, ismét és ismét kiújuló formájára, a már említett atópiás dermatitiszre (AD), ami ráadásul az egyik leggyakoribb ilyen jellegű betegség, és főleg a gyerekeket sújtja. A szakszerű meghatározás szerint ismeretlen eredetű, krónikus, visszatérő bőrbetegség, melyet száraz bőr, súlyos viszketés és főleg a hajlatokban jelentkező gyulladás jellemez. Az 1990-es években a gyerekek 14-25 százaléka szenvedett tőle eltérő mértékben, de az elmúlt 15 évben a statisztika szerint jelentősen nőtt az érintettek száma. Nem véletlenül hívják gyermekkori ekcémának. Gyakran már csecsemőkorban megjelennek az első tünetek, de szerencsére az esetek nagy részében pubertáskorban végleg megszűnnek. Előfordul azonban, hogy a beteg felnőttként is súlyos tünetektől szenved. A kisgyermekkori formára a rendkívül száraz bőr mellett a végtagok hajlataiban, azaz a térd- és könyökhajlatban, valamint a nyakon, a fül mögött és a szem körül kialakuló, általában erősen viszkető bőrgyulladás a jellemző. A tinédzserkori formánál a fenti tünetekhez a tenyereken és a talpakon hámló, berepedésre hajlamos ekcéma is társulhat. Az AD alapja az immunrendszer sajátos gyengesége, amit "atópiás alkatnak" nevezünk. Az ilyen betegek között a jellegzetes ekcéma mellett gyakrabban fordul elő asztma, szénanátha és egyéb allergiás betegség, s a bőrön is gyakrabban alakul ki bakteriális és vírusos fertőzés, továbbá egy csomó kellemetlen, ám teljesen érthető mellékhatás: alvászavar, figyelemhiány, dekoncentráció. Ráadásul a kivizsgálások, a különféle krémekkel való próbálkozások és a folytonos tüneti kezelések, diéták miatt az AD-t kimondottan a "költséges" betegségek közt tartják számon.
Az atópiás dermatitisz pontos okát máig sem ismerik. Az újabb kutatások szerint genetikailag meghatározott alapja van: az ún. atópiás hajlam, ami az immunrendszer sajátos gyengesége, amely öröklődhet, halmozódhat. "Az ok feltehetően multifaktoriális, ezek együttesen vezetnek a bőr természetes barrierének károsodásához. (A bőrre kerülő anyagok felszívódásának megakadályozását, ugyanakkor a bőr víz- és elektrolittartalmának kiáramlását nevezik barrierfunkciónak - a szerk.) Az atópiás dermatitiszben a fillagrin nevű fehérje egy mutáció következtében vagy károsodott, vagy hiányzik. Ez a fehérje vonja be a hám legfelső rétege alatt lévő korneocitákat (hámsejteket), és fontos szerepe van a bőr barrierfunkciójában. Ilyenkor a fillagrin nem tudja megkötni a vizet, ezért a bőr szárazzá válik, valamint megnő az áteresztőképessége. Emiatt a fertőző ágensek, az irritáló anyagok, allergének, a baktériumok könnyebben bejutnak a bőrbe, gyulladást, ekcémát okoznak" - magyarázza Dobozy Enikő.
Nincsen csodaszer
Mivel rengeteg "provokáló faktort" ismerünk, egységes gyógymód nincs. Ha az adott kiváltó okot sikerül elcsípni, a kezelés eredményes lehet, ám ez is hoszszú évekig eltarthat. A szakemberek szerint fertőzések, ételallergének vagy más allergiás reakciót kiváltó anyagok állhatnak a háttérben, de a provokáló faktorok lehetnek hormonális és emocionális hatások (stressz, szorongás), vagy klimatikus, szezonális tényezők: jellemzően a téli hideg és a nyári nagy meleg. A felnőttkorban is megmaradt ekcémánál gyakori az arc, nyak, szemhéj és az ajak érintettsége is. A kézekcéma pedig egyfajta "maradványtünetként" jelentkezhet.
Szerencsésebb esetekben tehát a gyerek kinövi a betegséget, és legfeljebb néha térnek vissza a kellemetlen emlékek. "Kamaszkoromban nekem is sok problémát okozott, nagyon kellemetlen volt, az okára nem jöttek rá. Krémeket kaptam, és szerencsére kilábaltam belőle - meséli egy fiatalember. - Mára csak a kézfejemen jön elő hidegben. Néha elég, ha figyelek rá, és krémezem, de van olyan is, hogy teljesen felrepedezik, kisebesedik, ilyenkor csak a gyógyszertári kenőcs használ." Más viszont arról számolt be, hogy csak felnőttkorában jelentkeztek a tünetei, főleg az arcán, miután hosszú ideje fodrászként dolgozott. Gyanítható, hogy a munkája során használt valamelyik vegyszer, festék válthatta ki az allergiás reakciót, de hogy pontosan melyik, az nem derült ki. És persze az is lehet, hogy egy komolyabb, immunrendszert megtámadó betegség áll a háttérben.
"Nálunk már egy-két hónapos korban kiderült, hogy csak gyógyszertári krémeket használhatunk, mert minden másra nagyon érzékenyen reagált a lányom bőre" - meséli a megkérdezett édesanya. Idáig semmilyen okot nem találtak a betegségre, a kezelések általában tünetiek: szteroidos krémek, gyógyszertári kenőcsök és antihisztamin a viszketés ellen. - "Életkoronként nagyon változó volt a dolog lefolyása: kisebb korában csak a végtagokon volt, néha a törzsön. Később voltak kétségbeejtő korszakok, amikor már semmi nem használt. Az állandó viszketés, a kisebesedés és a felülfertőződés, amit egy kisebb gyereknél nehéz elkerülni. Akkor pszichológushoz is jártunk egy fél évig, mert valahol olvastam, hogy ennek az ekcémának lelki oka is lehet, stressz vagy szorongás. De igazából ez sem használt. Vártuk, hátha kinövi, de úgy tűnik, erre kevés esély van. Most megint rosszabb időszakot élünk, mert az arcán és a nyakán jött ki, ez így kamaszkorban még inkább megnehezíti az egészet."
Így marad a tüneti kezelés, no meg a remény, hogy egyszer csak elmúlik. Ami az előbbit illeti, a leggyakrabban alkalmazott szteroidos kenőcsöt csak ritkán lehet használni: hosszú távon ugyanis elvékonyítja a bőrt. Noha újabban megjelentek az ún. immunmoduláns hatású szerek is, amelyekkel már hosszú távon is folytatható kezelés, végleges gyógyulást ezektől sem várhatunk.
Ahogy természetesen a homeopátiás szerektől, a mágnesterápiától, diétáktól sem. Egyes magánklinikák végleges gyógyulást ígérnek arra alapozva, hogy a szervezet "energetikai feltérképezésének módszerével" kideríthető az ekcémát kiváltó konkrét ok, de sem velük, sem olyan pácienssel nem sikerült beszélnünk, aki ettől véglegesen meggyógyult volna. A szakértők nem cáfolják, hogy az ilyen-olyan csodaszerek ne enyhíthetnék a tüneteket, de nem győzik hangsúlyozni: az ekcéma kezelése orvosi feladat, hiszen ahogy a tünetek kiváltó oka sokféle lehet, az is teljes mértékben az egyéntől függ, hogy mely kezelés lehet - ha nem is véglegesen - hatékony. Mai tudásunk szerint általános és tökéletes recept, kezelési javaslat sajnos nem létezik.