A matematika nagykövete

Száz éve született Erdős Pál

  • Matykó Károly
  • 2013. május 4.

Tudomány

Nevét már életében legendák és anekdoták övezték. Állítólag 12 évesen, egy antiszemita incidenst követően vált "internacionalistává", de nem politikai értelemben. Öntudatosan hangoztatta: "Minden, ami emberi, akár rossz, akár jó, előbb-utóbb véget ér. Kivéve a matematikát."

Matematikatanár szülei, Erdős Lajos és Wilhelm Anna igen korán felfedezték tehetségét. Négyéves korában magától, spekulatív úton rájött a negatív számok létének szükségszerűségére. Gausshoz hasonlóan tehát csodagyerekként indult, a Szent István Gimnáziumba járt, és a Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok feladatmegoldó versenyeinek állandó résztvevőjeként akadálytalanul jutott a Pázmány Péter Tudományegyetem matematika-fizika szakára, ahol Fejér Lipót volt rá a legnagyobb hatással. Mivel itt sem sikerült a matematikai problémák iránti "született nyughatatlanságát" csillapítania, a Műegyetemre is áthallgatott.

 


Már egyetemi diákként szakmai műhelyeket szervezett. Folyton újabb és újabb problémákat vetett fel a legkülönfélébb matematikai területekről - különösen a számelmélet, halmazok és gráfok, valamint az analízis izgatta -, és ezzel szinte kiprovokálta diáktársai problémamegoldó kedvét. Ezt később úgy módosította, hogy kérdéseinek jó megoldását a feladat nehézségével arányos pénzjutalommal honorálta. Jellemző, hogy egyik, még egyetemista korában, Turán Pállal közösen felvetett sejtését szűk fél évszázad múltán oldotta meg Szemerédi Endre (vele készült interjúnk: "Mostanában már pironkodva elismerik", Magyar Narancs, 2012. április 5.), aki ezzel nemcsak a felajánlott ezer dollárt, de az MTA levelező tagságát is elnyerte.

 

Erdős 1934-ben végzett az egyetemen, Fejér Lipótnál doktorált, majd négy évre szóló ösztöndíjjal Manchesterbe utazott. Időnként hazalátogatott, de 1938-ban úgy érezte, Magyarország immár nem élhető hely a számára, és az Egyesült Államokban telepedett le. A politikától tudatosan távol tartotta magát, magyar állampolgárságát megtartva igazi világpolgárként mindig úton volt, s minden percét a tudományra fordította. 1956-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1962-ben rendes tagja lett. Ettől kezdve rendszeresen járt haza, felkarolta a tehetséggondozás ügyét, inspirálta a később világhírűvé vált magyar kombinatorikai és halmazelméleti iskola megszületését. Az MTA-n kívül tagja volt az amerikai, a holland, az ausztrál és az indiai akadémiának, valamint a Royal Societynek is. 1983-ban megkapta a legrangosabb matematikai kitüntetést, a Wolf-díjat.

Tudományos munkásságát tekintve igen termékeny volt. A 30-as években Mark Kaccal és Aurel Wintnerrel a valószínűségi számelmélet születésénél bábáskodott, egykori diáktársával, Turán Pállal az approximációelmélet és a statisztikus csoportelmélet terén hozott máig időtálló eredményeket. Ő alkotta meg a halmazelméletben ismert partíciókalkulust, az ugyancsak színes egyéniségnek számító Rényi Alfréddal pedig kidolgozta a véletlen gráfok elméletét. Problémamegoldó munkásságának kiemelkedő epizódja az Atle Selberggel 1949-ben közösen publikált elemi bizonyítás a prímszámtételre. A kombinatorikában ismert átlós Ramsey-számokra máig időtálló becslést adott, az alsó és felső értékeket azóta sem sikerült nála sokkal pontosabban meghatározni. Az egyszerű, "szép" megoldások híve volt, bármilyen nehéz problémáról is volt szó.

Matematikai lapokban közölt publikációinak száma elérte a másfél ezret, s további ötszáznak volt társszerzője. Ez utóbbira alkalmazta azt a félig tréfás, félig komolyan vett faktort, amit azóta csak "Erdős-szám" néven használnak. Ennek lényege, hogy 1-es számot kapott, akinek vele közös szakcikke jelent meg, a velük ugyanilyen kapcsolatban állók 2-est kaptak, és így tovább. Egyik magyar tanítványa, az 1-es Erdős-számmal rendelkező Tuza Zsolt szerint az értékmérő módszert nem Erdős találta ki, de igen megtetszett neki. A "számozást" később más tudományágak művelői is átvették, sőt az informatika a hálózati viszonyok leírásában alkalmazza az elemek közti távolság leképezésére.

Noha Erdős tisztában volt a számítógépes adatfeldolgozás fontosságával, ő maga nem tért el az "ősi módszertől": számításait, képleteit saját kezűleg vetette papírra. Így is korszakos matematikusként tekintett rá a tudományos világ, vannak, akik "korunk Eulerje"-ként emlegetik.

Családot nem alapított, az általa létrehozott ironikus "Erdős-szótár" meghatározásával élve nem lett "rab" (férj), és az "epszilon" (gyermek) gondja sem nyomasztotta. Egy 1984-es tévéinterjúban azt mondta: "Rövid ideig él az ember, és sokáig halott." Ő azokat nevezte "halottnak", akik nem érdeklődtek a matematika iránt, vagy elfordultak tőle.

Erdős Pál egész életét a matematika töltötte ki. 1996-ban, egy varsói szállodában hunyt el szívroham következtében. 83 évesen, útközben.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.