A NASA attól tart, hogy Kína kolonizálná a Holdat

  • Narancs.hu
  • 2024. április 21.

Tudomány

Az új Holdra szállás immár kiélezett geopolitikai verseny is Kínával.

Bill Nelson, a NASA igazgatója az űrhivatal most benyújtott 2025-ös támogatási igénye (25,4 milliárd dollár) kapcsán állt az amerikai képviselőház költségvetési bizottsága elé, válaszolni a politikusok kérdéseire. A meghallgatás fókuszát az adta, hogy Nelson érvelése szerint az új Holdra szállás nem pusztán egy tudományos expedíció, de kőkemény geopolitikai verseny is Kínával.

Mint a Telex írja, a NASA-vezér szerint Kína űrprogramja ugyan hivatalosan tudományos célú, de valójában titkos katonai űrprogramok is futnak a háttérben. Nelson hangsúlyozta: Kína hatalmas befektetéseket tesz az űrprogram mögé, és félő, hogy beéri az Egyesült Államokat.

Azt a fenyegető helyzetet is felvázolta, hogy ha Kínának előbb sikerülne megoldania a Holdra szállást, mint az amerikaiaknak, egyszerűen kolonizálhatná a Holdat, bejelentve rá az igényét. Ezt elvileg tiltja az Artemis-egyezmény, amelyben az aláíró felek az űr, a Hold, a Mars, és más égitestek közös és békés felhasználásának és a kutatásukban való együttműködés alapelveit fektették le – Kína azonban nem írta alá ezt az egyezményt.

Nelson azt mondta, nagyon rossz precedenst és nehezen kezelhető helyzetet eredményezne, ha Kína saját fennhatósága alá tartozónak kiáltana ki a Holdon, vagy akár az űrben területeket, majd azt mondta, ez reális forgatókönyv, és földi példa is van rá, a Dél-Kínai tenger vitatott tulajdonjogú szigetei.

Tény, hogy a kínai űrkutatási program hatalmas lépésekben halad,

és rengeteg pénzt tesz mögé az állam: Kínának ma saját űrállomása van, 500 műholdja (5 év alatt duplázták meg ezt a számot), és többek között egy olyan, rejtélyes űrjárműve, ami tavaly májusban közel egy éves Föld körüli keringés után tért vissza a bolygóra.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.