A Nemzeti Színház helye : Nyugati szél

  • 1998. november 5.

Tudomány

Ha nem épül meg a rossz helyre, rossz időben tervezett színház az egykori Erzsébet téren, akkor már csak az Inter-Continentalt és a Marriottot kell lebontani ahhoz, hogy végre fellélegezhessünk. A kormány következetességét látva talán még arra is van remény, hogy a Pénzügyminisztérium ormótlan, historista épülete sem fog sokáig a levegő és a lakosság útjában állni. Abban azonban irreális lenne reménykedni, hogy az ország vezetése rászánja magát a Parlament lebontására.
Ha nem épül meg a rossz helyre, rossz időben tervezett színház az egykori Erzsébet téren, akkor már csak az Inter-Continentalt és a Marriottot kell lebontani ahhoz, hogy végre fellélegezhessünk. A kormány következetességét látva talán még arra is van remény, hogy a Pénzügyminisztérium ormótlan, historista épülete sem fog sokáig a levegő és a lakosság útjában állni. Abban azonban irreális lenne reménykedni, hogy az ország vezetése rászánja magát a Parlament lebontására.

A II. világháború, Budapest ostroma után Pogány Frigyes, a neves építészteoretikus javaslatot készített a Duna-parti szállodasor újjáépítésére. Az Iparművészeti Főiskola későbbi rektora nemcsak városépítészeti, de fontos környezeti szempontokat is figyelembe vett a rekonstrukciós terv kidolgozásakor. Hosszú évtizedek tapasztalati tényeiből már ötven évvel ezelőtt is tudható volt, hogy a város

nyugatról, északnyugatról

kap friss levegőt, a szél a Duna felől éri el a belvárost. A közlekedés okozta környezetszennyezés abban az időben még nem érte el a mai, nemzetközi figyelemre számot tartó színvonalat, de a szénfűtés, a belvárosi etage kazánok, így is sok borsot törtek a budapestiek orra alá. Pogány Frigyes hosszas megfontolás után végül is odanyilatkozott, hogy az újjáépítés során utat kell engedni a levegőnek. Az értékes Duna-parti telkeken keskeny, magas épületeket kell emelni a lebombázott szállodasor helyén, így az idegenforgalom, a panoráma és a városlakók érdekei is szem előtt tarthatók.

A bombázásoktól részben megkímélt Duna Szállót a hatvanas években robbantotta fel pusztító kedvében a kommunista hatalom, és építtette helyére a Finta József akadémikus által álmodott Forum Szállót - a mai Inter-Continentalt -, amelyet már a Finta József által tervezett egykori Inter-Continental - a mai Marriott - arányaihoz igazítottak. A tudós építész így szüntette meg a kapcsolatot a város és a víz között.

(Rövid kitérőként érdemes megállni és merengeni

Finta rémálmai

előtt. Valószínűleg Petcz Samu - aki nagyságának arányában Budapest legkisebb köztéri szobrát kapta gótikus posztamensen a Szilágyi Dezső téren - áldásos tevékenysége óta építész annyi bűnt nem követett el a város ellen, mint a Nagykörúttól egészen az állatkertig épülő Nyugati City Center vezető tervezője. A Niagara-vízesés arányos és pontos kicsinyített mása mellett véletlenszerűen engedtessék meg csak a Volga Szállóra, a Liget Szállóra, a Buda-Pentára, a Novotelre, a Taverna Hotelre, az Andrássy út, a Bajcsy-Zsilinszky út és a József Attila utca kereszteződésében álló, felejthetetlen ornametikájú kereskedelmi központra, a Kempinskire, az úgynevezett Bankcenterre, a Teve utcai botrányos rendőrszékházra, a Váci utca és a Pesti Barnabás utca határolta Millennium centerre stb. rámutatni. Nincs ember, aki egyetlen városban ekkora munkával ennyi pénzért ekkorát pusztított volna. Sokáig azt hihettük, mindezt csak a III. világháború tudná helyre tenni, pedig az most éppen talán nem időszerű.)

Finta az Inter-Continentallal (amely börtönfalait fordítja a belváros felé) és a Forummal befalazta Budapest belső részeit, elvágta a várost a víztől, a hegyektől és a hegyek felől érkező frissítő fuvallattól is. A bajnak ezután csak tetézése lett volna, ha a magyar Kulturális Örökség Minisztériumának figyelmét elkerülte volna a szélcsatorna ökológiai jelentősége, és engedve a körülményeknek, áldását adta volna a méltatlanul az egykori Engels térre tervezett Nemzeti Színház felépítéséhez. A kormány azonban a széllel szemben határozottan kiállt a szélcsatorna mellett. És ezzel a döntéssel egyszeriben utat nyitott a város rehabilitációja előtt.

Sokan tartottak attól, hogy a kormány és Pepó nevű kisgazda környezetvédelmi minisztere nem tartja majd szívügyének a környezet ügyét. Voltak, akik azt is gondolták, hogy a kormány magára hagyja a rossz illatú Budapestet, és elnézi, hogy közel kétmillió ember fuldokoljon légszomjtól az egyre szűkebb levegőben. Azok is melléfogtak, akik arra tippeltek az önkormányzati választások előtt, hogy a probléma megoldásaként a kormány a fővárost a millenniumi megemlékezések részeként áthelyezi majd az ország spirituális középpontjába, Székesfehérvárra vagy a magyar kereszténység centrumába, Esztergomba. Nem így történt; a történelem nem ismételheti önmagát.

1977 forró nyarán

felkerestem Venéczi Jánost, a budapesti pártbizottság titkárát, aki Kádár János mellett a munkásosztály egyik fellegvárát, Angyalföldet képviselte az akkori parlamentben. A képviselő az egykori Szabadság-hegy oldalában, a Varázs utcában lévő lakására invitált (ugyanabba az utcába, ahol lakásának szükséges felújítása után Pepó miniszter rezidenciája lesz). Mint már utaltam rá, nagy meleg volt, a honatya hosszú alsógatyában, az erkélyen hűsölve fogadott. Jó okom volt arra, hogy meghallgatást kérjek a XIII. kerület képviselőjétől. Akkoriban látott napvilágot a Kárpát utcai lakótelep áttervezett változata, amely az optimális helykihasználás érdekében egybefüggő falat képzelt (majd emelt) a Duna és Angyalföld belső részei közé. A fülledt melegben gyöngyöző homlokú képviselőnek arra igyekeztem ráirányítani a figyelmét, hogy a tervezett, szalagházszerű, bár korszerűnek mondható megoldás a vegyi üzemekkel aránytalanul ellátott kerületben aligha járul majd hozzá az asztmás gyerekek bántalmainak csökkenéséhez, az újból tüdőbeteg lakosság gyötrelmeinek enyhítéséhez. A XIII. kerület egykori lakója a terepet jól ismerők biztonságával találta meg aggályoskodásomra a megfelelő választ: "Angyalföld mindig kurva szeles egy hely volt."

Most azonban fordult a kocka: ha a külvárosban nem is, a belvárosban helyreáll a szerves kapcsolat

a folyó és a város

között. Ha nem épül meg a rossz helyre, rossz időben tervezett színház az egykori Erzsébet téren, akkor már csak az Inter-Continentalt és a Marriottot kell lebontani ahhoz, hogy végre fellélegezhessünk. A kormány következetességét látva talán még arra is van remény, hogy a Pénzügyminisztérium ormótlan, historista épülete sem fog sokáig a levegő és a lakosság útjában állni. Abban azonban irreális lenne reménykedni, hogy az ország vezetése rászánja magát a Parlament lebontására. Mód van azonban itt is a józan kompromisszumra. Ha a kormány, az elképzelések szerint, kiköltözik a Sándor-palotába vagy az egykori Hadügyminisztérium helyére tervezett Neumann-könyvtár épületébe, és jól megválasztott módon ritkítják a plenáris ülések számát (minimum három hétben maximálva azokat), akkor a magas, neogótikus ablakok szélesre tárásával, alapos kereszthuzattal biztosítható a város átszellőzése. A szélcsatorna, amire a miniszter utalt.

Rév István

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.