TAXISSZTRÁJK A New York-i taxisok szakszervezete a sofőrök személyiségi jogaira hivatkozva sztrájkot helyezett kilátásba a taxikba októbertől kötelezően beszerelendő műholdas helyzetmeghatározók ellen: a műszer a taxi útvonalán kívül a sebességét és a számlákon szereplő összeget is rögzíteni fogja.
MINI-TENGERALATTJÁRÓ Oroszország mini-tengeralattjárót küld az Északi-sark vizeire, a felfedezők 4200 méterrel merülnek az óceánszint alá. A küldetés célja, hogy alátámassza Oroszország területi igényét az Arktiszra, ugyanis a tengerfenék alatt olaj- és gázmezőket sejtenek, amelyek a globális felmelegedés miatt hozzáférhetővé válhatnak.
KIUTASÍTÁS A világ legnagyobb közösségi oldala, a Myspace több mint 29 ezer, korábban nemi erőszak miatt elítélt felhasználó regisztrációját törölte, hogy a fiatal felhasználók nagyobb biztonságban legyenek. A Myspace-nek több mint 180 millió regisztrált felhasználója van.
JÁTÉKHÁBORÚ Egy iráni parancsnok kiszabadítja Irán egyik fő atomtudósát az amerikaiak karmai közül egy új iráni számítógépes játékban. Iránban tavaly hatalmas felháborodást keltett egy olyan amerikai videojáték, amelyben különleges alakulatok az iráni atomprogram meghiúsításán fáradoznak.
KALÓZSZOFTVER Félmilliárd dollár piaci értékű illegális szoftvert foglalt le az FBI Sanghajban, a világ egyik legnagyobb szoftverhamisító üzemének lefülelésekor. A nemzetközi piacra dolgozó kalózok akár hét évre is rács mögé kerülhetnek.
VÉN CSONT Szíria középső részén egy nemzetközi régészcsoport olyan emberi és állati csontokra bukkant, amelyek korát több mint egymillió évesre becsülik. Az ősemberek az ottani barlangokban éltek, az állatcsontok gazelláktól, elefántoktól és tevéktől származnak.
Jezsuiták a Second Life-ban Egy jezsuita tudós szerint botorság lenne elmulasztani a virtuális világok nyújtotta lehetőségeket: remek missziós területek ezek, ahol könnyű bűnbe esni, de sokan keresik az igaz utat is. A La Civiltá Cattolica olasz nyelvű jezsuita folyóiratban megjelent cikkben Antonio Spadaro akadémikus arra biztatja rendtársait és egyházát, hogy ne rettenjen vissza az újdonságtól, s bátran lépjen be a Second Life virtuális világába, hirdetni Isten igéjét. A szerzetes szerint az itt kialakult közösségeket ugyanolyan értékek jellemzik, illetve ugyanolyan veszélyek fenyegetik, mint a való világban létezőket.
Új hőtérkép a Galaxisról A japán AKARI műhold elkészítette a teljes égbolt eddigi legrészletesebb térképét az infravörös tartományban. A műholdat 2006-ban lőtték fel, hat hullámhossztartományban vizsgálja az infravörös sugárzást, így átlát a csillagközi gáz- és porfelhőkön is. A szonda az égbolt közel 90 százalékát már feltérképezte, a programban a japánok mellett az Európai Ûrügynökség és további szervezetek is közreműködnek.
Ötezer elektronikus könyv Július 26-án felkerült a Magyar Elektronikus Könyvtárba (mek. oszk.hu) azötezredik digitalizált kiadvány: egy válogatás Kossuth Lajosnak a Hadtörténelmi Levéltárban és Múzeumban őrzött irataiból - adta hírül az [origo]. A társadalmi kezdeményezésként indult könyvtárban az évek során összesen 5056 könyvet digitalizáltak, de - főleg szerzői jogi problémák miatt - csak ötezer jelenhetett meg nyilvánosan. A legrégibb, 1971-ig visszanyúló könyvdigitalizáló mozgalom, az amerikai Project Gutenberg (www.gutenberg.org) jelenleg 21 ezer könyvvel büszkélkedhet; a MEK-kel egy időben, vagyis 1994-ben indult német leágazása pedig háromezer kötetnél tart. Ezeknél a kezdeményezéseknél felhasználók digitalizálják a régi, már nem jogvédett kiadásokat, és szöveges formában teszik őket közzé: elvégzik a karakterfelismerés során keletkező hibák javítását, és valódi digitális könyvekké szerkesztik őket, vagyis sokkal több emberi munkát fektetnek beléjük, mint a Google Book Search típusú, milliós nagyságrendet megcélzó, képalapú digitalizáló projektek. A MEK a klasszikus művek bitekké alakításához a Project Gutenberghez hasonlóan felhasználja az önkéntes digitalizálók lelkesedését, de emellett gyűjti a ma már eleve számítógépes formában keletkező dokumentumokat a szerzőktől, a kiadóktól vagy magáról az internetről, és miután szervezetileg az Országos Széchényi Könyvtárhoz került, annak - általában képként digitalizált - muzeális ritkaságaival is bővíti az állományát. A sokféle forrásnak köszönhetően napi 4-5 könyvvel - regényekkel, verseskötetekkel, szakmunkákkal, lexikonokkal - bővül a gyűjtemény.
Ittas asztronauták Az Aviation Week and Space című szaklap arról számolt be az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) egy belső jelentése alapján, hogy az űrsiklókon két esetben is ittas űrhajósok indultak a világűrbe. Az érintett asztronauták személye nem ismert. Az indítás előtt az űrhajósok társai, illetve a start előtti egészségügyi vizsgálatban részt vevő orvosok jelezték, hogy az érintettek erős alkoholos befolyásoltság alatt állnak. A repülésirányítás ennek ellenére kiadta az indítási engedélyt, súlyosan megsértve a NASA biztonsági szabályait, amelyek szigorúan tiltják a hajózó személyzetnek a szeszes italok fogyasztását. Richard Bachmann ezredes, a NASA által közzétett belső jelentés szerzője szerint az egyik eset egy indítás előkészítésekor történt, ezt végül más okból elhalasztották. A másik esetben a küldetés úti célja a Nemzetközi Ûrállomás (ISS) volt. Õsszel kongresszusi bizottság kezd vizsgálódni az ittas amerikai űrhajósok ügyében, de kivizsgálják az Endeavouron történt szabotázsakciót is (egy alvállalkozó szándékosan megrongált egy fedélzeti számítógépet), szeptembertől pedig bíróságra járnak az emberrabló űrhajósnő, Lisa Novak perében. Az Endeavour űrrepülőgép indítását augusztus 7-re tűzték ki, hét asztronautát és az űrállomás továbbépítésére szánt elemeket visz a Nemzetközi Ûrállomásra.