cyberhírek

  • .
  • 2007. október 18.

Tudomány

cyberhírek

GÉNTÉRKÉP Dél-Afrikában elkészítették a tébécé egyik baktériumtörzsének géntérképét, és ezzel fontos lépést tettek a fertőző betegség elleni új gyógyszerek kifejlesztése felé. A tébécé legveszélyesebb törzsei multirezisztensek, vagyis ellenállóak a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerekkel szemben.

DINOSZAURUSZ-LÁBNYOM A világ legrégebbi megkövesedett dinoszaurusz-lábnyomait fedezte fel egy amatőr paleontológus Svájcban. A lelet a Graubünden kantonban fekvő, 3172 méter magas Tinzenhorn hegy körüli nemzeti parkban került elő. A lábnyomok minimum 200 millió évesek, és egy növényevő őshüllőfajtától származnak.

ÚJ BOLYGÓK Újabb két fedési exobolygót talált a magyar fejlesztésű HATnet távcsőhálózat. A fedési exobolygók olyan égitestek, amelyek csökkentik a központi égitestük fényességét, ahogy a Földről nézve elhaladnak csillaguk előtt. A csillagászok földi telepítésű távcsövekkel kutatnak az ilyen fedések után.

KEMOTERÁPIA Ausztrál kutatók olyan festéktesztet fejlesztettek ki, amellyel a kezelés után napokon belül kimutatható, hogy a kemoterápia hatékony-e, így nem kell hónapokig feleslegesen folytatni az egészséges sejtek elpusztításával is járó kezelést.

KOCHSÁNDORIT A Szegedi Tudományegyetem egykori nemzetközi hírű professzoráról, Koch Sándorról nevezték el azt az új ásványt, amelyet egy magyar földrajztanár talált 2004-ben a mányi eocén korú szénbánya meddőhányóján. A hófehér színű kochsándorit kémiai összetétele szerint víztartalmú kalcium-alumínium-karbonát.

SÓERÕMÛ Norvégiában épül a világ első sóerőműve. A technológia az ozmózis elvén alapul, egy folyó édesvize egy membránon keresztül áramlik a sós tengervízbe. A sókoncentráció-különbség ozmotikus nyomást hoz létre, amely meghajtja az erőmű áramtermelő berendezéseit.

Al Gore Nobel-békedíjas A volt amerikai alelnök és az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottsága (International Panel on Climate Change, IPCC) megosztva kapta az idei Nobel-békedíjat. A kitüntetéssel a Nobel-békedíj Bizottság azokat az erőfeszítéseiket ismerte el, amelyeket Gore és az IPCC az emberiség okozta éghajlatváltozással kapcsolatos ismeretek terjesztése, illetve a klímaváltozás elleni harchoz szükséges intézkedések megalapozása érdekében tett. "Al Gore az a személy, aki a legtöbbet tette azért, hogy világszerte nagyobb megértés alakuljon ki a szükséges intézkedések ügyében" - áll a bizottság indoklásában. Atestület szerint az IPCChatalmas sikereket ért el abban, hogymegértessék a világgal: szoros összefüggés van az emberi tevékenység és a felmelegedés között. Bill Clinton egykori alelnöke 2000-ben kis híján legyőzte George W. Busht az elnökválasztásokon, azóta minden idejét a klímaváltozás elleni küzdelemnek szenteli. Az éghajlatváltozásról szóló, Kellemetlen igazság című dokumentumfilmjéért idén már Emmy- és Oscar-díjat is kapott, és egyre többen szeretnék, ha "a demokrata párt élő lelkiismereteként" elindulna a 2008-as amerikai elnökválasztáson. Gore nem kommentálja az erre irányuló találgatásokat, közvélemény-kutatások szerint kevésbé népszerű, mint a hivatalos jelöltségért vetélkedő Hillary Clinton és Barack Obama. A húsz évvel ezelőtt alakult IPCC állásfoglalásai szerint a világ kormányai nem tesznek eleget a súlyos következményekkel járó klímaváltozás megállítása érdekében.

Magyar kép a legjobb mikrofotók között Idén egy magyar kép is bekerült a legjobb húszba a Nikon 1974 óta minden évben megrendezett mikrofotó-pályázatán, a Nikon Small Worldön (nikonsmallworld.com) - adta hírül az Index. Márkus Róbert, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja Genetikai Intézetének tudományos munkatársa 1709 induló közül a tizenegyedik lett a csodatölcsér nevű virág (Mirabilis jalapa) porzójáról konfokális mikroszkóppal készült felvételével. A több mint százmillió forintos műszer lézerrel pásztázza a vizsgált mintát, és annak egyszerre csak egy pontját világítja meg, így sokkal élesebb kép készíthető vele, mint a hagyományos mikroszkópokkal. Ezzel a technikával készült a csodatölcsér százhuszonötszörös nagyítású fotója is: Márkus hetven színképből állította össze a felvételt, amin jól megfigyelhetők a porzón a focilabdára emlékeztető sárga virágporszemek. Amikor nem mikrofotókat készít, Márkus Róbert a szegedi kutatóintézetben az ecetmuslica természetes immunitását tanulmányozza.

Új bolygó születik Forró kavargó porövet észlelt az amerikai Spitzer űrteleszkóp egy távoli csillagnál. Csillagászok szerint a tőlünk 424 fényévre lévő HD 113766 kettőscsillag egyik komponense körül kavargó porból a Földhöz hasonló bolygó alakulhat ki, mert a por a lakhatósági zónában van, ahol a víz huzamosabb ideig folyékony halmazállapotú maradhat. A központi csillag a Napnál valamivel nagyobb tömegű, körülbelül tízmillió éves, tehát éppen alkalmas korban van ahhoz, hogy körülötte kőzetbolygók alakuljanak ki.

'ssejtkutatók kapták az orvosi Nobel-díjat Két amerikai és egy brit állampolgárságú kutató, Mario Capecchi és Oliver Smithies, illetve Martin Evans kapta a 2007. évi orvosi Nobel-díjat. A bizottság a magzati őssejtek felhasználásával, egereken végrehajtott genetikai módosítások területén elért, áttörő jelentőségű felfedezésekért ítélte oda a legtekintélyesebb tudományos kitüntetést. A fizikai Nobel-díjat a Dél-párizsi Egyetem professzora, Albert Fert és a német Peter Grünberg kapta az óriás mágneses ellenállás felfedezéséért, ami jelentősen hozzájárult a tárolási sűrűség növeléséhez, és lehetővé tette a számítógépes merevlemezek tárolókapacitásának radikális megnövelését. A kémiai Nobel-díjat Gerhard Ertl berlini kémikus kapta a felületi rétegek kémiájában elért kutatási eredményeiért. Ertl felfedezései segítettek megérteni, hogyan fejti ki hatását az autók katalizátora, hogyan működnek az üzemanyagcellák, és miért rozsdásodik a vas.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.