cyberhírek

  • .
  • 2007. október 18.

Tudomány

cyberhírek

GÉNTÉRKÉP Dél-Afrikában elkészítették a tébécé egyik baktériumtörzsének géntérképét, és ezzel fontos lépést tettek a fertőző betegség elleni új gyógyszerek kifejlesztése felé. A tébécé legveszélyesebb törzsei multirezisztensek, vagyis ellenállóak a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerekkel szemben.

DINOSZAURUSZ-LÁBNYOM A világ legrégebbi megkövesedett dinoszaurusz-lábnyomait fedezte fel egy amatőr paleontológus Svájcban. A lelet a Graubünden kantonban fekvő, 3172 méter magas Tinzenhorn hegy körüli nemzeti parkban került elő. A lábnyomok minimum 200 millió évesek, és egy növényevő őshüllőfajtától származnak.

ÚJ BOLYGÓK Újabb két fedési exobolygót talált a magyar fejlesztésű HATnet távcsőhálózat. A fedési exobolygók olyan égitestek, amelyek csökkentik a központi égitestük fényességét, ahogy a Földről nézve elhaladnak csillaguk előtt. A csillagászok földi telepítésű távcsövekkel kutatnak az ilyen fedések után.

KEMOTERÁPIA Ausztrál kutatók olyan festéktesztet fejlesztettek ki, amellyel a kezelés után napokon belül kimutatható, hogy a kemoterápia hatékony-e, így nem kell hónapokig feleslegesen folytatni az egészséges sejtek elpusztításával is járó kezelést.

KOCHSÁNDORIT A Szegedi Tudományegyetem egykori nemzetközi hírű professzoráról, Koch Sándorról nevezték el azt az új ásványt, amelyet egy magyar földrajztanár talált 2004-ben a mányi eocén korú szénbánya meddőhányóján. A hófehér színű kochsándorit kémiai összetétele szerint víztartalmú kalcium-alumínium-karbonát.

SÓERÕMÛ Norvégiában épül a világ első sóerőműve. A technológia az ozmózis elvén alapul, egy folyó édesvize egy membránon keresztül áramlik a sós tengervízbe. A sókoncentráció-különbség ozmotikus nyomást hoz létre, amely meghajtja az erőmű áramtermelő berendezéseit.

Al Gore Nobel-békedíjas A volt amerikai alelnök és az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottsága (International Panel on Climate Change, IPCC) megosztva kapta az idei Nobel-békedíjat. A kitüntetéssel a Nobel-békedíj Bizottság azokat az erőfeszítéseiket ismerte el, amelyeket Gore és az IPCC az emberiség okozta éghajlatváltozással kapcsolatos ismeretek terjesztése, illetve a klímaváltozás elleni harchoz szükséges intézkedések megalapozása érdekében tett. "Al Gore az a személy, aki a legtöbbet tette azért, hogy világszerte nagyobb megértés alakuljon ki a szükséges intézkedések ügyében" - áll a bizottság indoklásában. Atestület szerint az IPCChatalmas sikereket ért el abban, hogymegértessék a világgal: szoros összefüggés van az emberi tevékenység és a felmelegedés között. Bill Clinton egykori alelnöke 2000-ben kis híján legyőzte George W. Busht az elnökválasztásokon, azóta minden idejét a klímaváltozás elleni küzdelemnek szenteli. Az éghajlatváltozásról szóló, Kellemetlen igazság című dokumentumfilmjéért idén már Emmy- és Oscar-díjat is kapott, és egyre többen szeretnék, ha "a demokrata párt élő lelkiismereteként" elindulna a 2008-as amerikai elnökválasztáson. Gore nem kommentálja az erre irányuló találgatásokat, közvélemény-kutatások szerint kevésbé népszerű, mint a hivatalos jelöltségért vetélkedő Hillary Clinton és Barack Obama. A húsz évvel ezelőtt alakult IPCC állásfoglalásai szerint a világ kormányai nem tesznek eleget a súlyos következményekkel járó klímaváltozás megállítása érdekében.

Magyar kép a legjobb mikrofotók között Idén egy magyar kép is bekerült a legjobb húszba a Nikon 1974 óta minden évben megrendezett mikrofotó-pályázatán, a Nikon Small Worldön (nikonsmallworld.com) - adta hírül az Index. Márkus Róbert, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja Genetikai Intézetének tudományos munkatársa 1709 induló közül a tizenegyedik lett a csodatölcsér nevű virág (Mirabilis jalapa) porzójáról konfokális mikroszkóppal készült felvételével. A több mint százmillió forintos műszer lézerrel pásztázza a vizsgált mintát, és annak egyszerre csak egy pontját világítja meg, így sokkal élesebb kép készíthető vele, mint a hagyományos mikroszkópokkal. Ezzel a technikával készült a csodatölcsér százhuszonötszörös nagyítású fotója is: Márkus hetven színképből állította össze a felvételt, amin jól megfigyelhetők a porzón a focilabdára emlékeztető sárga virágporszemek. Amikor nem mikrofotókat készít, Márkus Róbert a szegedi kutatóintézetben az ecetmuslica természetes immunitását tanulmányozza.

Új bolygó születik Forró kavargó porövet észlelt az amerikai Spitzer űrteleszkóp egy távoli csillagnál. Csillagászok szerint a tőlünk 424 fényévre lévő HD 113766 kettőscsillag egyik komponense körül kavargó porból a Földhöz hasonló bolygó alakulhat ki, mert a por a lakhatósági zónában van, ahol a víz huzamosabb ideig folyékony halmazállapotú maradhat. A központi csillag a Napnál valamivel nagyobb tömegű, körülbelül tízmillió éves, tehát éppen alkalmas korban van ahhoz, hogy körülötte kőzetbolygók alakuljanak ki.

'ssejtkutatók kapták az orvosi Nobel-díjat Két amerikai és egy brit állampolgárságú kutató, Mario Capecchi és Oliver Smithies, illetve Martin Evans kapta a 2007. évi orvosi Nobel-díjat. A bizottság a magzati őssejtek felhasználásával, egereken végrehajtott genetikai módosítások területén elért, áttörő jelentőségű felfedezésekért ítélte oda a legtekintélyesebb tudományos kitüntetést. A fizikai Nobel-díjat a Dél-párizsi Egyetem professzora, Albert Fert és a német Peter Grünberg kapta az óriás mágneses ellenállás felfedezéséért, ami jelentősen hozzájárult a tárolási sűrűség növeléséhez, és lehetővé tette a számítógépes merevlemezek tárolókapacitásának radikális megnövelését. A kémiai Nobel-díjat Gerhard Ertl berlini kémikus kapta a felületi rétegek kémiájában elért kutatási eredményeiért. Ertl felfedezései segítettek megérteni, hogyan fejti ki hatását az autók katalizátora, hogyan működnek az üzemanyagcellák, és miért rozsdásodik a vas.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.