cyberhírek

  • .
  • 2008. május 1.

Tudomány

cyberhírek

Szovjetunió - Tizenhat évvel a Szovjetunió összeomlása után még mindig létezik az ország internetes címe, és 2006 óta megnégyszereződött a .su doménnév alatt elérhető weboldalak száma. A megszűnt országok doménneveit általában törlik, de a .su-t 16 év alatt sem sikerült, akkora az ellenállás az internetszolgáltatók és a felhasználók irányából.

Tranzisztor - A manchesteri egyetem kutatói minden eddiginél kisebb, mindössze tíz atom széles és egyetlen atom vastag tranzisztort készítettek. Az új technológia a grafén nevű anyagot használja, amit kétdimenziós grafitnak is szoktak nevezni: egyetlen atom vastagságú, tökéletes szerkezetű szénlapról van szó.

Szívsejt - Kanadai, amerikai és brit kutatóknak humán embrionális őssejtekből hatékonyan sikerült előállítaniuk különféle típusú emberi szívsejteket. A sejtek egerek szívébe ültetve javították a szerv működését. Hosszú távon az emberi szív infarktus miatt sérült vagy elhalt szöveteit pótolnák velük.

Jövevényszó - Magyar jövevényszót, a talpasból lett német "Tollpatsch"-t választották Németországban a legszebb idegen eredetű szónak. A Tollpatsch szó magyar megfelelője a német-magyar szótár szerint ügyefogyott, esetlen vagy suta. A német nyelvben nagyjából százezer átvett idegen eredetű szó található.

Transzplantáció - A világon először a bolognai Rizzoli kórház ortopéd sebészeti osztályán ültettek át emberi donortól származó vállízületet. Korábban ugyanez a kórház ültetett át először térdízületet, bokaízületet és nagylábujjízületet is.

Szifilisz - Valószínűleg mégsem Kolumbusz hozta be Európába a vérbajt, a halálos betegségnek évtizedekkel korábban is volt magyar áldozata - állítják a szegedi középkori vártemplom és temető ásatásán dolgozó régészek, akik egy középkori örömlány koponyáján szifiliszre utaló elváltozásokat fedeztek fel.

Kína a CNN ellen Kínai internetezők a múlt héten megpróbálták megbénítani a CNN amerikai hírtelevízió weboldalát, mert az szerintük elfogultan, a tényeket eltorzítva tudósít a tibeti eseményekről - adta hírül az Index. Az akciót a HackCNN nevű csoport szervezte, túlterheléses támadások indultak a cnn.com ellen. Szakértők szerint az invázió csúcspontján a felhasznált sávszélesség meghaladta a 100 MB/s-t, vagyis nagyjából annyi erőforrást vetettek be a támadók, mint amennyi az orosz-észt szájberháború idején megbénította a balti ország online infrastruktúráját. A hírcsatorna informatikai háttere állta a sarat, és bár Phoenixben, Kaliforniában, Londonban és Pennsylvaniában néhány órára összeomlottak a szerverek, összességében nem sikerült a támadóknak két vállra fektetniük a weboldalt, csak lelassítani a működését. A túlterhelés mellett hagyományos, deface-támadások is történtek, a csatorna sportportálján a legfrissebb meccseredményeket egy "Tibet mindig is Kína része volt, és az is marad!" feliratra cserélték a hackerek. A támadást elemző biztonságtechnikai szakemberek szerint az invázióban részt vettek zombihálózatok is, de a terhelés nagy részét az aktivisták saját gépei adták.

Rázós visszatérés A tervezettnél sokkal rázósabbra sikerült a három űrhajóst szállító Szojuz visszatérése a Nemzetközi Ûrállomásról a múlt héten: 4 g helyett 8 g-nyi lassulást álltak ki az űrhajósok, a kijelölt területtől 420 kilométerre értek földet, és az egyik pilóta nem volt kameraképes a zuhanás után. Az űrhajó automatikája nem stabilizálta a leszállóegységet, ezért az gyakorlatilag függőlegesen zuhant a Föld felé, ráadásul egy olyan területen landolt, ahol éppen tarlóégetés folyt. A leszállóegység a kijelölt területtől távol, a megadott időpontnál két perccel korábban, és ballisztikus pályán, nagyon keményen ért földet. A továbbfejlesztett orosz Szojuz TMA űrhajó már harmadszor ér így földet: 2003-ban és tavaly októberben is volt egy-egy ilyen leszállás, ami az illetékesek szerint "előírásos, de a tartalék változat". Az űrhajósok már jól vannak, a meghibásodást vizsgálják.

A Google a legértékesebb márka A Millward Brown piackutató cég által felállított márkasorrend szerint a Google a világ legértékesebb márkája, 86 milliárd dollár névleges értékkel. Ez 30 százalékkal több, mint tavaly. A Millward Brown egy komplex függvény alapján állítja fel az értékrangsort, egyebek között a forgalom és a növekedési kilátások figyelembevételével. A lista első öt helyén nem történt változás a tavalyi sorrendhez képest. A második helyen a General Electric áll 71,4 milliárd dolláros arculati értékkel (plusz 15 százalék), a harmadikon a Microsoft 70,9 milliárd dollárral (plusz 29 százalék), amit a Coca-Cola és a China Mobile követ. A Marlboro ötszázalékos értékcsökkenéssel a hatodik helyről a tizedikre esett vissza (37,3 milliárd dollár).

Járógép Járást segítő robot kifejlesztését adta hírül a Honda: a combra erősíthető berendezés lehetővé teheti egy legyengült személynek, hogy minimális erőfeszítéssel változtasson helyet. A nem egészen háromkilós szerkezet egyfajta kengyelre hasonlít, amely a hátról indul és a comb közepéig ereszkedik. Jelfogók érzékelik a robot viselőjének szándékát, minimotorok mozgatják a combra erősített rudakat. A Honda tíz éve fejleszti a szerkezetet Japánban, ahol a lakosság elöregedése komoly nemzeti probléma. Egy másik robotikai cég, a Cyberdyne eközben olyan, testre erősíthető szerkezet sorozatgyártását kezdte meg, amely nagy súlyok felemelését teszi lehetővé. A Hybrid Assistive Limb (HAL) többek között a gondozó személyzet számára könnyíti meg az önálló helyváltoztatásra nem képes idősek és rokkantak mozgatását.

Kína előz Kínában interneteznek a legtöbben a világon, bár a felhasználók teljes népességen belüli aránya még nem éri el a világátlagot. Tavaly év végén 210 millióan interneteztek az országban, ötmillióval kevesebben, mint a csúcstartó Egyesült Államokban. A pekingi információs minisztérium közleménye szerint február elejére Kína átvette a vezetést; a felhasználók száma elérte a 221 milliót. 2007 végén a világ legnépesebb országában a lakosság 16 százaléka használta az internetet, míg a globális átlag 19 százalék volt. A hatóságok a Kínai Nagy Tűzfal néven ismert internetcenzúra-szoftverrel védik a népköztársaságot a nemkívánatos külföldi tartalmaktól, és több tízezer internet-rendőr figyeli a felhasználók szörfözési szokásait.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.