cyberhírek

  • Narancs
  • 2008. június 19.

Tudomány

cyberhírek
Szuperszámítógép Saját rekordjukat döntötték meg az IBM mérnökei az új, Roadrunner nevű szuperszámítógépükkel. Eddig a világ leggyorsabb számítógépének az IBM Blue Gene/L számított 478 teraflop számítási teljesítménnyel - az új csúcstartó ezt több mint kétszeresen felülmúlja, és a világon először töri át a petaflopsos határt.

Antitrösztper Versenyellenes magatartásért szövetségi trösztellenes eljárás indult az Intel, a világ legnagyobb mikroprocesszor-gyártója ellen az Egyesült Államokban. Az Intel elleni fellépés a legjelentősebb trösztellenes eljárás a Microsoft ellen az 1990-es években indított hasonló keresetek óta.

Plutoid A Nemzetközi Csillagászati Unió bejelentette, hogy a Plútóhoz hasonló objektumokat ezentúl új osztályba sorolja, amelynek neve plutoid. A szervezet 2006 augusztusában fokozta le a Plútót, mivel nem felelt meg a bolygó új definíciójának.

Tökéletes hangszigetelő Spanyol kutatók elkészültek a tökéletes hangszigetelő anyag prototípusának terveivel. A nanotechnológiával készült akusztikus pajzs áthatolhatatlan a hanghullámok számára.

Digitális tévé Az amerikai háztartások jelentős része még nem készült fel a digitális televíziózásra, ha ma történne a jövő februárra tervezett átállás, országosan 35 millió háztartásban sötétülnének el az analóg készülékek. Az Egyesült Államokban jövő februárban megszűnik a hagyományos sugárzás.

Tojásdobálás A rendőrség elutasította a budapesti Corvinus Egyetem feljelentését a Microsoft-vezért megdobáló férfi ügyében. Arra hivatkoztak, hogy a közszereplő kritizálható, és a tojásdobálás belefér a véleménynyilvánítás szabadságába.

Mobilinternet Az EU-ban nagyjából hétmilliárd euróra nőtt 2007-ben a mobilos adatletöltési piac, ami 40 százalékos éves növekedést jelent. 2008 áprilisában már 112 millióan használták a 3G-t az unióban.

Zsaroló vírus A fájlokat titkosító, a feloldásért pénzt kérő vírus terjed a neten. A vírus által használt kódot egyelőre nem sikerült feltörni, próba-szerencse alapon 15 millió évbe telik a megfejtés.

A Titanic-expedíció titka Elsüllyedt amerikai atom-tengeralattjárók felkutatása volt a tényleges - és máig titkos - feladata annak az oceanográfusnak, aki 1985-ben felfedezte a Titanic roncsait az Atlanti-óceán mélyén - adta hírül a Múlt-Kor portál a The Times nyomán. Ezt maga Robert Ballard fedi fel a "Titanic: a végső titok" címmel hamarosan képernyőre kerülő dokumentumfilmben. Ballard 1982-ben kereste meg az amerikai haditengerészetet azzal a kéréssel, hogy finanszírozzák az 1912-ben, első útján elsüllyedt brit óceánjáró felkutatását. Ehhez az általa akkoriban kifejlesztett merülő robotot kívánta felhasználni. A katonák közölték vele, hogy a Titanic megkeresésére nem fognak "egy vagyont áldozni", viszont szeretnék tudni, hogy mi történt két elpusztult amerikai tengeralattjáróval, és főleg a nukleáris erőforrásaikkal. A Thresher 1963-ban, a Scorpion 1968-ban járt szerencsétlenül - a két hajón összesen több mint kétszáz tengerész halt meg -, és az amerikaiak attól tartottak, hogy a kettő közül legalább az egyiket, a Scorpiont a Szovjetunió süllyesztette el. Ballard a tengeralattjárókat meg is találta - az egyiket az Egyesült Államok keleti partjai előtt, a másikat az Atlanti-óceán keleti vizeiben -, és csak ezután engedélyezték számára a Titanic keresését az új merülő szerkezettel; erre a kutatásra összesen tizenkét napja maradt.

Nyugdíjazzák az űrsiklókat "Majdnem öt éven keresztül Oroszországtól fogunk függeni, és az Egyesült Államok számára szörnyűség ilyen helyzetbe kerülni" - fakadt ki Michael Griffin NASA-főnök arra reagálva, hogy az amerikai fővárosban döntés született: nyugdíjazzák a űrrepülőflottát. A meglévő három űrsiklót 2010-ben kivonják a forgalomból, szerepüket az Orion űrhajók veszik majd át, de ezek csak 2015-től állnak munkába. Addig az amerikai űrhajósok orosz űreszközökre lesznek utalva. Bill Nelson, az amerikai szenátus NASA-ügyekben illetékes bizottságának elnöke szerint "valósággal árulásról kell beszélni, hiszen az Egyesült Államok jelentős kozmikus fölényéről kénytelen lemondani". Az űrsiklók még tizenegy alkalommal járják meg a világűrt nyugdíjaztatásukig, amit teljesítményi, biztonsági és pénzügyi okok indokolnak. Az orosz űrhajózási hivatal, a Roszkoszmosz 2009-2011 között hat utasszállító és három teherűrhajót szállít Amerikának.

Száraz mosógép Csaknem teljesen víztelen mosógépet fejlesztettek ki Nagy-Britanniában: mindössze egyetlen pohárnyit használ el mosási ciklusonként. Energiafogyasztása is minimális, a hagyományos mosógépekének mindössze két százaléka; vízfogyasztása is ehhez hasonló a mostani mosógépekéhez képest.

A Leedsi Egyetemen kifejlesztett gép apró műanyag lapocskák használatával távolítja el a piszkot a ruhákból, szövetekből. Mivel a ruhák szinte teljesen szárazon tisztulnak meg, nem kell szárítási programot használni a mosás után, és persze nem kell energiát pazarolni a tetemes mennyiségű víz melegítésére. A jelenlegi mosógépek átlagosan 35 liter vizet használnak el minden kilogramm ruha megtisztításához. A brit háztartások átlagosan csaknem 21 liter vizet fogyasztanak naponta mosáshoz, teljes vízfogyasztásuk 13 százalékát. A gép kifejlesztője azt ígéri, hogy az új mosógép nem lesz sokkal drágább a jelenlegieknél, és már jövőre megjelenik az üzletekben.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.