cyberhírek

  • .
  • 2009. január 15.

Tudomány

Sikerélmény Egy angol férfi 1983-ban kezdte el kirakni a Rubik kockát, összesen 27 400 órát töltött a játékkal, és végül 26 év után idén sikerült neki. A világrekord 7 másodperc. Webkamera Egy japán cég bemutatta a világ első térhatású webkameráját, a Minorut.
A szerkezetben két lencse van, a kép akkor lesz térhatású, ha speciális szemüveggel nézik, amelynek egyik lencséje piros, a másik kék színű.

Jelszólopás Az ESET vírusstatisztikája szerint itthon is elterjedtek azok a károkozók, melyek az online játékok belépési adatait lopják el a számítógépekről. A megszerzett felhasználóneveket és jelszavakat az online feketepiacon értékesítik.

Mars-utazás Az orosz űrhivatal a Föld legellenállóbb létformáit, harmincféle mikrobát küld a Marsra egy idén ősszel induló expedícióban, hogy megtudják, kibírják-e a baktériumok a zord körülményeket.

Tükörszem Tükörszemű halat találtak a Csendes-óceánban: a barna fejű szellemhalat már régóta ismerik, de most kiderült, hogy a gerincesek között egyedülálló módon a szemei nem lencse, hanem tükör segítségével közvetítik a látott képet az agy felé.

Vulkánkitörés Kamcsatkán 8,8 kilométer magasba röpített hamufelhőt a Sivelucs vulkán: embereket nem fenyeget veszély, de a légi közlekedésben orosz geofizikusok szerint problémát okozhat a hamufelhő.

Bazaltorgona Kétszáz méter hosszú, tíz méter magas, városfalra emlékeztető, tenger alatti bazaltsziklát talált egy biodiverzitást kutató szakértő a Tajvani-szorosban. A képződmény úgy néz ki, mintha több ezer bazaltoszlopot raktak volna egymás mellé.

Ízérzékelés Egy kenyai és kameruni lakosokon nemrég végzett felmérés szerint az afrikaiak jobban érzékelik az ízeket - legalábbis a keserű ízt -, mint a más földrészeken élő emberek.

Agyolvasó játék A válság még nem érezteti hatását, számos újdonságot mutattak be a január elején megrendezett Las Vegas-i Consumer Electronics Show szórakoztatóelektronikai vásáron - adta hírül az Index. Az amerikai védelmi minisztérium megrendelésére készült el az a hajlékony OLED-kijelző, amelyet a gyártó a szórakoztatóelektronikai eszközökbe is szívesen beépítene. A Sony, a Samsung és az LG legújabb tévéit nemcsak a kábelhálózatra lehet rákötni, hanem az internetre is, így a felhasználók számítógép nélkül is letölthetnek mozifilmeket és híreket. Az LG olyan tévét is bemutat, amely kimondottan az USA-ban népszerű Netflix online videokölcsönzőnek készült. Bemutattak néhány kábelmentes tévét is, amelyek rádiós kapcsolaton át töltik le a nagy felbontású videókat a szobában lévő lejátszóról. A Mattel gondolatolvasó játékkal jelentkezett: a Mind Flex egy agyolvasóból és egy ventilátorból áll. Koncentrálás közben megpördülnek a lapátok, és a légáramlat felemeli a labdát, de amikor a játékos teljesen ellazít, a labda leesik. A Blaupunkt a világ első internetes autórádióját mutatta be, amely mobilinterneten tölti le a zenefolyamot. Az Intel az iskolásoknak szánt Classmate PC új verziójával áll elő, amelynek az érintőkijelzője megfordítva visszahajtható a billentyűzetre, a Motorola pedig újrahasznosított PET-palackokból gyártott telefonnal próbálta kivívni a környezetvédők elismerését.

Levitáció Amerikai kutatóknak sikerült levitációt, a gravitációt legyőző lebegést előidézniük - adta hírül az [origo] a Nature nyomán. Most először sikerült a kvantumfizikai jelenségeken alapuló vonzó Casimir-erő ellentettjét, a taszító Casimir-erőt megvalósítani. A felismerés fontos gyakorlati alkalmazásokhoz vezethet, mivel így mikro- és nanoméretű tárgyakat lehet csaknem súrlódásmentesen mozgatni. A Harvard Egyetem és a National Institute of Health kutatói két különböző anyagú felülettel kísérleteztek. Az egyik felület fém volt, a másik pedig szilícium-dioxid. A kísérletek során az ismert vonzóerő helyett taszítóerő lépett fel, amit most sikerült először kimérni. Ez az erőhatás is összhangban van a kvantumfizikával, de korábban nem sikerült a gyakorlatban is létrehozni, észlelni. A gyakorlati alkalmazásokban a lebegő felület súrlódásmentes mozgatásának lehetőségét tervezik kihasználni, így például új típusú, nanoméretű iránytűk, gyorsulásmérők és giroszkópok megépítését tervezik.

Génszelektált baba Nagy-Britanniában megszült az első olyan nő, akinek úgy választották ki a megtermékenyített petesejtjét, hogy garantáltan ne hordozza magában az emlő- és petefészekrák mutáns génjét. A 27 éves anya azért ellenőriztette a petesejtjét, mert férje családjában több nőnek is volt emlőrákja. Ezért ugyanazt a módszert alkalmazták nála, amelyet a lombikbébiprogramokban szoktak a megtermékenyített petesejt méhbe való beültetése előtt. Ezzel az ellenőrzéssel szűrnek ki bizonyos genetikai betegségeket, például a cisztás fibrózist. Az UCL egyetem klinikája szerint a kislányt garantáltan nem fenyegeti az emlőrák vagy a petefészekrák, mert szervezetében nincs meg a hibás BRCA 1 gén. Ez az eljárás még viszonylag ritka, az Egyesült Államokban és Belgiumban már használják. Nagy-Britanniában 2006 óta alkalmazható.

Adatvédelem kalapáccsal Adatvédelmi okokból célszerű kalapáccsal szétverni a használt számítógépek merevlemezét - hívta fel a figyelmet a Which? című brit informatikai tesztmagazin. A számítógépes bűnözők ugyanis leselejtezett, használt gépekre vadásznak szeméttelepeken és aukciós portálokon, és speciális szoftverekkel helyreállítják a törölt fájlokat, amelyekből személyes adatokat nyernek ki. Az adatok segítségével a bűnözők válogatott csalásokat követnek el, például hitelkártyát igényelnek az áldozat nevében, és akár születési anyakönyvi kivonatot is tudnak szerezni. A Which? munkatársai nyolc használt számítógépet vásároltak az eBayen. Ingyenesen letölthető programokkal könynyedén helyreállítottak összesen 22 ezer fájlt, amelyeket az előző tulajdonos mind törölt a merevlemezről. A visszaélések elkerülése érdekében a magazin a már nem használt gépek merevlemezének teljes megsemmisítését ajánlja. Erre a kalapács a leginkább alkalmas eszköz.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.