cyberhírek

  • .
  • 2009. november 5.

Tudomány

Spamkirály 700 millió dollárt nyert bíróságon a Facebook a spamkirály Sanford Wallace-tól, aki alkalmazottai segítségével adathalász weboldalakon lopta el Facebook-felhasználók jelszavait, majd a nevükben belépve a közösségi oldalra ott az ismerősök üzenőfalain terjesztette a kéretlen reklámokat. Zenekereső Elindult a Google zenekereső szolgáltatása, a Music Onebox. A Google több zeneszolgáltatóval szerződést kötött, ezeknek a portáloknak a linkjei is megjelennek a találatok közt.
A szolgáltatás Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Fájlcsere A brit kereskedelmi miniszter bejelentette, hogy aki illegális tartalmakat tölt le az internetről, annak lekapcsolják a hozzáférését. A kitartó fájlcserélőknek két figyelmeztető levelet küldenek ki a drasztikus beavatkozás előtt. Szakértők vitatják, hogy eredményes lehet-e ez a szankció.

Ûrzöldség A földi irányító központ tiltása ellenére a Nemzetközi Ûrállomás legénysége megkóstolta a saját termesztésű salátáját, ám csalódás érte őket, mert az űrben termett zöldségnek nem volt semmiféle íze. A termést a Földre továbbították.

Részecskegyorsító Véget ér a kényszerszünet a világ legnagyobb részecskegyorsítójában, a svájci LHC-ben. A tavalyi rendszerhiba javítására nagyjából negyvenmillió svájci frankot költöttek, új biztonsági fejlesztések után indul újra a monumentális tudományos kísérlet.

Õslégy Bizarr ősrovart találtak Mianmarban: a körülbelül százmillió évvel ezelőtt élt állatnak öt szeme volt, amiből három a fején található szarvszerű nyúlvány csúcsán helyezkedett el. Tudósok szerint az őslégy evolúciós zsákutcát képvisel.

Összemennek a nők Kétezer-kétszáz nő adatainak elemzése szerint a nők a jövőben valószínűleg kisebbek és testesebbek lesznek, szív- és érrendszerük azonban egészségesebb lesz, és szülni is korábban fognak, mint ma. Az úgynevezett Framingham-tanulmány keretén belül az amerikai Yale Egyetem kutatói bő 60 év adatait értékelték ki. Az elemzés során olyan tulajdonságokat kerestek a kutatók, amelyek elsősorban a sokgyerekes asszonyokra voltak jellemzőek. Ezek a nők átlagosan kisebb termetűnek és erősebb felépítésűnek bizonyultak, alacsonyabb volt a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk. Ezenkívül hosszabb ideig tartott termékeny életszakaszuk, mint a karcsúbb, magasabb nőké.

Amennyiben az irányzat további tíz generáción át folytatódik, a XXIV. és a XXV. század női átlagosan két centiméterrel alacsonyabbak és egy kilóval könynyebbek lesznek mai társaiknál. Első gyermeküket öt hónappal korábban szülik majd, a változókorba pedig tíz hónappal később érnek. Az ember evolúciója tehát nem ért véget, mert ha a túlélésre nem is, de a szaporodási rátára napjainkban is befolyással van a természetes szelekció.

Meteorológiai műhold Talajnedvesség- és tengersótartalom-vizsgáló műholdat bocsátott fel az Európai Ûrkutatási Hivatal (ESA). A 315 millió eurós berendezés lesz az első, amely a világűrből szolgáltat adatokat a talaj nedvességéről és az óceánok sótartalmáról - ezek nagyon fontos hiányzó számok a Föld vízkörforgásának kutatásában. A műhold által szolgáltatott adatok alapján a meteorológusok sokkal pontosabb prognózisokat készíthetnek, például előre jelezhetnek rendkívüli időjárási jelenségeket is. A klímaváltozásról is sokat elárulnak majd a mérések.

Ûrhotel Már lehet szobát foglalni az első űrszállodában, amely a tervek szerint 2012-ben nyílik meg egy barcelonai vállalkozás szervezésében. AGalactic Suitenevű szállodában nyitás után négy vendég és személyzet gyanánt két űrhajós tartózkodik majd. Egy hároméjszakás kiruccanás a jelenlegi előjegyzés árai szerint hárommillió euróba kerül, de ebben benne van egy nyolchetes felkészítés is egy trópusi szigeten. A vendégeket űrrakéta szállítja majd a 450 kilométeres magasságban épülő, molekula kinézetű űrhotelba, amely naponta tizenötször megkerüli a Földet. Az érdeklődők egyebek között a súlytalanságot élvezhetik a galaktikus lakosztályban, és részt vehetnek tudományos kísérletekben is. Azt továbbra is homály fedi, hogy milyen befektetők állnak a mintegy hárommilliárd dolláros beruházás mögött. Eddig több mint negyvenen foglaltak szobát a három év múlva nyíló űrszállodában.

Érzelemfelismerés A nők hamarabb felismerik az érzelmeket - állapították meg a montreali egyetem idegkutatói. Az eddigi hasonló kísérletekben többnyire arcokról készült fényképeket mutattak az önkénteseknek, most azonban színészekkel játszatták el az érzelmeket. A férfiakhoz képest a nők gyorsabban felismerték az arckifejezéseket. A vizsgálat célja nem az volt, hogy megmutassa a nők fölényét bizonyos képességekben, hanem hogy segítse a pszichés zavarok megértését. Az autizmus ugyanakkor több férfit érint, mint nőt, és egy erősen vitatott elmélet szerint nem más, mint a férfiviselkedés szélsőséges megnyilvánulása, amelynek ismérve a csekély empátia. A mostani kutatás bizonyos mértékig alátámasztja ezt az elméletet.

Õssejtből ivarsejt Megtalálták azt a gént, amivel az embrionális őssejtek pete- és ondósejtek elősejtjeivé alakíthatók át. Ezzel az amerikai tudósok az emberi egyedfejlődés legkorábbi szakaszába nyertek betekintést. Korábban nem volt lehetőség megfigyelni, miként alakulnak ki az ivarsejtek - a petesejt és a spermium - a csíravonal sejtleszármazási sorozatában, milyen gének szükségesek ehhez, mely genetikai útvonalak aktívak közben. Az ondósejtek egy része átment a meiózis egész folyamatán, éretlen spermiumot hoztak létre, amely csak egy kópiát hordoz a kromoszómákból, ez a lombikbébi-eljárásoknál lehet fontos. A kutatócsoport azt reméli, hogy felnőtt testi őssejtek újraprogramozásával is meg tudják ismételni a folyamatot.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.