cyberhírek

  • .
  • 2010. február 4.

Tudomány

Latorállamok A nyílt forráskódú programok internetes megosztását és letöltését segítő SourceForge.net portál elkezdte kiszűrni az Iránból, Kubából, Szíriából, Szudánból és Észak-Koreából érkező lekéréseket. Vakcinakutatás Bill Gates, a Microsoft társalapítója és felesége bejelentette, hogy alapítványuk tízmilliárd dollárt adományoz a következő tíz évben új vakcinák kutatására, kifejlesztésére és eljuttatásukra a világ legszegényebb országaiba. Robotzsaru A rendőrség is rendszerbe állítaná a háborús célra fejlesztett, pilóta nélküli robotrepülőgépeket Nagy-Britanniában - derítette ki a Guardian. A robotrepülők megfigyelhetnék az utakat, a tüntetéseket és az illegális szemétlerakókat is. DNS-vizsgálat Bálnáktól és delfinektől származó DNS-mintákat használna bizonyítékként Tajvan az orvhalászok elítélésére.
A szakértők így könnyen azonosítani tudják a bálna vagy delfin faját még akkor is, ha a minta csupán egy darab hús.

Terrorfenyegetés Élő disznókat robbantottak fel Nagy-Britanniában évekkel ezelőtt, hogy terrortámadások emberekre gyakorolt hatását vizsgálják. A kutatók hagyták elvérezni az állatokat, hogy megmérjék, mennyi ideig maradnak életben.

Gyémántmag Laboratóriumi kísérletek alapján az Uránusz és a Neptunusz belsejében szilárd darabokból és olvadékból álló gyémántréteg lehet. A friss modellek szerint a "gyémánttenger" magyarázatot adhat a bolygók mágneses mezejének eltérülésére.

Keresztapa A Facebook közösségi portálon keresztül terjesztett fenyegetéseket és félemlített meg embereket egy veszedelmes bűnöző Nagy-Britanniában. A 35 éves büntetését töltő férfi a börtönből fenyegetőzött.

Bajban a New York Times Jövő januártólpénzt kéra neten megjelenő cikkeinek többségéért a világ legnevesebb napilapja, a New York Times, és ezzel olyan lavinát indíthat el, amely a hirdetésalapú médiamodell végét jelentheti, legalábbis az USA-ban - adta hírül az Index. A lap döntését az elképesztő mértékben csökkenő hirdetési bevételek indokolják: a Times tavalyi negyedik negyedéves hirdetési bevételei összesen 25 százalékkal csökkentek 2008 azonos időszakához képest, a bevételekből egyre nehezebben lehet finanszírozni a 350 főállású újságírót, ezenkívül úgy ezerfős hírszerkesztő csapatot és számtalan külsőst foglalkoztató lap kiadását. A netezés elterjedésével párhuzamosan csökkenő nyomtatott hirdetési bevételek miatt a Times egyszer már bevezette a fizetős modellt a neten, de a 2005-ös TimesSelect nevű program gyakorlatilag megbukott, így két év múlva, egyik napról a másikra újra ingyenes lett a nyt.com.

Orosz lopakodó Sikeres volt az ötödik generációs orosz vadászrepülőgép első repülési kísérlete az Amur menti Komszomolszkban. A gép Szergej Bogdan többszörösen kitüntetett berepülőpilóta irányításával 47 percet töltött a levegőben, rendszerei és hajtóműve kifogástalanul működtek, minden kitűzött feladatot sikerült teljesítenie. A Reuters Oroszország első "lopakodó"vadászgépeként jellemezte a gépet, az oroszok úgy fogalmaznak, hogy "a gépet radarok segítségével nehéz felfedezni". Az orosz rövidítéssel PAK-FA-nak (avagy T-50-nek) nevezett gép a Szuhoj tervezőiroda munkája. A kiszivárgott információk alapján a PAK-FA sok tekintetben hasonlít amerikai riválisára, az F-35-re. A harci repülőből öt prototípus készül, ha minden a tervek szerint halad, a típust 2015-ben állíthatják hadrendbe.Az új gép a MiG-29 és a Szu-27 helyét veszi át.

Ejtették a holdprogramot Az Egyesült Államok 2011-es költségvetéséből törölték azt a tervet, melynek értelmében amerikai űrhajósok visszatérnének a Holdra. A Fehér Ház a Holdra szállás helyett más területeken aktivizálná az űrhivatalt, a George W. Bush által 2004-ben meghirdetett Constellation program most nem fér bele a NASA büdzséjébe. AConstellationértelmében az amerikai űrhajósok valamikor a 2020-as évek elején léptek volna újra a Hold felszínére, ezzel készülve fel a további missziókra és a Mars-utazásokra.Obama a választási kampányában még támogatta a tervet, de most úgy látja, hogy az amerikai űrhivatal menetrendje, azaz a Nemzetközi Ûrállomás építésének befejezése, az űrrepülőgép-flotta leállítása és a Holdra való visszatérés pénzszűke miatt egyszerre tarthatatlan. Legutóbb az Apollo-program keretében, 1972 decemberében jártak emberek a Holdon, az utánuk a felszínen hátramaradt tárgyakat a közelmúltban műemléknek nyilvánította a kaliforniai műemlékvédelem.

Szimpatikusabb a kövér politikus Míg a férfi politikusok esetében a telt alkatot, addig női kollégáiknál a vékonyabb testalkatot részesítik előnyben a választók - állapították meg amerikai szakemberek. A nagydarab férfi politikusok megbízhatóbbak, becsületesebbek és lelkesítőbbek, mint vékonyabb kollégáik - derült ki az Obesity című folyóiratban megjelent tanulmányból. A 120 önkéntes bevonásával készített felmérés eredményei szerint a telt alkatú jelöltekről az emberek úgy tartják, hogy könnyebben megbirkóznak a munkájukkal járó stresszel és feszültséggel. A hasonló testalkatú női politikusokról ugyanakkor pont az ellenkezőjét gondolják.

Élmény-tengeralattjáró A sugárhajtású vadászgépekhez hasonlóan botkormánnyal irányítható, panorámakabinos tengeralattjáró prototípusát mutatta be Richard Branson brit üzletember. Branson a Virgin Megastore nevű zenebolthálózatból szerezte 2,5 milliárd dollárra becsült vagyonát, az elmúlt években a kereskedelmi űrturizmus megteremtésén dolgozó Virgin Galactic nevű cége miatt szerepelt sokat. A 660 ezer dollárból épült tengeralattjáró formaterve a repülőgépekére emlékeztet, a szénszálas ötvözetből készült hajó egyelőre 40 méteres merülésre képes, de a cél az, hogy az óceánok mélyén bárhová képes legyen eljutni, beleértve a Mariana-árok 11 ezer méteres mélységét is.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)