cyberhírek

  • .
  • 2010. február 4.

Tudomány

Latorállamok A nyílt forráskódú programok internetes megosztását és letöltését segítő SourceForge.net portál elkezdte kiszűrni az Iránból, Kubából, Szíriából, Szudánból és Észak-Koreából érkező lekéréseket. Vakcinakutatás Bill Gates, a Microsoft társalapítója és felesége bejelentette, hogy alapítványuk tízmilliárd dollárt adományoz a következő tíz évben új vakcinák kutatására, kifejlesztésére és eljuttatásukra a világ legszegényebb országaiba. Robotzsaru A rendőrség is rendszerbe állítaná a háborús célra fejlesztett, pilóta nélküli robotrepülőgépeket Nagy-Britanniában - derítette ki a Guardian. A robotrepülők megfigyelhetnék az utakat, a tüntetéseket és az illegális szemétlerakókat is. DNS-vizsgálat Bálnáktól és delfinektől származó DNS-mintákat használna bizonyítékként Tajvan az orvhalászok elítélésére.
A szakértők így könnyen azonosítani tudják a bálna vagy delfin faját még akkor is, ha a minta csupán egy darab hús.

Terrorfenyegetés Élő disznókat robbantottak fel Nagy-Britanniában évekkel ezelőtt, hogy terrortámadások emberekre gyakorolt hatását vizsgálják. A kutatók hagyták elvérezni az állatokat, hogy megmérjék, mennyi ideig maradnak életben.

Gyémántmag Laboratóriumi kísérletek alapján az Uránusz és a Neptunusz belsejében szilárd darabokból és olvadékból álló gyémántréteg lehet. A friss modellek szerint a "gyémánttenger" magyarázatot adhat a bolygók mágneses mezejének eltérülésére.

Keresztapa A Facebook közösségi portálon keresztül terjesztett fenyegetéseket és félemlített meg embereket egy veszedelmes bűnöző Nagy-Britanniában. A 35 éves büntetését töltő férfi a börtönből fenyegetőzött.

Bajban a New York Times Jövő januártólpénzt kéra neten megjelenő cikkeinek többségéért a világ legnevesebb napilapja, a New York Times, és ezzel olyan lavinát indíthat el, amely a hirdetésalapú médiamodell végét jelentheti, legalábbis az USA-ban - adta hírül az Index. A lap döntését az elképesztő mértékben csökkenő hirdetési bevételek indokolják: a Times tavalyi negyedik negyedéves hirdetési bevételei összesen 25 százalékkal csökkentek 2008 azonos időszakához képest, a bevételekből egyre nehezebben lehet finanszírozni a 350 főállású újságírót, ezenkívül úgy ezerfős hírszerkesztő csapatot és számtalan külsőst foglalkoztató lap kiadását. A netezés elterjedésével párhuzamosan csökkenő nyomtatott hirdetési bevételek miatt a Times egyszer már bevezette a fizetős modellt a neten, de a 2005-ös TimesSelect nevű program gyakorlatilag megbukott, így két év múlva, egyik napról a másikra újra ingyenes lett a nyt.com.

Orosz lopakodó Sikeres volt az ötödik generációs orosz vadászrepülőgép első repülési kísérlete az Amur menti Komszomolszkban. A gép Szergej Bogdan többszörösen kitüntetett berepülőpilóta irányításával 47 percet töltött a levegőben, rendszerei és hajtóműve kifogástalanul működtek, minden kitűzött feladatot sikerült teljesítenie. A Reuters Oroszország első "lopakodó"vadászgépeként jellemezte a gépet, az oroszok úgy fogalmaznak, hogy "a gépet radarok segítségével nehéz felfedezni". Az orosz rövidítéssel PAK-FA-nak (avagy T-50-nek) nevezett gép a Szuhoj tervezőiroda munkája. A kiszivárgott információk alapján a PAK-FA sok tekintetben hasonlít amerikai riválisára, az F-35-re. A harci repülőből öt prototípus készül, ha minden a tervek szerint halad, a típust 2015-ben állíthatják hadrendbe.Az új gép a MiG-29 és a Szu-27 helyét veszi át.

Ejtették a holdprogramot Az Egyesült Államok 2011-es költségvetéséből törölték azt a tervet, melynek értelmében amerikai űrhajósok visszatérnének a Holdra. A Fehér Ház a Holdra szállás helyett más területeken aktivizálná az űrhivatalt, a George W. Bush által 2004-ben meghirdetett Constellation program most nem fér bele a NASA büdzséjébe. AConstellationértelmében az amerikai űrhajósok valamikor a 2020-as évek elején léptek volna újra a Hold felszínére, ezzel készülve fel a további missziókra és a Mars-utazásokra.Obama a választási kampányában még támogatta a tervet, de most úgy látja, hogy az amerikai űrhivatal menetrendje, azaz a Nemzetközi Ûrállomás építésének befejezése, az űrrepülőgép-flotta leállítása és a Holdra való visszatérés pénzszűke miatt egyszerre tarthatatlan. Legutóbb az Apollo-program keretében, 1972 decemberében jártak emberek a Holdon, az utánuk a felszínen hátramaradt tárgyakat a közelmúltban műemléknek nyilvánította a kaliforniai műemlékvédelem.

Szimpatikusabb a kövér politikus Míg a férfi politikusok esetében a telt alkatot, addig női kollégáiknál a vékonyabb testalkatot részesítik előnyben a választók - állapították meg amerikai szakemberek. A nagydarab férfi politikusok megbízhatóbbak, becsületesebbek és lelkesítőbbek, mint vékonyabb kollégáik - derült ki az Obesity című folyóiratban megjelent tanulmányból. A 120 önkéntes bevonásával készített felmérés eredményei szerint a telt alkatú jelöltekről az emberek úgy tartják, hogy könnyebben megbirkóznak a munkájukkal járó stresszel és feszültséggel. A hasonló testalkatú női politikusokról ugyanakkor pont az ellenkezőjét gondolják.

Élmény-tengeralattjáró A sugárhajtású vadászgépekhez hasonlóan botkormánnyal irányítható, panorámakabinos tengeralattjáró prototípusát mutatta be Richard Branson brit üzletember. Branson a Virgin Megastore nevű zenebolthálózatból szerezte 2,5 milliárd dollárra becsült vagyonát, az elmúlt években a kereskedelmi űrturizmus megteremtésén dolgozó Virgin Galactic nevű cége miatt szerepelt sokat. A 660 ezer dollárból épült tengeralattjáró formaterve a repülőgépekére emlékeztet, a szénszálas ötvözetből készült hajó egyelőre 40 méteres merülésre képes, de a cél az, hogy az óceánok mélyén bárhová képes legyen eljutni, beleértve a Mariana-árok 11 ezer méteres mélységét is.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.