Grétsy László 1932-ben született Budapesten, a pesterzsébeti Kossuth Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE magyar-történelem szakán tanult. 1960-ban szerezte meg a diplomáját, ezután a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének tudományos munkatársa lett. 1971-ben a mai magyar nyelvvel foglalkozó osztály vezetőjévé nevezték ki, és ezután írta meg első, nyelvápolással foglalkozó könyveit. 1989-től az Anyanyelvápolók Szövetségének főtitkára, majd alelnöke, 1994-től ügyvezető elnöke volt. 2013 óta tiszteletbeli elnöke a szövetségnek.
Grétsyt a televízión keresztül ismerte meg az ország: közös műsora volt Vágó Istvánnal, az Álljunk meg egy szóra! a hétköznapi nyelvhasználat művelésére vállalkozott.
A nyelvész elnyerte az Apáczai Csere János-díjat (1992), a Prima- (2004) és Prima Primissima-díjat (2012) és a Magyar Örökség-díjat is (2007). Kemény Gáborral közösen szerzője volt a Nyelvművelő kéziszótárnak.
A nyelvész halálhírét hétfőn kora délután az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, egy konferencián jelentették be, ahol ő maga is vendég lett volna. Mint közölték, Grétsy László vasárnap álmában békésen elhunyt.