Előadás-kritika

Az igazság odaát van: rögtön jön

Polt Péter: Büntetőjogi elvek és esetek

  • Zsuppán András
  • 2004. április 8.

Tudomány

"Nem akarok személyeskedni, de bizonyára hallották már azt a felvetést, miszerint nem helyes, ha az ügyészség elveszi a lehetőségét annak, hogy bíróság elé kerüljenek bizonyos ügyek. Főleg a sajtóban került elő többször ez a gondolat. Nos, ez nem igaz."

Becsületére legyen mondva, a legfőbb ügyész nem ódzkodik a legkényesebb problémák elővezetésétől az alkotmány 57. § (1) bekezdéséről szóló előadáson. Első látszatra a jogászpalántákat talán még megtévesztené az alaptörvény sajátos mondatszerkezete: "mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat (...) a törvény által felállított független és pártatlan bíróság igazságos és nyilvános tárgyaláson bírálja el." Az óra végére azonban nem maradnak kétségek a hallgatókban - Polt Péter a jogállamiság bajnokaként járt el a vitatott esetekben.

Röviden összefoglalva arról van szó, hogy az alkotmány ezúttal csak az állampolgár jogáról beszél. Ha vádat emelnek ellene, arról döntsön a pártatlan bíróság - ha azonban nem emelnek vádat, az egész probléma nem áll fenn. Továbbá az állam erős, az állampolgár gyenge, nem ugyanazok az "esélyeik" egy konfliktus esetén. Éppen ezért az állam feladata, hogy ilyenkor kellően erős bizonyítékokat gyűjtsön össze. "A jobb futó hátrábbról indul" - fogalmaz Polt, és hozzáteszi, nem véletlenül foglalkozik a következő bekezdés az ártatlanság vélelmével. Természetesen ezúttal nem vetődik fel a probléma, mi a helyzet akkor, ha a bizonyítékok helytállóságát vizsgáló személynek esetleg egyéb szempontjai is vannak a döntéshozatal során. Ez túlmutatna az előadás témáján, és valószínűleg semmilyen jogi eszközünk nincs a mérlegelésére. A formai alkotmányosság úgyis kétségbevonhatatlan, a tartalmit pedig Polt Péter személyes hitele kell hogy garantálja.

A kérdés csak az, hogy elfelejtve minden sajtóvádat, pletykát és sejtést, pusztán az itt hallottak alapján ez a személyes hitel elég szilárd-e. Egyszerűbben fogalmazva: vennénk-e az előadótól használt kocsit? Az óra második felében elhangzottak, mikor is politikai áthallásoktól mentes témákról van szó, mindenesetre meggyőzőek. Polt friss, találó példákkal illusztrálja, miért fontos a bírósági döntések ésszerű határidőn belül való meghozatala, és miért az állam feladata a gyors ügymenetről gondoskodni, akár az állampolgár ellenében is. Megtudjuk azt az érdekes tényt, hogy Magyarországot a 90-es évek közepe óta 18 esetben marasztalták el Strasbourgban, míg ugyanez idő alatt Ausztriát hatvanszor, Olaszországot pedig több ezerszer. A számok nem utalnak vészesen rossz igazságszolgáltatási rendszerre.

Polt ezután beszélgetést kezdeményez: döntsék el a hallgatók, vajon van-e különbség az ártatlanság vélelmének kétféle megfogalmazása között. "Senkit nem lehet bűnösnek tartani" avagy "mindenki ártatlan", míg be nem bizonyosodik az ellenkezője. A látszólag jelentéktelen problémából fél óra alatt kibontakozik az emberi jogi és praktikus-dogmatikus jogfelfogás különbsége. A legfőbb ügyész közben finom érzékkel irányítja a vitát, aktivizálja a hallgatókat, mérlegre teszi az elhangzó véleményeket. Soha nem foglal állást, hiszen a két iskola egyaránt hiteles megközelítéseket alkalmaz, de mindkét álláspont előnyeit és hátrányait sorra veszi. Különösen rokonszenves, hogy a végén ígérete ellenére nem rohan el fél órával hamarabb: inkább elmond még két esetet a köznapi morál és a jog saját belső rendszerének konfliktusáról. Látszik, hogy élvezi a helyzetet, jól érzi magát a katedrán, nem tekinti fölösleges nyűgnek az egyetemi állást az országos mellett.

Kétségbevonhatatlan, hogy Polt Péter érti a szakmáját. A beszélgetés során logikus, pontossághoz szokott, racionális, mégis humánus gondolkodásról tesz tanúbizonyságot. Az ártatlanság vélelmének kérdésében például elgondolkozhatunk azon, ha a második, jogvédő megfogalmazást alkalmazzuk, abból nem következik-e, hogy az állam minden elvesztett per után kártérítéssel tartozik a meghurcoltatásért. Vajon mit mond ilyenkor a morál? Persze ha maradunk a "nem bűnös" formulánál, akkor nincs gond, teszi hozzá mosolyogva. Régi jogi vita ez, amiben nem lehet dönteni. Mégis, lehet olyan érzése az embernek, hogy bizonyos esetekben az állam saját magát menti a működőképesség érdekében.

Más felvetések is alapvető problémákhoz vezetnek: hogy működik a jogállam, milyen viszonyban van a betű és a gyakorlat, hogyan tájékozódjunk a törvények belső hierarchiájának bonyolult rendszerében. Ha valaki tényleg jogásznak készül, és nemcsak a papír utáni vágy hajtotta a Károlyi Mihály utcába, az feltétlenül élvezni fogja Polt előadásait. Az egyetem - és különösen a jogi egyetem - nem arról híres, hogy sok lehetőséget adna a közös gondolkodásra, vagy nagyobb szellemi kihívások várnának a hallgatókra. Kéthetente egyszer a legfőbb ügyész vezetésével érdemes elkalandozni ebben a rengetegben, nagyon eltévedni biztos nem fogunk. De hogy visszatérjünk a használt kocsihoz: bár sok szép hangzott el, egészen biztos másfél óra elteltével se vagyok benne. A papírok rendben lesznek, az tuti.

ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, Egyetem tér 1-3., VIII. terem, minden második szerda, 14-15.30

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.