A következő nagy csalódás Furbylandben következik, ahol a prospektus által beharangozott ("...egy Furby-város vidám, nyüzsgő életébe pillanthatunk be, ahol a bájos szőrmókok élik nem mindennapi életüket...") beszélgető, az érzelemnyilvánítás széles skáláján operáló interaktív szőrmókok helyett süket és vak babzsák Furby-klónokkal van benépesítve a mesevilág, az igaziból pár darabot lehet csak kipróbálni egy külön asztalon. A nagy fülű, nagy szemű, processzormeghajtású és plüssbevonatú Furby a tavaly karácsonyi bevásárlási láz slágere volt a tengerentúlon: a rendelkezésére álló vagy tanult szavakból akár ezer különböző mondatot is meg tud fogalmazni, zenére táncol, tévénézés közben látványosan unatkozik és tesztlabor-eredmények szerint intelligenciája messze meghaladja egy átlagos kisgazda miniszterét. Készségei azonban csak hosszas nevelőmunka hatására fejlődnek ki, ahhoz viszont haza kéne vinni. Ne tegyük! Az odaát 30 dollárért kapható lényt itt tizenhatezer forintért vesztegetik.
A családi rongykereskedést játékgyárrá fejlesztő Hassenfeld fivérek idejében áttértek a műanyagra, övék volt például a világtörténelem első tévében reklámozott játéka, Mr. Krumplifej, de a nagy áttörést a G. I. Joe és a My Little Pony típusú fröccsöntött figurák hozták a cég életében. Most a mozgatható kezű-lábú Action Man a sláger, amely tetszőleges környezetben képes győzedelmeskedni a gonosz Dr. X felett. Az extrémsportoló akcióemberkék búvárkodnak, sárkányrepülőznek, de kapható rovatvezető Action Man körfűrésszel és a legspécibb Dr. X esetében választható opció az elektronikusan előállított gonosz kacaj. Itt vannak aztán a metál színű transzformerek, amelyek állatokból járművekké, azokból meg robotokká alakíthatók csődbűntett veszélye nélkül, és ha még ez sem elég, megtekinthetjük a Gotham City utcáin garázdálkodó ördögi teremtményeket. Kislányoknak a sok borzalom helyett mutassunk királylány (kicsit hosszabb, fésülhető sörénnyel: hercegnő) pónikat a deluxe elektronikus pónikertben.
Igazságtalanok lennénk, ha a Hasbro teljes termékskáláját újrahasznosításra javasolnánk a legközelebbi fröccsöntő üzemben, mert társasjáték-fronton van néhány doboz, amit szívesen hazacipelnénk. A klasszikusok közül a Monopoly, a Mastermind vagy a Rizikó, az újabbak közül a háromdimenziós puzzle, amely mindenféle híres épületek és járművek felépítésére alkalmas kirakójáték. A kiállításon az Orient expressz étkezőkocsiját láthatjuk, és egy villanyvasúttal is ellátott terepasztalon összezsúfolt kisebb modelleket. Életképes Lego-alternatívának tűnik a Kinex építőjáték, amely a statikus legóval szemben könnyen mozgatható, forgatható elemekből áll, így mindenféle jármű építésére alkalmas, a kiállításon építettek belőle óriáskereket, helikoptert, római gályát és dinoszauruszt is. A bonyolultabb Kinex-készletekhez apró villanymotort is adnak.
A beígért játéklehetőségekből annyi igaz, hogy van felfújt ugrálóház, építőasztal, rajzasztal meg néhány megviselt Sony Playstation az előtérben, de az egész tárlat annyira szegényes és gagyi, hogy két gyerekkel egy órát sem sikerült eltölteni. Attól tartok, hogy erős hallucinogének vagy egy különösen karizmatikus marketingprédikátor hatása alatt sem bírnám "semmihez nem hasonlító kellemes élménynek, az együttjátszás, a gondtalan kikapcsolódás és az öröm forrásának" látni, legfeljebb egy gyengén sikerült termékbemutatónak, amire pofátlanság belépti díjat szedni.
- bodoky -