Hiányzó láncszem - Egy igazi ős

Tudomány

A régészek és antropológusok régóta kutatnak az emberré válás folyamatának hiányzó lépcsőfokai után - most mintha találtak volna egy újabb grádicsot. De sok még a foghíj, azt se tudjuk, pincébe vagy padlásra jutunk-e a végén.
A régészek és antropológusok régóta kutatnak az emberré válás folyamatának hiányzó lépcsőfokai után - most mintha találtak volna egy újabb grádicsot. De sok még a foghíj, azt se tudjuk, pincébe vagy padlásra jutunk-e a végén.

Az emberiség története sok millió évre nyúlik vissza - jelenleg úgy tudjuk, hogy az első előemberek 2,5 millió évvel ezelőtt jelentek meg -, ám azt is tudni véljük, hogy az evolúció során léteztek időben ezt megelőző lépcsőfokok is. Ilyennek tartják a paleoantropológusok az australopithecusokat, melyekből - legalábbis a többségi tudományos vélekedés szerint - utóbb kialakultak a mai ember közvetlen elődei, a homo családba tartozó fajok (H. rudolfensis, H. habilis, H. ergaster - az ezekre következő fejlődési fokozat a H. erectus). Az australopithecusok szigorúan fogalmazva a hominidák, avagy emberfélék családjába tartoznak, azon belül az igazi emberfélék mára kihalt csoportjába: vagy 4,4 millió évvel ezelőtt jelentek meg, s körülbelül 1,7 millió évvel ezelőtt tűntek el, ám közvetlen, szintén kihalt leszármazottaik, a paranthropusok csak úgy egymillió évvel ezelőtt merültek el az evolúciós semmibe. Mint a fenti adatokból is látható, az igazi emberfélék, azaz az australopithecusok és a korai homofélék jó ideig párhuzamosan éltek egymás mellett - nem tudhatjuk biztosan, ám fajtánk természetét ismerve nem is zárhatjuk ki, hogy az australopithecusok pusztulásában közvetlenebb elődeink (Homo habilis, Homo erectus) is játszhattak némi szerepet.

Csontig hatol

A hominidák felfedezése az utóbbi bő nyolcvan év egyik legizgalmasabb régészeti regénye - valódi paleoantropológiai kaland, amely nagymértékben bővítette az emberi fajról alkotott tudásunkat. Az első felfedezett australopithecus egyben tán a legépebben megmaradt lelet: az úgynevezett taungi gyermek nagyjából épen maradt koponyáját, benne tejfogakkal, 1924-ben találták Dél-Afrikában. A felfedezések előrehaladtával a kutatók megpróbáltak fajokat elkülöníteni az australopithecus nemen belül: a taungi gyermek és fajtája például az A. africanus nevet kapta. A standard lelőhelyek amúgy sorra Kelet-Afrikában fekszenek - kezdve az északi, etiópiai leletmezőktől (innen, egészen pontosan az Afar-sivatag Közép-Awash térségéből származnak a legfrissebb, több mint négymillió éves leletek is), a kenyai Turkana-tótól egészen a mai Tanzánia területén fekvő Olduvai-hasadékig. Az egyik leghíresebb lelet Lucy, akit 1974-ben találtak a brit kutatók: a viszonylag jó állapotú, bár némileg azért hiányos női csontváz neve onnan származik, hogy a felfedezés örömére lejátszották a Beatles nevezetes Lucy In The Sky With Diamonds című számát. (A tudományos keresztségben utóbb az A. afarensis nevet kapta.) Végül, de nem utolsósorban a talán legkorábbi australopithecusfajt 1995-ben írták le. Maeve Leakey, a neves régész és munkatársai leleteit főleg a Turkana- (korábban Rudolf-) tó környékén találták, s nevét (A. anamensis) is a környékbeli turkana népcsoport tó jelentésű "anam" szavából kapta. Az idei A. anamensis-leletek érdekessége, hogy körülbelül 4,1 millió évesek, s ráadásul a körülbelül nyolc egyedtől származó comb-, kéz- és lábcsontok, valamint az eddig megtalált legnagyobb szemfog északról, Etiópiából, a már korábban említett Közép-Awash lelőhelyről származik. A lelet datálásának érdekessége, hogy kora alapján akár a "hiányzó láncszem" is lehet az 5,4 és 4,2 millió évvel ezelőtt élt, ám általában emberelődként számon tartott ardipithecusok és a fejlettebb, fiatalabb australopithecusok között.

Hiányzó láncszavazó

Márpedig kérdőjelben és bizonytalan lábakon álló hipotézisben nincs hiány. Nem tudhatjuk pontosan, hogy az egyes emberfélék mikor jelentek meg, milyen körülmények között, s hogy mikor és miért tűntek el az evolúciós süllyesztőben. Az általában említett alaphipotézis szerint az ember és a csimpánz fejlődési útja vagy hatmillió évvel ezelőtt vált el egymástól (a vélelmezett közös ős személye egyelőre módfelett bizonytalan), s mondanunk sem kell, az emberi ág utóbbi hatmillió éves története számos homályos pontot tartalmaz - minél messzebb megyünk az időben, annál inkább. Sokan és sokszor vonták már kétségbe, hogy az australopithecusok egyáltalán az emberfélék közé tartoznak - a világháló például nyüzsög a kreacionista oldalaktól, ahol valamennyi ősemberi leletről két perc alatt bebizonyítják, hogy a) hamisítvány, b) egy angolkóros majomtól származik (meg aztán ki tudja, lehet, hogy tényleg a Szíriuszról dobtak le minket ejtőernyővel, esetleg Borges - Bertrand Russeltől kölcsönzött - ötletével élve az Úr csak két perce teremtette meg a világot, emlékeink és a fosszíliák pedig csupán mesterséges kreációk). Ha valaki komolyan veszi az ember evolúciós típusú származásának elméletét, annak alaposan fel kell kötnie a gatyáját, amikor érvelnie kell: miért is számít ez vagy az a sípcsont, tejfog avagy negyed koponya (és ez már fél siker!) az emberré válás egy újabb epizódjának. Ehhez képest megdöbbentően sokat tudunk az australopithecusokról: ismert, hogy nagyjából két lábon jártak, lábujjaik előrenéztek, tudtak ugyan még fára mászni, de hát azt Tarzan is meg tudja csinálni, ugyanakkor a hímek és a nőstények külleme jelentősen és máig ható érvénnyel eltért (nemi dimorfizmus). Hosszú karjuk, kúpos mellkasuk, erőteljes állkapcsuk, nagy szemfogaik és előreugró arckoponyájuk mutatja, hogy viszonylag messze álltak a mai szépségideáltól, s 375-525 köbcentis agytérfogatuk alapján úgy vélhetnénk, hogy a műveltségi vetélkedők sztárjait sem közöttük kell keresnünk. Meglehet, eszközhasználat (pár kőeszköz) terén sem álltak sokkal jobban, mint a főemlős konkurencia (csimpánzok, gorillák), de akkor is közénk tartoztak - és a jövőbe mutató lábnyomaik már egészen hasonlóak a mieinkhez.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.