Hóshow: A lécminimum fölött

  • Kovács Róbert
  • 2000. november 9.

Tudomány

Nincs és nem is lehet okom megkérdőjelezni a síelőprogramokra szakosodott szoftverfejlesztők szerepét a digitális forradalom alakításában. Sőt kifejezetten az a véleményem, hogy ahogy telik-múlik az idő, egyre jobbak a síelőprogramok. De azt sem hallgathatom el, hogy a 10. Hóshow-n síkultúránkat alapjaiban érintő eseményekről értesültünk.
Nincs és nem is lehet okom megkérdőjelezni a síelőprogramokra szakosodott szoftverfejlesztők szerepét a digitális forradalom alakításában. Sőt kifejezetten az a véleményem, hogy ahogy telik-múlik az idő, egyre jobbak a síelőprogramok. De azt sem hallgathatom el, hogy a 10. Hóshow-n síkultúránkat alapjaiban érintő eseményekről értesültünk.

Nyáron például felvették Magyarországot a "síben fejlődő országok" szövetségébe, aztán kibékült, majd megállapodott egymással mind a két magyar síoktató-szövetség, igaz, az egyik időközben bemutatkozott a nemzetközi szövetségnek a Stelvio-gleccseren. Örvendetesen emelkedik a magyarországi műanyag pályák száma, és bár a sívilágkupán még nem vagyunk tényező, a fejlődés szédületes. Az első sírollervébén például sprintben a harmadikak lettünk. Sőt! A magyar síbarátok bekapcsolódhattak a sívilágon végigsöprő "két óriási vitasorozatba", miszerint: hogyan fékezhető le a Carving lécek (rövid és görbe) okozta gyorsuló tempó úgy, hogy a látványosságon és az élvezeten se essen csorba? A másik: legyen-e nemzeti kvóta a sívilágkupán, vagy maradjon a mostani helyzet, hogy a férfi- és a női síversenyeket szinte kivétel nélkül osztrákok nyerik, de még az első tíz helyezett között is csak kuriózumként találni más országbelit.

A tizedik jubileumi Hóshow-n éppen ezeken a kérdéseken töprengtem, amikor egy újabb kérdés hasított belém: tegyük fel, hogy megvettem életem első, viszonylag jónak mondható, márkás sílécét harmincezerért, akciós áron, és van már cipőm is ugyanennyiért, "nice price" kötésem tizenötezerért, mármost milyen síruhát vegyek?

Milyen a jó síkabát? Vízhatlan? Netán átengedi a testpárát? Esetleg mindkettő egyszerre?

Rövid gondolkodás után bevillant, hogy űrtechnológia. Ha valamire nincs megnyugtató válasz, akkor az űrtechnológia mindig segít. Az ötlet pimaszul egyszerű. Végy egy olyan szövetet, amelynek pórusai hétszázszor nagyobbak a vízgőzmolekulánál és húszezerszer kisebbek a vízcseppnél, így kívülről a víz nem tud áthatolni a membránon, ellenben az izzadság kiszabadul. A Gore-Texet amerikai tudósok fejlesztették ki. Egy ilyen kabát ára ötvenezer forinttól indul, már csak azt kell eldönteni, hogy - a reklámanyag szófordulatát használva - "nyolcszelepes szívómotort vagy egy tizenhat szelepes injektorost" választunk.

De ez csak a kabát. Hol vannak a válaszok azokra a kérdésekre, hogy "milyen a jó sapka", "mire jó a kabátba varrt hófogó betét", vagy hogy "milyen előnyökkel jár, ha a nadrágba épített huzallal oldjuk ki a cipő kötését". Viszont megtudtam egy síszakértőtől, hogy az "olcsó néha drágább", azaz nem érdemes az olcsó, ötezer forintos használt lécekkel kacérkodni, mert "tudomásul kell venni, hogy a sí, a cipő nem értékmegőrző eszközök, és szolidan számolva is évente kb. húszszázalékos amortizációt szenvednek el. Ebből következik, hogy egy 6-7 éves síléc, még ha jó állapotú is, erkölcsileg (!) teljesen elavult."

Kovács Róbert

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.