Jó hír: a Pfizer-vakcina valószínűleg véd a brit variáns ellen is

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. december 22.

Tudomány

Ha nem, akkor is gyorsan meglesz a továbbfejlesztett változat. 

Nagy valószínűséggel az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) erősebben fertőző mutációjával szemben is védettséget ad a Pfizer amerikai gyógyszercég és a német BioNTech közös munkájával kifejlesztett oltás - mondták a mainzi központú biotechnológiai vállalkozás alapítói egy keddi tájákoztatón.

Ugur Sahin, Özlem Türeci és a BioNTech több vezető munkatársának közös online tájékoztatóján hangsúlyozták, hogy a már európai uniós forgalmazási engedéllyel is rendelkező oltóanyagot nagyjából másfél hónap alatt tovább lehet fejleszteni, hogy alkalmazkodjon a Nagy-Britanniában terjedő új mutációhoz, de erre várhatóan nem is lesz szükség.

A tudomány a valószínűség fogalmával dolgozik, és "nagyon nagy a valószínűsége" annak, hogy a vakcina a vírus új változata ellen is véd - fogalmazott Ugur Sahin.

Ugyanakkor a mutáns SARS-CoV-2 ezzel együtt is veszélyes, a fokozott fertőzőképesség miatt meglehet, hogy a tervezett 60-70 százaléknál nagyobb átoltottsági arányt kell elérni ahhoz, hogy az élet visszatérhessen a régi kerékvágásba - mondta a tudós.

Hozzátette, hogy külön megvizsgálják az oltás hatékonyságát az új vírusváltozattal szemben. Ezzel a munkával két hét alatt, január elejére végeznek. Kiemelte, hogy az oltóanyagot a SARS-CoV-2 húsznál is több változatára tesztelték már, és valamennyivel szemben védettséget biztosított.

Özlem Türeci társalapító - Ugur Sahin házastársa - a többi között elmondta, hogy BNT 162B2 jelzésű vakcinát Cominarty néven vezetik be a piacra. A készítmény nemcsak hatásos, hanem biztonságos is, és lehetséges mellékhatásai nem különböznek a másfajta oltásokra jellemző tünetektől. A leggyakoribban közé tartozik a kimerültség, amely az esetek 3,8 százalékában fordult elő eddig, és a fejfájás, amely az esetek 2 százalékánál jelentkezett.

A tájékoztatón egyebek között ismertették, hogy az oltóanyagot Európában a Pfizer üzemeiben gyártják, a belgiumi Puursben és egy Bécs melletti üzemben, valamint Mainzban, és hamarosan egy újabb németországi helyszínen, a Frankfurthoz közeli Marburgban.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.