Kínában sikeresen tesztelték az első olvadásbiztos atomreaktort

  • narancs.hu
  • 2024. július 21.

Tudomány

Az atomreaktorok új generációja születhet.

Sikeres volt az első olyan atomreaktor tesztelése, amelyet vészhelyzet esetén sikerült passzívan lehűteni. Ezzel megépült az első olyan atomreaktor, amelyben nem áll fenn az ún. leolvadás veszélye. Az új atomreaktor teljesen új tervezést igényel, tehát régebbi atomreaktorokat nem tudnak majd átalakítani, de a precedens megváltoztathatja a jövőben az atomreaktorok építését – írja a TelexNewScientist nyomán.

A legtöbb modern atomreaktor olyan hűtőmechanizmusra támaszkodik vészhelyzet esetén, amely emberi beavatkozást igényel. Az atomreaktorokban gyakran használnak vizet vagy folyékony szén-dioxidot hűtőközegnek, de ezekhez általában szükség van külső energiaforrásra is.

Ha ezek a rendszerek meghibásodnak, a reaktor túlhevül, ez pedig robbanáshoz vagy túlmelegedéshez vezet. Ez történt a 2011-es fukusimai reaktornál is, ahol az áramellátó egység kiesése olvadáshoz vezetett.

Az újfajta reaktorkonstrukcióban a tervezők az úgynevezett „kavicságyas reaktorra” építettek. Ennek lényege, hogy a reaktor magától leáll, ha megszűnik a hűtőrendszer működése.

A kavics szó arra utal, hogy az eddig használtakkal ellentétben az új reaktorba nem nagy energiasűrűségű üzemanyagrudakat raktak, hanem kis energiasűrűségű, de sok kicsi, kavicsszerű tartályt. Ezek kis mennyiségű uránt tartalmaznak, grafittal körbevéve.

Az új formátum segíthet lassítani a nukleáris reakciót és a magasabb hőmérsékletnek is könnyebben ellenáll. Az alacsonyabb energiasűrűség miatt könnyebben kivitelezhető a természetes hűtési folyamat is.

Németországban és Kínában is építettek már kisebb, működő prototípusokat, de teljes atomreaktorban nem sikerült még bizonyítani a mostani esetig, hogy ez a megoldás valóban biztonságos.

A Santungban lévő atomreaktor tesztelését 2023 decemberében kezdték el. Arra jutottak, hogy az új rendszer képes lehűteni magát.

A fukusimai atomreaktor 2011-es balesete után Aszódi Attila energetikai mérnök beszélt lapunknak az atomreaktorok kockázatáról és társadalmi hasznosságáról:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.