Sziszifuszi küzdelem a vizeinkbe telepített busák ellen

Kínai óriások

Tudomány

Nagyra nőnek, csapatban járnak, eleszik a planktont az őshonos fajok ivadékai elől, és olykor a vízfelszín fölé ugorva menekülnek, oldalba kapva, lefejelve a kajakost, akitől megijedtek. A Kínából 1963-tól betelepített busákról sokáig azt hitték, nálunk csak nőnek, nem szaporodnak.

Boros Gyula 2024. december 17-én hatvan kilogrammnál biztosan nehezebb busát fogott a Ráckevei-Dunában. Jó lett volna tudni, pontosan mekkora volt, de a digitális halmérleg, ahogy a horgász mérni kezdte a zsákmányt, hatvan kilónál villogni kezdett és föladta. A horgász a téli körülményekhez igazodó kézműves bojlival etetett és pecázott. (A bojliról lásd: Gombóc a torokban, Magyar Narancs, 2022. június 29.) Az őrölt, áztatott pelletet és a bojlit megfőzte, leöntötte csemegekukorica-konzervvel, így az anyag a vízbe dobva felhőként terjedt szét. Ez több halfaj számára is vonzó szokott lenni. Amikor a pecás a kapást észlelve bevágott, azt gondolta, egy nagyobb ponty akadt a horogra. Ahogy feljött a felszínre a hal, meglepődött. A fárasztás 20–25 percig tartott. A horgász a termetes pontyokra készülve a boltban kapható legnagyobb, másfél méter mély merítőt használja. A busa még éppen bele is fért. Lefényképezkedett a hallal. Annak, hogy a tömeg mérése nem sikerült, nem tulajdonított különösebb jelentőséget. Utóbb, a közzétett fotó alapján kommentelték a horgászok, hogy a hal 65–75 kilós lehet. A Ráckevei-Dunán az eddig kifogott és dokumentált legnagyobb busa 69 kilós volt. Lehet, Boros Gyulának ez volt élete eddigi legnagyobb hala, miután a nyáron 65 kilós tokhallal fotózkodhatott. Korábban fogott már harminckilós busát is, ami nem a termete, hanem a színe miatt volt különleges: narancssárga-fekete foltok borították. A kifogott halakat általában visszaengedi, a busával muszáj kivételt tenni, mert idegenhonos és invazív fajnak minősül, kötelező elvinni.

Érezni lehet a szagukat

Elsősorban pontyra szokott horgászni – ahogy a Ráckevei-Dunára járó sporttársainak döntő többsége –, de most elhatározta, hogy 2025-ben kifejezetten busára is megy. „Nálunk is nagyon sok van – mondta a Narancsnak Boros Gyula –, amikor egy ilyen csapat megjelenik a part közelében, azt nem csak látni lehet, de érezni is. Jellegzetes, olajos szagú lesz tőlük a levegő. Tejjel, hígra kell keverni az etetőanyagot, hogy lebegjen. A horogra popup – lebegő – csalit kell tűzni, és ahogy szűrögetik a felhőt, behörpölik a horgot.”

A busa horgászata azért körülményes, mert olyan táplálékot nem fogyaszt, amit horogra lehetne tűzni. A fehér busa (Hypophthalmich­thys molitrix) és a pettyes busa (Hypo­phthal­michthys nobilis) Kínában őshonos pontyféle. Magyarországra 1963-tól telepítették be mindkettőt, gazdasági megfontolásból: legyen olyan hal is a vizeinkben, amely a planktonokból állít elő halhúst. Ezt a felelőtlen döntést világszerte több helyen meghozták. Nem számoltak azzal, hogy a többi hal ivadékai ugyanúgy planktonokon élnek, mint a busa. A távol-keleti jövevény mindenütt végzetes hatást gyakorol az őshonos életközösségekre. (Lásd: Idegenek az éjszakában, Magyar Narancs, 2024. június 5.) A hatás szemmel látható. A laikus annyit tud, hogy a hazai vizek királya a ragadozó életmódot folytató harcsa, mázsás példányai is előfordulhatnak. A második legnagyobbra növő hal most már a busa, és valószínűleg mindenütt több van belőle, mint harcsából.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.