Konyhai kémia LV.

Kis szűcsök titka - A hússütés

Tudomány

Fenséges ízek és ínycsiklandozó illatok – ez a célunk, amikor alapos hőkezelésnek vetünk alá egy húsdarabot vagy akár az egész állatot.

A hússütésnél rafinált kémiai átalakulások sora vezet ahhoz, hogy elinduljon szánkban a nyál­elválasztás. Ám a konyhai vegyészet szó szerint az orrunknál fogva vezet minket.

Mi a hús?

A konyhai poézist nélkülöző élelmiszer-technológia nyelvén több-kevesebb zsírszövetet is tartalmazó, harántcsíkos izomszövet. Táplálkozási szempontból értékes fehérje-, zsír-, vitamin- és ásványianyag-forrás, ráadásul alacsony szénhidráttartalommal. Jócskán vannak benne szerves savak is – nos, ezeknek is fontos szerepük van a jellegzetes húsaroma kialakításában.

Kisült-e már?

Kisült-e már?

Fotó: Robotka Anna

A matéria átlagosan 76 százalék nedvességet (többnyire vizet) tartalmaz, a maradék szárazanyag zöme (89 százaléka) a fehérje – ez az érték zsírtartalomtól függően jelentős szóródást mutat. Kémiai összetétele a genetikai tényezőktől (faj, fajta), a takarmányozástól, kortól, nemtől függ, és persze attól is, hogy milyen részét ennénk meg az adott példánynak (a húsok felosztásáról lásd Vörös vagy fehér, a megfelelő húsválasztáshoz pedig Vizes vagy sötét című keretes írásainkat).

Az izomszövet fehérjéi konyhai szempontból három csoportba oszthatók: az izom-összehúzódást elősegítők, amelyek tömény sóoldatokkal extrahálhatók, a vízoldhatók, valamint a kötőszövetben és a membránban jelen lévő oldhatatlan fehérjék, amilyen a sütés során kulcsfontosságú kollagén is. A húsfehérjék átalakításáért, sütésre való előkészítéséért magunk is sokat tehetünk, nem véletlenül kezdjük munkánkat a pácolással. A cél az izomfehérjében lévő peptidkötések megbontása, ami csökkenti a sütési időt, és egyben porhanyósabbá teszi sültünket. Bizonyos zöldségek, gyümölcsök természetes enzimtartalma is segíthet – például a nyers ananászé. Alapvetően háromféle reagenst használunk, savast, sóst és alkoholost: közös jellemzőjük, hogy valamilyen mértékben denaturálják a húsban található fehérje-óriásmolekulákat, hogy szerkezetük felbomlása és rendezetlenné válása nyomán a hús szerkezete is fellazuljon.

A húst alkotó fehérjék peptidkötéseinek savas hidrolízise mindig beválik, frisscitromlé-(citromsav), ecetsav- vagy tejsav- (pl. joghurt) alapú páccal, de alkalmazhatunk tömény sós oldatot, páclevet is, az eredmény ugyanúgy a proteinek denaturálódása, vízburkuk elvesztése lesz. Az előzetes sózás is elterjedt eljárás, bár a sertésnél nem a legjobb megoldás, mert azt kiszárítja. Viszont kedvenc páclevünket, az etil-alkoholt is elővehetjük, mivel ez is elvonja a vizet a fehérjék hidrátburkából, s módosítja a hidrofób (vizet taszító) molekulák közötti kapcsolatokat. Az eljárás hatékonysága pusztán az alkohol töménységétől függ: tömény szesszel, például vodkával gyorsabb, borral lassúbb, ám ez természetes savakat is tartalmaz.

Persze a páclé fűszertartalma sem mellékes! A bekevert vagy legalább a sütés közben a húsra hintett fokhagyma, bazsalikom, zsálya, rozmaring, csombor (borsikafű), olívaolaj, menta, oregánó vagy épp a cseresznye- és meggyfélék nemcsak finomabbá teszik a húst, de jelentősen csökkentik pél­dául a magas hőmérsékletű grillezés közben a nem kívánt vegyületek képződésének kockázatát! (Bővebben: Mi legyen, ha odaég?, Magyar Narancs 2013. január 10.)

Parázson, gázon, roston, nyárson

A sütés folyamata módfelett különleges, bonyolult és alapos átalakítást végez a sütőbe, tepsibe, serpenyőbe vagy épp grillrácsra helyezett húsokkal, ami persze nem csoda, hiszen 150–200 °C fokra hevítjük őket.

Tény, hogy amint a hőmérséklet eléri a 155 fokot, olyan reakciók indulnak be, melynek résztvevői a húsokban csekély mennyiségben mindig is jelen lévő redukáló cukrok, például az izomsejtekben tárolt glikogén (a szőlőcukor poliszacharidja) és az izomfehérjék aminosav-összetevői.

A folyamatot először 1910-ben írta le Louis Camille Maillard francia vegyész, aki a fehérjeszintézis titkait kutatta: a róla elnevezett reakció zajlik a kenyér és a kalács, a briós sütésekor, de kenyérpirításkor, krumplisütéskor, a kávé és a maláta pörkölésekor vagy a hagymapirításkor is. De a Maillard-reakció a szaftos, vörös húsok (főleg a vérben gazdag bifsztek) barnulása során is nyakon csíphető. Ez önmagában is étvágygerjesztő folyamat, melynek során a húsban maradt glikogén s néha még a vérben lévő cukor is reak­cióba lép az alapvető, létfontosságú aminosavakkal, például a ciszteinnel, s ennek során előbb glükózamin, utóbb ketózamin, majd ebből különböző ínycsiklandó polimerek, például melanoidinek keletkeznek. Nem kis részben ezek adják a sülő húsétel ízét, aromáját és pompás illatát. De a sütés közben más természetű reakciók is lezajlanak: az izmokban az oxigént hordozó mioglobin nevű fehérje lebomlik, és közben olyan, szintén barnás színű végtermékek keletkeznek, amelyek között számos vonzó íz-, illat- és aromaanyag található. Ha a sütni kívánt hús önmagában szegény volna a Maillard-reakcióhoz szükséges redukáló cukrokban, könnyen segíthetünk rajta, nem véletlenül használunk méztartalmú húspácokat vagy kenjük be mézzel a sütni kívánt húsokat. Közkeletű konyhai legenda, hogy azért jó, ha sütés közben ropogós, illatos kéreg keletkezik a sülő húson, mert az majd benn tartja a nedvességet. Nos, ez nem így van! A kéreg a vizet igenis átengedi, a húsban maradó víztartalmú szaftot pedig, mint látni fogjuk, egészen más folyamatok tartják benn. Eme bizonyos kéreg képződése azért fontos, mert már azon a magas hőmérsékleten zajlik, amelyre pont szükségünk van a sült hús zamatosságáért felelős kémiai reakciók beindulásához. És bármennyire is csökkentenénk a sütni való hús zsírtartalmát, végül a zsiradék így vagy úgy, de fontos szerepet játszik az ízek és aromák kialakításában! A hús saját zsírtartalma maga is reakcióba lép a keletkező vegyületekkel, ezért néha nem árt kívülről adagolni, például szalonnával tűzdelni, s az sem véletlen, miért kell saját zsírjával locsolni. A serpenyőben pedig épp a forró zsiradék gondoskodik a magas sütési hőmérsékletről, vagyis, hogy a hő egyenletesen átjárja a húst a sütőközeggel együtt.

Zsírba fojtva

Az állat életkorán és a húsban lévő zsírokon kívül az enyvadó, gélképző kollagén is befolyásolja, hogy húsunk mennyire ízletes, lédús és puha. Már a sütés kezdeti fázisában, azaz 60 °C felett elkezd széttöredezni a kollagén egymásba tekeredett hármas spirállánca, és kialakul a zselatin, ami utóbb, már a pecsenye hűlése során, afféle térhálót alkot, mint­egy csapdába ejti a hús maradék víztartalmát. A legtöbb kollagént a súlyt tartó, az állat éle­tében leggyakrabban használt izmok tartalmazzák – a marhahúsoknál a lábakban, a szegyben és a fartőben találjuk a legfinomabb falatokat. Az oly respektált bélszín a fartő és a hátszín között található: anatómiailag ez a nagy horpaszizom.

Akadnak, akik azokra az illatanyagokra esküsznek, melyek tartós, hosszabb idejű, magas, a víz forráspontja alatti hőmérsékleten és oxigéntől mentes környezetben, zsírok, olajok alatt zajló „főzés”, azaz konfitálás közben keletkeznek. Annyi biztos, hogy az így elkészült húsfélében a kollagén gélesedése folytán egészen sajátos szerkezet jön létre, mely szokás szerint magába zárja az alacsonyabb hőmérsékleten is bőséggel keletkező aroma- és ízanyagokat, a különleges porhanyósság pedig önmagában is élmény. Arra azonban ügyelni kell, hogy az elkészítési hőmérséklet haladja meg legalább a mikrobák elpusztításához szükséges szintet! Ellenkező esetben, ahogy azt már számos vizsgálat is bizonyította, csupán néhány nagyságrenddel csökken a számuk, s helytelen hőmérsékletű, túl hosszú tárolás során újra elszaporodhatnak és a felületes újramelegítés nyomán súlyos fertőzést is okozhatnak. Legjobb tehát mindent azon frissiben megenni, hiszen a sült és konfitált húsok csodás szerkezete amúgy sem tart örökké!

Vörös vagy fehér

Amikor a sütnivaló alapanyagainkat osztályozzuk, kedvtelve beszélünk vörös és fehér húsokról, pedig a kettő között folyamatos az átmenet. A húsok vörös-fehér skálán szóródó színét mindenekelőtt az izomszövetben oxigént tároló mioglobin nevű fehérje adja: minél több van belőle, annál vörösebb az izom, bomlása pedig alapvető, magában is étvágygerjesztő reakció minden húsféle sütése során. A fehér húsok (baromfi és hal) izomsejtjei miofibrillumban, a csőszerű izomsejtekben található hosszú proteinszálakban gazdagok, és kevés szarko­plazmát (az izomsejtek citoplazmája) tartalmaznak, míg a vörös húsokban épp fordított a helyzet.

Vizes vagy sötét

A sülő húsban zajló átalakulás megértéséhez tudnunk kell, milyen változások zajlanak le a táplálékban azután, hogy a hentesnél kiválasztott konyhai nyersanyagunk megszűnt az állat szerves részének lenni. A vérkeringés nyomban az állat halála nyomán leáll: oxigén-utánpótlás híján, az energiatermelés megszűnésével megkezdődik az anaerob glikolízisnek nevezett folyamat, amit az izomlázat is okozó tejsavtermelődéshez lehet hasonlítani, s az izomsejtek glikogénraktárait pusztítja le. A húsban lévő tejsavat a vér már nem szállíthatja el, ezért hajlamos felhalmozódni. Ha túl sok tejsav gyűlik fel a húsban, akkor elveszíti vízmegtartó képességét, fakó, lágy és vizenyős lesz. S az se jó, ha túl kevés tejsav termelődik, mert így a magasabb pH-értéken egy romlásra hajlamosabb, az oxi­mioglobin miatt sötét színű húst kapunk, s az ebből készült sült rágós és száraz lesz. Sajnos ezen utólag nem sokat tudunk segíteni, ezért is ügyeljünk arra, hogy sütéshez mindig friss húst használjunk!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.