Megszűnhet a túlnépesedés a Földön
tess_top_story_lead.jpg

Megszűnhet a túlnépesedés a Földön

  • MTI
  • 2020. július 15.

Tudomány

Az ENSZ korábbi előrejelzésénél jóval kevesebb lehet a Föld lakosságra az évszázad végére. Az elöregedés lesz a legkomolyabb probléma.

A jelenlegi 7,8 milliárdról 9,7 milliárdra nőhet a Föld lakossága 2064-re, de az évszázad végére már csak 8,8 milliárd lesz. Ez kétmilliárddal kevesebb, mint az ENSZ aktuális becslése. A világszervezet 2019-es előrejelzése azzal számol, hogy körülbelül 10,9 milliárd ember fog élni a Földön 2100-ban.
A Washingtoni Egyetem kutatói azzal érvelnek, hogy az ENSZ modellje nem veszi figyelembe a termékenységi és a halálozási mutatókat befolyásoló egyéb faktorokat, például a politikai döntéshozást.

A tudósok szerint a világ 195 országából 183-ban annyira csökken majd a születések száma, hogy bevándorlás nélkül nem lesz fenntartható a népességszám. Az évszázad végégig 23 ország – köztük Japán, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország – veszítheti el lakosságának legalább felét. További 34 ország népessége 25-50 százalékkal kevesebb lehet a jelenleginél. A világ legnépesebb országa, Kína lakossága 1,4 milliárdról 730 millióra csökkenhet. A kutatócsoport több forgatókönyvet dolgozott ki a népességszám kiszámítására. A referenciaforgatókönyv szerint Magyarország lakossága 5,2 millióra csökkenhet 2100-ra.

A tanulmány szerint Fekete-Afrika országaiban nőhet a népességszám. Nigéria 80 éven belül 800 millió lakossal a Föld második legnépesebb országa lehet India után. A szubszaharai térség országaiban összesen 3,07 milliárdan élhetnek 2100-ban.

Mivel nő a várható élettartam, 140 millióról 866 millióra emelkedik majd a 80 évnél idősebb emberek száma a kutatók szerint. Az évszázad végére a világ lakosságának több mint egynegyede, 2,37 milliárd ember lesz idősebb 65 évnél. Eközben az öt évnél fiatalabb gyermekek száma a 2017-ben feljegyzett 681 millióról 401 millióra csökkenhet.

A Bill és Melinda Gates alapítványa által finanszírozott kutatást vezető Christopher Murray a megcsappanó születésszámmal indokolja a népességcsökkenést. Míg az ENSZ előrejelzésében 1,8 gyermekes termékenységi mutatóval számolt, Murray csoportja 1,5-re becsülte ezt a számot. A szakértő szerint ha a nőknek szélesebb körben biztosítanak hozzáférést az oktatáshoz és a születésszabályozáshoz, akkor átlagosan kevesebb mint 1,5 gyermeket vállalnak.

Bár 2035-re valószínűleg Kína lesz a világ legnagyobb gazdasága, az évszázad végére az Egyesült Államok visszaszerezheti vezető helyét, miután Kína munkavállaló korú lakossága 350 millióra apadhat. India és Nigéria ugyancsak nagyobb súlyra tehet szert a világgazdaságban.
Richard Horton, a The Lancet főszerkesztője rámutatott: a tanulmány szerint a geopolitikai erőviszonyok radikális átrendeződésére lehet számíthatani a következő évtizedekben.

„Az évszázad végére többpólusú világ fog kialakulni, amelyben a legfontosabb hatalmak India, Nigéria, Kína és az Egyesült Államok lesznek“ – magyarázta.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.