A parlagfűszezon közepén nem árt az eszünkbe vésni, hogy a szénanátha, a pollenallergia nem múlik el magától, a népszerű patikaszerek pedig csak a tüneteket enyhítik. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Tanszékének adjunktusa szerint kalciummal ne is próbálkozzunk. Részletek a Magyar Narancs e heti számában megjelent interjúból:
Magyar Narancs: (...) megjelentek olyan járványügyi figyelmeztetések, hogy az allergiás tünetek fogékonyabbá tehetnek a koronavírus-fertőzésre. Vagy csak arról van szó, hogy a szénanáthás tünetek miatt folyton a szemünkhöz és az orrunkhoz kapdosunk?
Gáspár Krisztián: A legerősebb kapcsolatot pontosan ez jelentheti: ha szemünkhöz, orrunkhoz nyúlkálunk az esetleg már szennyezett kezünkkel, akkor valóban könnyebben bejuthatnak a vírusok a szervezetünkbe. De az allergiás beteg szervezete, immunrendszere ilyenkor sem lesz fogékonyabb a fertőzésre. Fontos azonban elkülöníteni az egyes allergiás betegségeket, illetve azok súlyosságát. Például egy terápiásan nem jól kontrollált allergiás asztmás beteg a kifejezett gyulladás miatt valóban jobban ki lehet téve a fertőzéseknek is. De egy terápiásan jól kontrollált, egyébként enyhe szénanáthás beteg nem lesz erősebben kitéve a fertőzéseknek. Az általam is gyakrabban vizsgált utóbbi populációban nem látom és nem tapasztalom, hogy ismert, diagnosztizált és éppen tüneteket mutató szénanáthások között gyakoribb lenne bármilyen, akár felső légúti, cseppfertőzéses megbetegedés. (...)
MN: Sohasem szóltak bizonyítékok a kalciumbevitel allergiaellenes hatékonysága mellett, erről ön is írt nemrég az MTA tudomany.hu portálján. Nálunk és még néhány közép-európai országban mégis hosszú ideig javallották, és néha napjainkban is ajánlják orvosok az allergiás tünetekre.
GK: Valóban nincsenek bizonyítékok arra, hogy a kalcium hatásos lenne az allergia bármely formájában a tünetek enyhítésére. Sőt, a kalcium használata fals biztonságérzetet szolgáltathat a betegeknek, akik azt hiszik, hogy megelőzték a súlyosabb tüneteket. Különösen megkérdőjelezhető a használata a sürgősségi ellátásban: ha valakinek komolyabb allergiás tünetei vannak, akkor nem javallott, hogy a valódi kezelés helyett kalciumot kapjon. Sem akut, sem krónikus formájú allergia kezelésére nem alkalmas a kalcium, amelynek ilyen terápiás célokra való használatát egyetlen magyarországi vagy külföldi irányelv sem tartalmazza. Magam sem tudom, miért épült be ennyire a köztudatba, habár léteznek anekdotikus magyarázatok. (...)
|
MN: A gyógyszergyártás az orrcseppek mellett leginkább a rengeteg, sokszor kellemetlen mellékhatással járó antihisztamin-tartalmú tablettákat kínálja. Akadnak más, reményteli anyagok az allergia tüneti kezelésére?
GK: Rendre vannak próbálkozások a tüneti terápiában is, a kombinációs terápiában is, de bármennyire is próbálunk egyénre szabott terápiát alkotni és kínálni, ez nem mindig sikerül. A nagy számok törvénye alapján úgy gondoljuk, hogy ez vagy az a gyógyszer a betegek nagy többségének jó, akkor valószínűleg nekem is jó lesz, azután kiderül, hogy az adott gyógyszer nem elég hatásos a számomra, vagy nálam súlyosabb mellékhatások jelentkeznek. Az immunterápiát nálunk néhány ezer ember alkalmazza a szénanátha okainak elmulasztására. A felvilágosítás hiányából is fakadhat, hogy nincsenek többen, és jelezheti azt is, hogy ez a társadalombiztosítás által nem támogatott kezelés, az ára viszonylag magas. De nem árt hangsúlyozni, hogy hosszú távon financiálisan is megtérül a befektetés, hiszen jobb életminőséget is biztosít. (...)
A teljes interjút elolvashatják a Magyar Narancsban, vagy online, ha előfizetnek a lapra digitálisan!
Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?