Spenótból emberi szív
leaf-2_zoomout_dye2.adapt.1190.1.jpg

Spenótból emberi szív

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2017. március 28.

Tudomány

Popeye a kanyarban sincs: spenótlevél erezetét állványnak használva növesztettek egy mini, de működő emberi szívet tudósok, amit a jövőben szívszövet gyógyítására lehet majd felhasználni.

A kutatók arra jöttek rá, miként lehet a spenótlevelet arra felhasználni arra, hogy működő emberi szívizomzatot növesszenek, ezzel pedig a sérült szervet lehet majd gyógyítani. Tanulmányukban, melyet a National Geographic idéz, azt is kifejtik, az ő módszerük új utat nyithat az emberi szövetek mesterséges előállításának kutatásában. Mesterséges úton eddig csak 3d nyomtatással lehetett emberi szövetet előállítani, ez a módszer azonban csak nagyméretű szöveteket növesztésére alkalmasak. A kisebb, vérellátásra jóval érzékenyebb szövetek mesterséges előállítása azonban eddig megoldatlan volt. Joshua Gershlak, a Worcester Polytechnic Institute kutatója szerint az életben maradáshoz szükséges sűrű érhálózat létrehozása a legnagyobb kihívás a szövetek mesterséges létrehozásakor.

A növények leveleinek erezete azonban nagyon hasonló az emberi szövetek erezetéhez. A levelek erezetét állványzatként felhasználva azonban ez a probléma megoldható. A massachusettsi kutatók módosított spenótlevelet használtak a kísérlethez, mely során a növényi sejtek lebomlanak a cellulóz vázuk azonban megmarad. A megmaradt cellulóz vázat emberi sejtet tartalmazó folyadékba rakták, így a vázon emberi szövet kezdett növekedni. Miután a spenótlevél mini emberi szívvé változott, a kutatók folyadékot is átfolyattak az ereken, és azt tapasztalták, hogy a vér akadálytalanul végig tudott folyni az erezeten.

 

A kutatók szerint hasonló módon egy sor növény alkalmas lehet arra, hogy emberi szövetet növesszenek rajtuk, sőt ha fákkal is működik a módszer akkor nem csupán lágy szöveteket de csontokat is pótolni tudnának.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.